Masz konto PayPal, ale rzadko z niego korzystasz? Lepiej zacznij, bo inaczej możesz zapłacić dodatkową opłatę

Finanse Gorące tematy Zakupy dołącz do dyskusji (407) 07.10.2020
Masz konto PayPal, ale rzadko z niego korzystasz? Lepiej zacznij, bo inaczej możesz zapłacić dodatkową opłatę

Edyta Wara-Wąsowska

Wszyscy, którzy mają konto PayPal i otrzymali w ostatnim czasie wiadomość e-mail od firmy powinni się z nią – dla własnego dobra – zapoznać. I to najlepiej jak najszybciej. Okazuje się bowiem, że już wkrótce PayPal zmienia umowy z użytkownikami. Pojawi się w nich opłata za nieaktywne konto PayPal. 

PayPal wciąż często używany przez Polaków

Niektórzy posiadają konto PayPal i używają go do opłacania drobnych wydatków – jest wygodne w obsłudze, szybkie, a część Polaków uważa, że płatność w sieci za pomocą PayPala jest bezpieczniejsza (w końcu nie jest to, mimo wszystko, konto bankowe – nawet nie musi być z nim połączone). O tym, że PayPal ma się w Polsce całkiem nieźle może też świadczyć fakt, że płatność za pomocą tego konta ma być trzecią najpopularniejszą formą płatności przez internet (po karcie płatniczej i koncie bankowym elektronicznym). Tak przynajmniej wynika z raportu Polskiej Izby Elektronicznej z 2019 r.

Opłata za nieaktywne konto PayPal

Całkiem niedawno osoby, które posiadają konto PayPal, otrzymały od firmy wiadomość e-mail o nadchodzących zmianach w umowie z użytkownikiem (nowa umowa zacznie obowiązywać od 16 grudnia 2020 r.). Jak informuje firma, użytkownik nie musi podejmować jakichkolwiek działań. Jeśli jednak chce dowiedzieć się czegoś więcej o zmianach, powinien kliknąć w link umieszczony w e-mailu i prowadzący do Aktualizacji zasad. Tam faktycznie znajdzie krótki opis najważniejszych zmian.

Uwagę użytkownika powinien przykuć punkt znajdujący się niemal na końcu listy aktualizacji, w załączniku 1 (tabela opłat):

A3.11. Nieaktywne konta PayPal

Dodaliśmy punkt A3.11. dotyczący nowo wprowadzonej opłaty za brak aktywności.

W tym punkcie firma wprost przyznaje, że będzie opłata za nieaktywne konto PayPal. Ten punkt jednak łatwo przeoczyć. A co na ten temat znajdziemy już w samej umowie (liczącej zresztą 86 stron)? Ponownie, w tabeli opłat, możemy przeczytać że

A3.11 Nieaktywne konto PayPal
Opłata za brak aktywności będzie równa mniejszej z dwóch wartości: opłaty wymienionej poniżej lub salda pozostałego na koncie Użytkownika.
Złoty polski: 50,00 PLN

Tym samym jeśli np. użytkownik będzie mieć na koncie 35 zł, PayPal zainkasuje od niego 35 zł (jeśli jego konto jest nieaktywne) zamiast 50 zł.

Kiedy jednak można mówić o nieaktywnym koncie? W „Często zadawanych pytaniach” na polskiej stronie PayPal możemy znaleźć krótkie wytłumaczenie w odpowiedzi na pytanie o przyczyny ograniczenia konta. W punkcie „nieaktywne konto” znajdziemy informację, że

Ze względów bezpieczeństwa możemy również nałożyć ograniczenia na konto PayPal, jeśli nie było ono zbyt często używane od momentu jego założenia. Aby przywrócić dostęp do konta, prześlij dokument tożsamości (na przykład kopię prawa jazdy, dowodu osobistego lub paszportu).

Jak jednak widać, nie jest to zbyt szczegółowa informacja. W innym miejscu wspomnianej umowy możemy jednak znaleźć w końcu informację, że opłata będzie dotyczyć kont, które nie były aktywne przez co najmniej 12 miesięcy. Dlatego warto  – dla pewności – „odświeżyć” swoje konto.

Informacja znajduje się na samym końcu

Tej informacji trzeba szukać na…84 nowej umowy z użytkownikiem PayPal. Czy w taki sposób użytkownikowi powinno komunikować się zupełnie nowe opłaty? Nie ma wątpliwości, że informacje tego rodzaju powinny być już umieszczone np. w aktualizacji zasad (przeglądzie nowości w regulaminie). Tyle, że w formie pełnego wyjaśnienia – a nie lakonicznej wzmianki.

407 odpowiedzi na “Masz konto PayPal, ale rzadko z niego korzystasz? Lepiej zacznij, bo inaczej możesz zapłacić dodatkową opłatę”

 1. czyli co – jak chcę sobie raz do roku zapłacić paypalem to dopiero wtedy wpłacam kasę tam i płacę bo w przeciwnym przypadku będą mnie łoić za nieaktywne na 50 zł?

 2. Skasowałem konto dzisiaj i spokój. Od razu widać, że PP tylko czekał żeby jakieś opłaty i kary wprowadzić tak żeby userzy nie widzieli o nich i się ‚nadziali’. Pewnie dowiedzielibyśmy się, dopiero po otrzymaniu wezwania do zapłaty :) Bo o to im chodzi.

  • ale jak wspomniałem – nie sprecyzowali ile dni i co oznacza aktywność więc technicznie ich regulamin jest lewy i każdy sąd przyzna rację klientowi który o to zapyta.

 3. Dzięki za artykuł. Biorę sie za kasowanie konta. A co do wyniku badania o popularności metod płatniczych – co z BLIK albo Revolutem?

    • Przyjmują ;) zwykle przez PayPal, a nawet jak korzystają z bramki typu Stripe to bezpieczniej jest zapłacić PayPalem (zwykle w tej bramce zaimplementowanym), niż podawać dane karty i to nie zależnie czy w PL czy za granicą. Subskrypcje wszelkiej maści też idą głównie PayPalem. Sam się nie jeden raz przekonałem, że PayPal rozwiązuje spory szybciej niż bank chargebacki i to w sytuacjach, gdy bank by odmówił przykład – booking: pokój miał być z wanną, a nie prysznicem. PayPal zwrot zatwierdzony, po 2 mies kasa spowrotem, bank praktycznie momettanie odrzucił przyjmując tłumaczenie właściciela o niezależnej od niego awarii oraz to, że z perspektywy użyteczności i opisu oferty jest ona zgodna z tym co zamówione.

     • Jak dla mnie lepiej używać Revoluta ze względu na kursy wymiany i możliwość tworzenia wirtualnych kart do tych wszystkich subskrypcji.

  • Widzisz płacąc za membershipa do Planetside który kosztuje 12 $ jeśli chce płacić kartą jest jakiś dodatkowy podatek i wychodzi już prawie 16$ a paypalem nadal 12$

 4. Znaczy się… że niby jednostronnie, bez mojej wiedzy i zgody (w końcu konto nieaktywne) wprowadzają zmiany w regulaminie i pobierają sobie jakąś opłatę? :O

 5. Paypal? 3-im popularnym środkiem płatności skąd te wiadomości? chyba portal dostał w łapę, by napisać, te brednie. Biorę się za kasowanie konta, teraz dopiero zobaczą jak ludzie się mobilizują i „aktywnie korzystają z konta”

 6. pytanie co sie stanie jak skonczą sie sordki na koncie – zliwkwidują niekatywne konto, czy naslą komoronika? Jak tylko zliwkidują konto, to luz niech sobie biorą z mojego zablokowanego konta kase az wydoją do 0 i potem niech usuwaja… niecocenzurowanego dowodu osobistego im nie dam… A przez ograniczone konto nie moge go zlikwidowac, a daweac im dowod osobisty tylko po to zeby to zamknąc to troche nie halo…

  • Nic się nie stanie.. jak nie będzie środków to po prostu nie pobiora nic zgodnie z regulaminem :) Generalnie idea chyba za tym stoi aby zmniejszyć ilośc aktywnych kont księgowych :) Bo jeżeli masz jakieś środki na koncie to oni musza to w jakiś sposób ogarniać w systemie.. Widocznie uznali, że zyskowniej będzie po prostu „zamykać konta” nieaktywne a zgodnie z prawem nie mogą „przywłaszczyć” sobie pieniędzy z nieaktywnych kont. Stąd wpierw je regulaminowo zdrenują z pieniędzy a potem zamkną..

   • czyli wystaczy ze poblokuja jakanjwioecej kont, masa ludzi nie bedzie chciala sprzedac danych osobowych to sobie kase poprzywłaszczaja… zwykłe złodziejstwo… wystarczy zeby na tych kontach bylo po 100 – 150zl a co chwila sie slyszy ze zablokowane bez powodu konto i jest takich przypadkow tysiące, więc ładnie sobie odbijaja straty…

 7. Przecież kto wam każde doładowywać paypala? On jest pośrednikiem między stroną internetową a kartą debetową. U mnie ciągle 0zł, a 12 miesięcy nieaktywności to raczej nie jest przesada.

 8. Przeraża mnie dziennikarstwo 21w … wystarczyło zadzownić na bezpłatną infolinię i dowiedzieć się, że wystarczy się zalogować raz w roku/dokonać płatności lub ją otrzymać (co w zasadzie wymusza logowanie), aby opłaty uniknąć. Zwykle chwale wasze artykuły, ale na Bezprawniku bym się takiego powielania artykułu, z którego nic nie wynika nigdy nie spodziewał. A tak? Wiele osób skasuje usługę, która w wielu sytuacjach działa szybciej niż chargeback i jest dobrą ochroną przed potencjalnym wyciekiem kart jako swoisty firewall.

 9. Powiem tak, od kilku lat usiłuje zlikwidować konto PayPal, na które mi się ktoś kiedyś włamał. Zgłosiłem to do nich i do tej pory nie mogę się ani zalogować ani zlikwidować. Wykonałem kilka podejść z wysyłaniem skanu dowodu i innych rachunków i za każdym razem mieli jakieś problemy. Więc olałem to. Co jakiś czas przysyłają bzdurne emaile ednzmianach w regulaminie a ja je przestałem czytać, bo nic nie mogę zrobić. Aby się na nie nue zgodzić muszę się zalogować a nie mogę się zalogować. I takie błędne koło.

 10. Ja otworzyłem paypala mając 16 lat, teraz mam 32 lata i kompletnie o nim zapomniałem aż do dzisiaj gdy otrzymałem list od nich o opłacie za nieaktywne konto. Mało tego. nie mogę się zalogować ani odzyskać hasła bo mail i nr telefonu przypisany do konta już od lat nieaktywne. na PayPalu miałem chyba parę groszy. i co wezmą sobie te pare groszy i zamkną konto czy jak? Martwi mnie tylko jedno ze chyba do tego konta miałem powiązany rachunek w polskim banku. czy oni mogą teraz ściągać z mojego polskiego banku opłatę za aktywność?

  • Mogą ci skoczyc. Podmiot działający w UE dla polskiego klienta musi działac zgodnie z prawem gospodarczym UE. Dlatego tez wysyłanie listów zwykłych (a nie poleconych skutkujących utratą pieniedzy w wyniku domniemanej twojej zgody na to) to w polskim UOKiKu mozna podwazyc. czytałem przed chwila ten ich nowy regulamin, roi sie tam od klauzul zakazanych, rzekłbym wrecz bandyckich. Taki Pobieraczek ale z Luksemburga.

   • Witam a jak ja miałam na koncie od roku 0 i jest ono nieaktywne i teraz przyszło mi że naliczyli mi opłatę że niekorzystanie a ja je poprostu zamknęłam to będą jakieś konsekwencje że tego nie opłaciłam?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *