Ojciec na urlopie rodzicielskim często musi liczyć się z utratą pozycji zawodowej lub nawet pracy

Praca Rodzina Dołącz do dyskusji
Ojciec na urlopie rodzicielskim często musi liczyć się z utratą pozycji zawodowej lub nawet pracy

Z badań wynika, że nie tylko kobiety przechodzące na urlop macierzyński mogą napotykać trudności w pracy. Tego typu zjawisko dotyczy także ojców, którzy korzystają z urlopów rodzicielskich. Co ciekawe, często zdarza się także, że cenieni i potrzebni pracownicy, którzy korzystają z urlopu tacierzyńskiego, również nie mogą spać spokojnie. Pomimo zmian mentalnych w społeczeństwie polskim, problem ten jest w dalszym ciągu częścią naszego rynku pracy.

Zła reakcja pracodawcy to częsty powód braku zaangażowania mężczyzn w ojcostwo

Jak podaje portal Pulshr.pl, co 11 badany ojciec spotkał się z problemami pracowniczymi w przypadku chęci większego zaangażowanie się w ojcostwo. Eksperci są zgodni – w dalszym ciągu ojcowie, którzy chcą zaangażować się bardziej w swoje obowiązki ojcowskie, mogą napotykać opór ze strony swojego pracodawcy. To zjawisko jest również dostrzegane przez ekspertów z Grafton Recruitment. Z przeprowadzonej dla tej agencji rekrutacyjnej ankiety wynika, że aż 21 proc. mężczyzn przyznało się, że zrezygnowało z przysługującego im urlopu właśnie powodu problemów ze swoimi przełożonymi. Z problemami mierzą się także ojcowie – menedżerowie. Często nie mogą oni zrezygnować z pracy na rzecz opieki nad dzieckiem.

Dystans pracodawców do ojców na urlopach rodzicielskich jest niestety bardzo utrwalony i to pomimo tego, że tradycyjne podziały ról w rodzinie ulegają stopniowej zmianie. W dalszym ciągu mamy do czynienia z szykanowaniem pracowników, którzy chcą udać się na urlop rodzicielski. Pracodawcy ciągle dużo lepiej postrzegają kobiety, udające się na urlopy macierzyńskie, a urlop tacierzyński traktują jako fanaberię i unikanie obowiązków zawodowych.

Urlop ojcowski to prawo pracownika, a pracodawca w jego trakcie nie może go zwolnić

Pracownik, który udał się na urlop ojcowski, nie może być w tym czasie zwolniony, ale to nie wszystko. Pracodawca nie może także prowadzić przygotowań do zwolnienia pracownika bez wypowiedzenia stosunku pracy. Pracodawca może rozwiązać umowę o pracę tylko z winy pracownika (np. w przypadku zwolnienia dyscyplinarnego).

Urlop ojcowski jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, który jest składany co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem urlopu. Co do zasady urlop wynosi dwa tygodnie, lecz przepisy dopuszczają także udzielanie urlopu w częściach. W takim wypadku każda z części urlopu będzie trwała 7 dni. Ojciec ma prawo do skorzystania z urlopu rodzicielskiego do ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia.