Wciąż część przedsiębiorców może wnioskować o środki na bieżącą działalność. O pieniądze można starać się do końca roku

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (140)
Wciąż część przedsiębiorców może wnioskować o środki na bieżącą działalność. O pieniądze można starać się do końca roku

Wielu przedsiębiorców nawet nie zdaje sobie sprawy z faktu, że nadal może wnioskować o środki na bieżącą działalność gospodarczą. Nie chodzi jednak o dotacje na kapitał obrotowy, a o pożyczkę 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców.

Pieniądze dla firm na bieżącą działalność. Mikropożyczka wciąż dostępna

Część przedsiębiorców wciąż może wnioskować o pożyczkę 5 tys. zł dla mikroprzedsiębiorców, czyli pieniądze dla firm na bieżącą działalność gospodarczą. Nadal jest to możliwe – i potwierdza to również Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wniosek o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców można składać do końca 2020 roku.

Mogłoby się wydawać, że przedsiębiorcy, którzy spełniali warunki ubiegania się o pożyczkę, już dawno złożyli odpowiedni wniosek i otrzymali pieniądze. A nawet – urząd umorzył już ich zobowiązanie. Umorzenie pożyczki 5 tys. zł następuje bowiem z urzędu – wystarczy, że przedsiębiorca po trzech miesiącach od otrzymania pożyczki nadal prowadzi działalność gospodarczą. Nie musi tego jednak udowadniać – urzędnicy sami to sprawdzają za pomocą ogólnodostępnych baz.

Okazuje się jednak, że lipca aż 200 tys. firm otrzymało przelew środków z tytułu mikropożyczki. Łącznie do połowy września pomoc otrzymało aż 650 tys. firm. Wiele jednak wskazuje na to, że wciąż są przedsiębiorcy, którzy zapomnieli o takiej możliwości. Jak to się mogło stać? W wielu wypadkach przedsiębiorcy rezygnowali świadomie ze składania wniosku myśląc, że i tak nie otrzymają pożyczki ze względu na ograniczoną ilość środków (początkowo wydawało się, że urzędy pracy będą mieć jedynie określoną ilość pieniędzy na mikropożyczki). Później z kolei dostępne już były także inne formy pomocy, w tym – dotacja na kapitał obrotowy. Większość przedsiębiorców skupiła się zatem na poszukiwaniu innych źródeł finansowania bieżących wydatków.

Wsparcie dla przedsiębiorców już się kończy

Niestety – przedsiębiorcy mogą już tylko w ograniczonym stopniu liczyć na państwową pomoc, jeśli chodzi o pieniądze dla firm na bieżącą działalność (czy o jakiekolwiek dotacje i dofinansowania). Większość programów już się zakończyła. Od 15 października o zwolnienie ze składek ZUS i świadczenie postojowe będzie mogła ubiegać się tylko część przedsiębiorców, głównie z branży turystycznej. Rząd skupia się z kolei w tym momencie głównie na programie Polityka Nowej Szansy. Jest to jednak projekt, który w założeniu ma pomóc przedsiębiorcom znajdującym się w bardzo złej kondycji finansowej lub takim, którzy utracili już jakąkolwiek płynność finansową. Z kolei na informacje o nowych środkach w ramach dotacji na kapitał obrotowy należy jeszcze poczekać.