Orlen obniża ceny paliwa. Analitycy przewidują, że w tym tygodniu obniżki obejmą również inne stacje

Moto Dołącz do dyskusji (115)
Orlen obniża ceny paliwa. Analitycy przewidują, że w tym tygodniu obniżki obejmą również inne stacje

Kilka dni po inwazji Rosji na Ukrainę ceny paliw w Polsce zaczęły rosnąć – na niektórych stacjach osiągając ceny, których część Polaków nawet się nie spodziewała. Zdaniem analityków prawdopodobnie ceny paliw spadną w tym tygodniu na wszystkich stacjach. W międzyczasie Daniel Obajtek poinformował natomiast, że Orlen obniża ceny paliwa. 

Ceny paliw spadną w tym tygodniu – a przynajmniej tak twierdzą analitycy

Podczas pierwszych dni inwazji Rosji na Ukrainę cena za baryłkę ropy sięgnęła w pewnym momencie nawet 130 dolarów. W późniejszym czasie ustabilizowała się na poziomie ok. 110 dolarów (głównie na skutek uwolnienia rezerw ropy przez część państw). Niestety – mimo tego ceny paliwa nieustannie rosną. Szacuje się, że od początku inwazji cena benzyny na stacjach wzrosła średnio o 27 proc., oleju napędowego – aż o 41 proc., a autogazu – o 39 proc. Według zestawienia portalu e-petrol, średnie ceny paliw w Polsce w ostatnim tygodniu (ostatnia aktualizacja 9 marca) kształtowały się następująco:

  • 6.86 zł/l – Pb 95
  • 7.19 zł/l – Pb98
  • 7,46 zł/l – ON
  • 3,29 zł/l – LPG

Warto również pamiętać, że mowa o średnich cenach; na niektórych stacjach różnica w cenie była znacznie wyższa. Za litr oleju napędowego w niektórych miastach trzeba było zapłacić w weekend już sporo ponad 8 zł.

Zdaniem analityków jest jednak szansa, że ceny paliw spadną w tym tygodniu – przynajmniej symbolicznie. Według analityków BM Reflex, ostatnie obniżki ceny paliw w hurcie wreszcie przełożą się (w pewnym stopniu) na ceny na wszystkich stacjach. Analitycy zastrzegają przy tym, że skala tych obniżek może być zróżnicowana – od kilku do kilkudziesięciu groszy.

Orlen obniża ceny paliwa

W międzyczasie na nieco bardziej zdecydowany ruch zdecydował się PKN Orlen, który obniża ceny paliwa. Jak twierdzi Daniel Obajtek, cena benzyny ma zostać obniżona do średniego poziomu 6,79 zł/l. Obniżka w kontekście ON nie wydaje się już jednak aż tak atrakcyjna – cena ma spaść do poziomu 7,55 zł/l. Jak twierdzi prezes Orlenu – wszystko po to, by kierowcy tankowali najtaniej w Europie.

Taka interwencja ze strony Orlenu prawdopodobnie będzie mieć jednak ograniczone skutki. Na razie nie wiadomo również, jak długo ceny na Orlenie pozostaną na nowym poziomie. Warto też pamiętać o przewidywaniach analityków co do obniżek – w tym kontekście spadki cen na Orlenie nie wydają się już tak przełomowe.

Konieczne będzie ponowne uwolnienie rezerw strategicznych

Nie ma jednak wątpliwości, że konieczne będzie ponowne uwolnienie rezerw strategicznych – tak, by utrzymać ceny ropy na względnie stabilnym poziomie. Do tego ruchu przygotowują się już Stany Zjednoczone i MAE. Jednocześnie amerykańska EIA oczekuje, że od drugiego kwartału roku światowe zasoby ropy zaczną rosnąć w tempie 0,5 mln bbl/d.