Możesz codziennie kupować kawę na mieście. Ale możesz też zamienić ją… w złoto. Oto nowy pomysł na oszczędzanie

Finanse Lokowanie produktu Zakupy Dołącz do dyskusji
Możesz codziennie kupować kawę na mieście. Ale możesz też zamienić ją… w złoto. Oto nowy pomysł na oszczędzanie

Jeśli na koniec tygodnia czy miesiąca zostaje ci jakaś nadwyżka pieniędzy, to rozsądnie byłoby coś z nią zrobić, żeby przydały się za jakiś czas. Tradycyjnie wkładamy je do skarbonki albo odkładamy na konto oszczędnościowe. Co jednak powiecie na oszczędzanie w złocie? W Polsce działa Goldsaver – sklep internetowy, który pozwala robić to w prosty i bezpieczny sposób.

Oszczędzanie w złocie – testujemy Goldsaver

Najgorszy czas jeśli chodzi o inflację chyba już za nami, ale to nie oznacza, że powinniśmy tracić czujność. 2022 rok pokazał wszystkim, że dobry plan na oszczędzanie to podstawa w czasach kryzysu. A jednym ze skuteczniejszych sposobów na zachowanie wartości swoich pieniędzy jest kupno złota. Kruszcu ponadczasowego, respektowanego na całym świecie i, co ważne, nigdy nie bankrutującego. Masz trochę pieniędzy, które uważasz, że warto odłożyć na czarną godzinę? Zapraszam do recenzji sklepu Goldsaver.pl, którego oferta może ci się przydać. Szczególnie, że przy okazji znajdziesz tu dla siebie kod rabatowy, pozwalający rozpocząć przygodę ze złotem z kwotą 100 złotych na start w prezencie.

Jak działa Goldsaver?

Zacznijmy od małego wstępu teoretycznego. Najpopularniejszą formą sprzedaży złota jest sprzedawanie go w sztabkach. Jednymi z najpowszechniejszych są sztabki o wadze jednej uncji. Według używanego w Polsce systemu miar ważą one dokładnie 31,1 gramów. Można oczywiście nabywać mniejsze formy złota, nawet o wadze 2 czy 5 gramów (monety bądź małe sztabki), ale to właśnie na jednouncjowe sztabki stawia sklep internetowy Goldsaver.pl.

Cena złota jest zmienna i można ją sprawdzać każdego dnia na stronie Narodowego Banku Polskiego. W dniu pisania tej recenzji, czyli 24 października 2023 roku, gram tego kruszcu kosztuje 266,55 PLN, co daje blisko 8300 złotych za uncję. Warto tutaj zaznaczyć, że w 2021 roku gram złota osiągał cenę w okolicach 220-230 złotych. Co oznacza, że wartość tego surowca wzrosła podczas globalnego kryzysu wywołanego przez pandemię i wojnę na wschodzie. To kluczowa informacja, bo dowodzi, że złoto chroni oszczędności przed inflacją. I zdało ostatnio w tej materii bardzo trudny egzamin.

W jaki sposób można kupić złoto w Goldsaver? Kluczowa informacja: nie potrzebujesz do tego dużej ilości pieniędzy. Minimalna kwota zakupu złota w sklepie to 50 złotych. Oczywiście za minimalną kwotę nie dostaniemy nawet grama złota (będzie to ponad 0.2 g), ale jeśli będziemy lokować w złocie swoje oszczędności regularnie, to na koncie kolejne gramy będą kumulowały się aż do osiągnięcia poziomu wspomnianej jednej uncji. Wtedy taka sztabka stanie się naszą fizyczną własnością. Bardzo niski próg wejścia jest tym, co może do Goldsavera skusić osoby nie chcące na samym początku dokonywać w złocie zbyt dużych oszczędności.

Funkcjonalność sklepu Goldsaver

Sprawdźmy zatem co trzeba zrobić, żeby zacząć oszczędzać przy pomocy sklepu Goldsaver. Po wejściu na stronę Goldsaver.pl znajdujemy w prawym górnym rogu ikonkę „Zarejestruj się”. Po jej wybraniu musimy założyć konto – robimy to albo rejestrując się przy pomocy naszego adresu e-mail, bądź też robiąc to poprzez Google bądź Facebooka. Jeszcze tylko potwierdzenie tożsamości podczas kliknięcie w link wysłany na skrzynkę i… możemy kupować złoto!

Panel klienta w Goldsaver.
Panel klienta w Goldsaver.

W panelu głównym wita nas informacja o tym, że nie mamy jeszcze zakupionego złota, ale możemy to błyskawicznie zmienić. Po wybraniu opcji „Kup złoto” uzupełniamy dane, takie jak adres czy PESEL i możemy przejść do wyboru kwoty, za jaką chcemy nabyć złoto w Goldsaver.pl. Przypomnijmy – jeśli chcemy wzbogacić się o gram złota, płacimy tyle, ile danego dnia wynosi cena podana przez NBP, powiększona o 6,9%. Różnica ta wynika z kosztów produkcji sztabki, logistyki, ubezpieczenia oraz marż. Możemy kupić mniej kruszcu (o wartości minimum 50 złotych) albo więcej, jest też możliwość ustalenia zlecenia stałego w banku, na przykład co tydzień bądź co miesiąc. To sprawi, że wyrobimy w sobie nawyk odkładania pieniędzy, których nie wydamy na przykład na przysłowiową kawę na mieście. I szybko zobaczymy efekty naszego oszczędzania!

Płatność odbywa się poprzez jeden z popularnych sposobów płatności elektronicznych – Blik, Apple Pay, Google Pay czy Przelewy24. W panelu można też znaleźć bardzo przydatny element: historię transakcji. Dzięki niej dowiemy się jak na przestrzeni minionych dni, tygodni bądź miesięcy wyglądało nasze oszczędzanie. Jest tu też okienko na „Twoje bonusy”. Jeden z nich to 100 złotych od pierwszej sztabki, jakie dostaniesz korzystając z tego kodu rabatowego: [???] W Goldsaver.pl taki bonus jest wykorzystywany automatycznie w momencie, w którym łączna ilość zakupionego przez danego użytkownika złota wyniesie co najmniej jedną uncję.

Złoto w naszych rękach

Kupując w Goldsaver dowolną ilość złota od razu stajemy się jego posiadaczami – po każdym zakupie otrzymujemy za niego fakturę. Żeby jednak kruszec trafił fizycznie w nasze ręce, musimy mieć w sklepie równowartość ceny jednej sztabki złota o wadze jednej uncji. Sklep pokazuje dokładnie ile jeszcze brakuje nam do tego, by stać się jej właścicielem. Po przekroczeniu ilości złota powyżej 31,1 gram, elegancka sztabka w rozmiarach karty kredytowej, z wybitym na niej numerem seryjnym oraz certyfikatem autentyczności, może trafiać do nowego właściciela. Możliwości odbioru jest kilka – odbiór osobisty w jednym z kilkunastu salonów Goldenmark na terenie całej Polski, dostawa paczkomatem bądź przy pomocy kuriera (koszt dostawy jest już w cenie sztabki).

Na stronie Goldsaver.pl dowiesz się jaki jest bieżący kurs złota.
Na stronie Goldsaver.pl dowiesz się jaki jest bieżący kurs złota.

Takie rozłożenie w czasie jest bezpieczną i zalecaną przez ekspertów strategią, polegającą na uśrednieniu ceny zakupu złota. Co ważne, jeśli na przykład w momencie, gdy osiągniesz kwotę odpowiadającą połowie wartości uncji, będziesz chciał sprzedać złoto, Goldsaver je odkupi i pieniądze wrócą do ciebie. Zakup złota można też zawiesić, na przykład czasowo rezygnując z regularnych przelewów uzupełniających zasób złota.

Do czego przydaje się nam oszczędzanie w złocie?

Na początku tekstu przywołałem trudny czas kryzysu, jaki zaczął się kilkanaście miesięcy temu nie bez powodu. Każdy z nas doskonale go pamięta i każdy odczuł to na własnej skórze. Ale oszczędzanie w złocie jest też pomysłem na spokojniejsze czasy, choćby po to by nie przejmować się na co dzień tym, co dzieje się na rynkach finansowych i poczuć się od nich niezależnym. Można w ten sposób odkładać środki na przykład na czas emerytury. Mając złoto mamy też pewność, że zostanie ono przyjęte wszędzie, gdzie będziemy chcieli je spieniężyć, nie będziemy mieli problemów z przepisaniem go na bliską nam osobę, a sztabki można łatwo transportować. To co, zaczynamy rozsądne oszczędzanie?

Przetestuj Goldsaver 

Artykul zawierał lokowanie Goldsaver