Rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość. Pieniądze z nowego świadczenia mogą nie trafić do nich od razu

Finanse Rodzina Dołącz do dyskusji
Rodzice muszą uzbroić się w cierpliwość. Pieniądze z nowego świadczenia mogą nie trafić do nich od razu

Babciowe jest już pewne – rodzice dzieci, które ukończyły co najmniej rok, a jednocześnie mają mniej niż trzy lata, będą mogli wnioskować o dodatkowe świadczenie. Nie powinni jednak nastawiać się, że świadczenie otrzymają jeszcze w październiku – mimo że przepisy zaczną obowiązywać właśnie od 1 października.

Pieniądze z babciowego później trafią do rodziców

Ustawa wprowadzająca „babciowe” została podpisana przez prezydenta; przepisy wejdą w życie 1 października. Pod pojęciem „babciowego” kryją się w rzeczywistości trzy odrębne świadczenia; dla rodziców, którzy oboje pracują i chcą przeznaczyć środki na opłacenie opiekunki, rodziców, którzy zamiast tego wolą opłacić żłobek, oraz tych rodzin, w których tylko jeden rodzic pracuje. W dwóch pierwszych przypadkach świadczenie wyniesie do 1500 zł miesięcznie; w ostatnim wypadku 500 zł. Jednocześnie program „Aktywny rodzic” zastępuje Rodzinny Kapitał Opiekuńczy i dofinansowanie do żłobka.

Z perspektywy rodziców maluchów istotne jest to, od kiedy będą mogli składać wnioski – i czy środki trafią do nich jeszcze w październiku. Należy mieć jednak na uwadze dwie kwestie. Po pierwsze, pieniądze nie zawsze trafiają bezpośrednio do rodziców – w przypadku komponentu „aktywnie w żłobku” środki są wypłacane bezpośrednio na konto placówki (w dodatku jeśli opłaca za żłobek wynosi np. 1200 zł, to dokładnie tyle trafia na konto instytucji – różnica nie jest wypłacana ani żłobkowi, ani rodzicom).

Po drugie, najpierw musi zacząć działać system informatyczny w ZUS (to Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie zajmować się obsługą świadczenia). Teoretycznie prace nad nim trwałe już od kilku miesięcy; w praktyce jednak najprawdopodobniej potrzeba będzie jeszcze nieco czasu na jego wdrożenie, zwłaszcza że pełnowymiarowe działania można było podjąć dopiero po złożeniu przez prezydenta podpisu pod ustawą.

Rodzice będą mieć trzy miesiące na złożenie wniosku

Jak podaje „Business Insider”, rodzice będą mieć w praktyce trzy miesiące na złożenie wniosku, jeśli nie chcą, by przysługujące im środki przepadły. W praktyce zatem możliwe będzie złożenie pierwszego wniosku w październiku, listopadzie i grudniu – tak, by otrzymać świadczenie z wyrównaniem. Tym samym jeśli uprawniony rodzic złoży wniosek np. w grudniu i będzie korzystać z komponentu „aktywni rodzice w pracy”, to na konto rodziny wpłynie od razu kwota 4500 zł.

Warto również mieć świadomość, że zanim dojdzie do wypłaty środków, wniosek najpierw będzie musiał zostać zaakceptowany przez ZUS. Mając na uwadze fakt, że wniosek złożą tysiące rodziców, a cały proces jest nowy – rozpatrywanie dokumentów może chwilę potrwać.