Dostałeś niecodzienną informację od urzędu? Uwaga, to mogą być kolejne sposoby wyłudzeń lub włamań.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega, że w ostatnim czasie przyjmuje coraz więcej interesantów, którzy przychodzą do urzędu po otrzymaniu fałszywego e-maila lub po kontakcie telefonicznym z rzekomym urzędnikiem. Oszuści podają się za pracowników ZUS, a ich celem jest prawdopodobnie wyłudzenie.

Wielu zdziwionych internautów otrzymało ostatnio na swoją skrzynkę pocztową e-mail podpisany przez dyrektora ZUS. Jak jednak tłumaczy rzecznik prasowy zakładu, kontakt elektroniczny następuje tylko z tymi osobami, które wyraźnie sobie tego życzyły, a każda wiadomość jest podpisana nie przez dyrektora, a opiekuna danego klienta.

Jeśli więc nie pamiętamy, żebyśmy podawali w ZUS swój e-mail, niemal na pewno nie otrzymaliśmy wiadomości, która rzeczywiście pochodzi z tej placówki. Absolutnie nie otwierajmy załączników, gdyż mogą w nich być zawarte wirusy. Ostatnimi czasy odnotowano wiele przypadków oprogramowania, które np. pobierało pieniądze z konta bankowego zmieniając numer rachunku w wykonywanym przez internet przelewie.

Pojawiły się także doniesienia o kontakcie telefonicznym. Wyłudzacze podający się za pracowników ZUS proponowali odpłatne spotkanie i konsultacje, mające na celu korzystniejsze przeliczenie emerytury. Choć jest to kusząca opcja, nie dajmy się zwieść – nawet gdyby tego typu usługi istniały, nie byłyby odpłatne.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Pamiętajmy, aby bardzo uważać zarówno przy otwieraniu e-maili, jak i podawaniu swoich danych. Oszuści mogą wyłudzać informacje, aby np. wziąć kredyt z użyciem naszego dowodu osobistego. Często też umawiając się lub wysyłając kuriera do naszego domu sprawdzają, czy przypadkiem nie wyjechaliśmy na wakacje i czy nie można łatwo nas okraść. Jeżeli konkretna osoba podaje się za pracownika dowolnej instytucji, zadzwońmy na jej infolinię i sprawdźmy personalia rozmówcy.

Problemy z prawem, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.