Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska został zaatakowany nożem. Aktualizacja: przeżył operację, która była dramatyczną walką

Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (208)
Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska został zaatakowany nożem. Aktualizacja: przeżył operację, która była dramatyczną walką

Przerażające wieści docierają z Gdańska. Podczas finału obchodów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy czyli słynnego Światełka do nieba, na scenę wtargnął mężczyzna. Ten krzyknął, że został niesłusznie skazany i odbywał karę pozbawienia wolności. Następnie zaatakował nożem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza

Paweł Adamowicz zaatakowany – aktualizacja w tekście

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zawsze jest bardzo pozytywnym wydarzeniem. Gdy wolontariusze z całego miasta oddają zebrane przez cały dzień pieniądze do sztabu, w centrach miast odbywają się huczne imprezy. Nie inaczej było w tym roku w Gdańsku.  Na scenie pojawił się prezydent Gdańska – Paweł Adamowicz, kiedy zaczęto odliczanie do finału. W tej chwili na scenę wtargnął na scenę nieznany mężczyzna i dźgnął prezydenta nożem. Wcześniej miał krzyknąć do zebranego tłumu, że został niesłusznie skazany i siedział w więzieniu. Całe wydarzenie zostało zarejestrowane na filmie, który sporządził jeden z uczestników koncertu. Prezydent Gdańska miał być reanimowany na scenie i natychmiast przewieziony do szpitala.

To przerażające nie tylko ze względu na okoliczności samego zdarzenia, ale przede wszystkim dlatego, że zaszwankowała ochrona, która miała przecież zapobiegać takim zdarzeniom. Za każdym razem wejście na teren imprezy masowej zarówno plecaki, jak i osoby wchodzące na jej teren są dokładnie przeszukiwane. Problemem często jest nawet wniesienie butelki z wodą. Dlatego tym bardziej dziwi fakt, że osobnik z ostrym narzędziem był w stanie nie tylko wejść na teren imprezy, ale także wejść na samą scenę oraz dostać się w bezpośrednie otoczenie prezydenta Pawła Adamowicza.

Prezydent Paweł Adamowicz zaatakowany na scenie podczas finału WOŚP

Sprawca ataku został natychmiast obezwładniony i zatrzymany. Ustalenie jego tożsamości nie powinno stanowić problemu, ponieważ mężczyzna tuż przed zaatakowaniem prezydenta na scenie wykrzyknął swoje imię i nazwisko. Miał też krzyczeć, że został niesłusznie skazany i siedział w więzieniu Wciąż nieznany jest stan prezydenta Pawła Adamowicza.

Prezydent Paweł Adamowicz w ostatnich wyborach samorządowych został wybrany na kolejną kadencję na urząd prezydenta Gdańska. Dla wielu wyborców sporym zaskoczeniem była konieczność przeprowadzenia drugiej tury wyborów, w których rywalizował z kandydatem Prawa i Sprawiedliwości.

Aktualizacja #1 – film zarejestrowany przez świadka zdarzenia

https://www.youtube.com/watch?time_continue=9&v=Jf_1oTMGTfE

Aktualizacja #2 – stan prezydenta jest krytyczny

Według nieoficjalnych doniesień stan prezydenta jest krytyczny. Lekarze zapowiedzieli konferencję prasową na poniedziałek 14 stycznia, kiedy przedstawią więcej szczegółów dotyczących zdrowia prezydenta Pawła Adamowicza

Aktualizacja #3 – napastnik wszedł na scenę, bo miał plakietkę „media”

Aktualizacja #4 – napastnik miał być wcześniej karany

W rozmowie z TVN24 rzeczniczka prasowa Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku, asp. Karina Kamińska potwierdziła, że napastnik to 27-letni mieszkaniec Gdańska, w przeszłości karany za przestępstwa przeciwko zdrowiu i życiu.

Aktualizacja #5 – prezydent jest operowany

Jeden z zadanych ciosów miał uszkodzić aortę.

Aktualizacja #6 – potrzebna krew

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku zaapelowało na Facebooku o zabezpieczenie krwi w związku z atakiem na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jak podaje Centrum, chodzi zwłaszcza o krew 0 RhD -.

Aktualizacja #7 – Prezydent Gdańska przeżył operację

Zgodnie z ostatnimi doniesieniami, prezydent Gdańska przeżył operację, która była heroiczną walką. Adamowiczowi przetoczono 41 jednostek krwi, co jest równowartością 20 litrów. Przeciętny człowiek ma w sobie od 5 do 7 litrów krwi. Stan prezydenta jest tym niemniej wciąż bardzo ciężki.