Nigdy nie wiesz jak segregować śmieci, które są na przykład trochę papierowe, a trochę plastikowe?

Gorące tematy Środowisko Dołącz do dyskusji (210)
Nigdy nie wiesz jak segregować śmieci, które są na przykład trochę papierowe, a trochę plastikowe?

Do którego pojemnika wrzucić karton po mleku czy paragon? Odpowiedź na to pytania jest podchwytliwa, a wiele osób popełnia błędy przy segregacji śmieci. Jednak resort klimatu chce pomóc. Niebawem na opakowaniach mają się pojawić specjalne oznaczenia segregacyjne.

Do którego pojemnika na odpady powinien trafić karton po mleku? Z zewnątrz takie opakowania są zwykle papierowe, a zatem najczęściej ludzie wyrzucają je do pojemników niebieskich, na papier.

Logiczne? Cóż, nie do końca. Otóż takie kartony mają zwykle elementy plastikowe czy nawet metalowe. Powinny więc raczej iść do żółtych pojemników na metale i tworzywa sztuczne.

Do papierów nie powinny też trafiać paragony – bo nie mogą być one odpowiednio przetworzone. Podobnych „pułapek” przy segregacji śmieci jest zresztą dużo więcej. Ale może niebawem przyjść rozwiązanie.

Oznaczenia segregacyjne? Tego chce ministerstwo

Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba w rozmowie z PAP przyznał, że wiele osób ma problem z wyborem odpowiedniego pojemnika. Ale zapowiedział też, że jego resort już pracuje nad nowymi przepisami, które zmuszą producentów do stosowania odpowiednich oznaczeń na opakowaniach.

Na każdym opakowaniu więc pojawiłyby się informacje, gdzie wyrzucić puste opakowanie lub sam produkt. Jak będą wyglądać oznaczenia segregacyjne? Tego póki co Jacek Ozdoba nie zdradza. Choć pewnie najsensowniej by było, gdyby informacje na opakowaniach nawiązywały do kolorów pojemników.

Gdyby więc pojawił się na opakowaniu kolor niebieski i oznaczenie „papier”, nikt by nie miał wątpliwości, gdzie wyrzucić zużyte opakowanie.

Nowe oznaczenia pewnie usprawniłyby proces recyklingu – i ułatwiłby życie wielu ludziom czy firmom. Z drugiej jednak strony, firmy musiałyby przeprojektowywać swoje opakowania, a to w końcu dodatkowe koszty. No i nie da się ukryć, że w większości przypadków akurat jest dość jasne, gdzie wyrzucić opakowanie czy produkt. Chyba nikt nie ma wątpliwości, że szklana butelka idzie do szkła, a stara gazeta – do papieru.

Przypomnijmy, od 2017 r. obowiązuje w kraju Jednolity System Segregacji Odpadów. Wyznacza on standard pojemników na odpady – niebieski jest na papier; zielony – na szkło, żółty – na metale i tworzywa sztuczne, brązowy – na bioodpady, natomiast czarny – na odpady zmieszane.