Ogromne kolejki na operacje i zabiegi – pacjenci czekają latami

Gorące tematy Zdrowie Dołącz do dyskusji (4)
Ogromne kolejki na operacje i zabiegi – pacjenci czekają latami

Ogromne kolejki na operacje i zabiegi – czy rząd i „nowi” posłowie sobie z tym poradzą? 

Niemal każdy, kto miał styczność ze służbą zdrowia w ramach NFZ może godzinami rozprawiać o swoich perypetiach, chyba że musiał wpaść jedynie po receptę, po leki na kaszel lub do laboratorium, by zrobić wyniki. Prócz tematu dotyczącego uchodźców wiele osób rozprawia o nowych wyborach parlamentarnych i tym, że są ogromne kolejki na operacje i zabiegi, oraz o tym, czy rząd i „nowi” posłowie sobie z tym poradzą.

Wiele osób, które chorują i muszą mieć mniej lub bardziej pilnie wykonane zabiegi operacyjne lub operacje, które nie ratują życia, ale pomagają w uzyskaniu lepszego komfortu życia. Chodzi między innymi o wszczepienia endoprotez kolana, operacje zaćmy. W niektórych miastach na zabieg trzeba poczekać nawet… kilkanaście lat!

Sam doświadczyłem szoku, gdy laryngolog po badaniu stwierdził, że muszę przejść kolejny zabieg, by pozbyć się pewnych dolegliwości, które ułatwiłyby mi życie. Wizyta odbyła się ponad rok temu. Gdybym chciał zrobić zabieg prywatnie i dysponował odpowiednią kwotą, to w ciągu tygodnia miałbym problem z głowy. Jeśli jednak zdecydowałbym się czekać, by skorzystać z finansowania przez NFZ, sprawę załatwiłbym najwcześniej we wrześniu 2017 roku. Sprawdziłem, nigdzie we Wrocławiu nie uzyskałbym pomocy szybciej.

Nawet na wizyty u lekarzy specjalistów można czekać miesiącami. W niektórych przypadkach wizyta lub objęcie leczeniem po kilku miesiącach od wstępnej diagnozy może nie tylko oznaczać kalectwo, bo operacja może i pomoże, ale inne sprawy zdążą się posypać, ale może się też zdarzyć, że schorzenie się pogłębi i zabieg nie będzie miał sensu.

Wiele osób liczyło, że obecny rząd, szczególnie po zmianach poradzi sobie z tym problemem, a Sejm mu w tym pomoże. Podobne oczekiwania są teraz, szczególnie przed wyborami parlamentarnymi. Czy pacjenci mogą liczyć na poprawę ich sytuacji, czy może kryzys jeszcze się pogłębi? Obecnie można skorzystać z Ogólnopolskiego Informatora o Czasie Oczekiwania na Świadczenia Medyczne.

Masz problemy lub wątpliwości związane z pracą lekarzy lub źle wykonanym zabiegiem lub operacją i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com