Są już pierwsze próby oszustwa na… Polski Ład. Oto jak działają oszuści

Podatki Prywatność i bezpieczeństwo Dołącz do dyskusji (145)
Są już pierwsze próby oszustwa na… Polski Ład. Oto jak działają oszuści

Mogliśmy się tego prędzej czy później spodziewać. Jest Polski Ład, są więc już i… oszustwa na Polski Ład. Złodzieje danych wykorzystują zamieszanie związane ze zmianami systemu podatkowego i dzwonią i piszą do ludzi, podając się za urzędników. Wszystko po to, by wyłudzić od nas nasze najcenniejsze informacje. Nie dajcie się nabrać!

Oszustwa na Polski Ład

Skoro, za sprawą coraz wyższej świadomości seniorów, metoda na wnuczka działa coraz rzadziej, to przestępcy nieustannie wymyślają nowe metody. Często reagują na to, co się aktualnie dzieje, na przykład na pojawiające się już pod koniec 2021 roku drastyczne podwyżki na gaz. Telefony z rzekomych spółdzielni i spółek energetycznych to jednak już przeżytek, teraz oszuści próbują dorobić się na Polskim Ładzie.

Ministerstwo Finansów opublikowało właśnie ostrzeżenie przed osobami podającymi się za pracowników urzędów skarbowych. Na stronie resortu czytamy, że tacy rzekomi funkcjonariusze skarbówki dzwonią do ludzi na przykład w sprawach dodatków do PIT-u albo podejrzanych przelewów. W tle rozmów przetacza się Polski Ład, który wciąż wielu osobom spędza sen z powiek. Co dodatkowo wzmaga dezorientację i jednocześnie osłabia naszą odporność na oszustów.

Dlatego rząd przypomina: zarówno urzędy skarbowe, jak i Ministerstwo Finansów, nie prowadzą telefonicznej weryfikacji prowadzonych spraw. Nie zbierają też w taki sposób informacji o podatnikach. Jeśli zatem otrzymamy telefon, w którym ktoś podający się za urzędnika chce uzyskać od nas PESEL, numer dowodu czy datę urodzenia, możemy mieć pewność że ktoś próbuje nas oszukać. Pamiętajmy: Polski Ład wywołał w Krajowej Administracji Skarbowej istny „Chaos Plus”, pracownicy są zarzuceni robotą, a na infolinię ekstremalnie trudno się dodzwonić. Tym bardziej, gdy odbierzemy telefon od kogoś twierdzącego że jest urzędnikiem skarbówki, powinna zapalić nam się lampka ostrzegawcza.

Co zrobić gdy skontaktuje się z nami oszust?

W przypadku, gdy do próby oszustwa na Polski Ład dochodzi poprzez wiadomość tekstową, warto pamiętać o tym w jaki sposób szybko poinformować o tym odpowiednie organy. Mianowicie wystarczy zaznaczyć takiego podejrzanego SMS-a i wybrać opcję „PRZEKAŻ” bądź „UDOSTĘPNIJ”, a następnie wysłać to pod numer 799-448-084. Wiadomość trafi natychmiast do zespołu szybkiego reagowania CERT Polska, czuwającego nad bezpieczeństwem polskiego internetu.

Jeśli będziemy mieli do czynienia z telefonem, oczywiście przede wszystkim powinniśmy jak najszybciej zakończyć taką rozmowę. Ale w następnej kolejności koniecznie trzeba zgłosić taki incydent. Służy do tego adres incydent@mf.gov.pl. W wysłanej tam wiadomości należy jak najlepiej opisać rozmowę z takim oszustem i podać jak najwięcej szczegółów. To zjawisko trudne do zatrzymania, ale im więcej takich zgłoszeń, i związanych z nimi danych, tym lepiej.