Oszuści podają się za ZUS, dzwonią, piszą maile

Codzienne Dołącz do dyskusji (2)
Oszuści podają się za ZUS, dzwonią, piszą maile

Dostałeś niecodzienną informację od urzędu? Uwaga, to mogą być kolejne sposoby wyłudzeń lub włamań.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że w ostatnim czasie przyjmuje coraz więcej interesantów, którzy przychodzą do urzędu po otrzymaniu fałszywego e-maila lub po kontakcie telefonicznym z rzekomym urzędnikiem. Oszuści podają się za pracowników ZUS, a ich celem jest prawdopodobnie wyłudzenie.

Wielu zdziwionych internautów otrzymało ostatnio na swoją skrzynkę pocztową e-mail podpisany przez dyrektora ZUS. Jak jednak tłumaczy rzecznik prasowy zakładu, kontakt elektroniczny następuje tylko z tymi osobami, które wyraźnie sobie tego życzyły, a każda wiadomość jest podpisana nie przez dyrektora, a opiekuna danego klienta.

Jeśli więc nie pamiętamy, żebyśmy podawali w ZUS swój e-mail, niemal na pewno nie otrzymaliśmy wiadomości, która rzeczywiście pochodzi z tej placówki. Absolutnie nie otwierajmy załączników, gdyż mogą w nich być zawarte wirusy. Ostatnimi czasy odnotowano wiele przypadków oprogramowania, które np. pobierało pieniądze z konta bankowego zmieniając numer rachunku w wykonywanym przez internet przelewie.

Pojawiły się także doniesienia o kontakcie telefonicznym. Wyłudzacze podający się za pracowników ZUS proponowali odpłatne spotkanie i konsultacje, mające na celu korzystniejsze przeliczenie emerytury. Choć jest to kusząca opcja, nie dajmy się zwieść – nawet gdyby tego typu usługi istniały, nie byłyby odpłatne.

Pamiętajmy, aby bardzo uważać zarówno przy otwieraniu e-maili, jak i podawaniu swoich danych. Oszuści mogą wyłudzać informacje, aby np. wziąć kredyt z użyciem naszego dowodu osobistego. Często też umawiając się lub wysyłając kuriera do naszego domu sprawdzają, czy przypadkiem nie wyjechaliśmy na wakacje i czy nie można łatwo nas okraść. Jeżeli konkretna osoba podaje się za pracownika dowolnej instytucji, zadzwońmy na jej infolinię i sprawdźmy personalia rozmówcy.

Problemy z prawem, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.