Jak sądy karzą pijanych kierowców? Sprawdzamy ciekawe wyroki z ostatnich lat!

Gorące tematy Moto Zbrodnia i kara dołącz do dyskusji (11) 23.02.2016
Jak sądy karzą pijanych kierowców? Sprawdzamy ciekawe wyroki z ostatnich lat!

Cezary Adamczyk

Zgodnie z kodeksem karnym nietrzeźwy kierowca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Recydywiście grozi natomiast kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Tyle przepis, a jak to wygląda w praktyce?

Wszystko zależy oczywiście od okoliczności danej sprawy, a także od poglądów danego Sądu jednakże poniżej podajemy przykładowe rozstrzygnięcia wydawane przez sądy w sprawach o prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwym. Zasadą przy tym jest, że im większe stężenie alkoholu tym co do zasady surowsza kara.

Pijany kierowca – jaka kara?

 1. Kierowca, który posiadał stężenie alkoholu 0,45 mg/l, 0,45 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu z płuc został skazany przez Sąd na:
 •  zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych kat. B na okres 1 (jednego) roku.
 • uiszczenia świadczenia pieniężnego w wysokości 500 zł. (pięćset złotych) na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

2. Inny kierowca mający następujące stężenie krwi: I- 0,42 mg/dm alkoholu w wydychanym powietrzu został skazany przez Sąd na:

 • 5 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu,
 • Grzywnę w wysokości 400 zł (w wymiarze 40 (czterdziestu) stawek dziennych po 10 (dziesięć) zł każda stawka),
 • środek karny w postaci zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 1 (jednego) roku.

3. Kierowca natomiast ze stężeniem alkoholu we krwi – 0,65 mg/l, który usiłował włączyć się do ruchu otrzymał:

 • grzywnę w wysokości 2000 zł (100 stawek dziennych grzywny z dzienną stawką 20 (dwadzieścia ) złotych),
 • środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych kategorii B na okres 2  lat ,
 • świadczenie pieniężne w kwocie 500 ( pięćset) złotych na rzecz fundacji wskazanej przez Sąd.

4. Natomiast 1,48 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu, spowodowało, że kierowca został ukarany karą:

 • 1 roku pozbawienia wolności
 • zakazem prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 7 lat.

5. Nieco mniejsze stężenie 1,13 mg/l, skutkowało dla kierowcy:

 • karą grzywny 1000 zł (50 (pięćdziesięciu) stawek dziennych grzywny, wysokość jednej stawki na kwotę 20 (dwudziestu) złotych)
 • zakazem prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych w ruchu lądowym na okres 2 lat z wyłączeniem niektórych kategorii.

6. Zatrzymany z wynikiem 0,95 mg/l alkoholu w wdychanym powietrzu został skazany przez Sąd na:

 • 6 miesięcy pozbawienia wolności;
 • zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych wszelkich kategorii w ruchu lądowym na okres 3 (trzech) lat;
 • świadczenie pieniężne w kwocie 200 (dwieście) zł;
 • podanie wyroku do publicznej wiadomości przez ogłoszenie w gazecie wskazanej przez Sąd.

Niższe stężenie alkoholu we krwi naraża nas co do zasady na grzywnę oraz konieczność chodzenia piechotą przez pewien czas. Natomiast w przypadku, gdy stężenie alkoholu dochodzi do 1 promila to z prawem jazdy pożegnamy się na kilka lat, a także zawiśnie nad nami groźba pozbawienia wolności.

Przy tym nasze organy ścigania wykazują daleko idącą aktywność w kontroli kierowców w tym zakresie. W ocenie autora o ile egzekwowanie przepisu jest słuszne, o tyle należałoby podnieść dopuszczalne stężenie alkoholu we krwi, biorąc w tym zakresie przykład z innych krajów Europy, które niewątpliwie należy uznać za kraje rozwinięte. Stężenie alkoholu we krwi w wysokości 0,5 promila jest dopuszczalne w szczególności w Hiszpanii, Austrii, Francji, Finlandii, w Wielkiej Brytanii natomiast wynosi 0,8%.

Jeśli macie odmienne/podobne zdanie zachęcam do komentowania.

W zakresie cywilnoprawnych skutków jazdy z pijanym kierowcom zachęcam do zapoznania się z artykułem ,,Nigdy nie wsiadaj do samochodu z pijanym. A przynajmniej nie licz na wysokie odszkodowanie.”

Jeśli chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika w powyższym lub też innym zakresie, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

11 odpowiedzi na “Jak sądy karzą pijanych kierowców? Sprawdzamy ciekawe wyroki z ostatnich lat!”

 1. Powinni zbierać tylko kasę i łatać za nią dziury w drogach. Do więzienia powinni dopiero iść ci, którzy wypadek spowodowali.

 2. Coś Autor się nie popisał. W przykładach są podane wartości w mg/l w wydychanym powietrzu. Na końcu mówi o podniesieniu granicy w promilach. I istotnie, na pierwszy rzut oka wygląda to super jak „kraje cywilizowane” mają 0,5 promila i spoko a u nas 0,95 to już więzienie. Co z tego że mg/l. Co z tego że trzeba to przemnożyć x2 (dla zaokrąglenia). Co z tego, że podane przykłady robią inne wrażenie bo to juz nie jest 0,95mg/l a 2 promie. Nie „skromne” 1,48mg/l a ponad 3 promile.
  I na koniec podanie, że w Wielkiej Brytanii jest granica 0,8% (procenta). ale to uznam za „przejęzyczenie”.

  Nie ma przykładów gdzie prowadzenie z innym wynikiem niż 0,00 jest już wykroczeniem/przestępstwem. No bo idąc tokiem myślenia Autora to już nie są kraje rozwinięte. Czechy, Słowacja, Węgry.. no to przecież „barbarzyńcy” a nie rozwinięci Europejczycy.

  Dla mnie prowadzenie po jakimkolwiek alkoholu powinno być ścigane i tępione. To że u 2metrowego 120kg chłopa jedno piwo nic nie zrobi a u malutkiej kobietki zmieni postrzeganie świata. Promile niby takie same (albo podobne) ale on dojedzie a ona „wpadnie do metra w centrum” albo coś innego.

  Piłeś – nie jedź. Może powiedzenie stare ale moim zdaniem powinno być nadal aktualne

 3. ja miałem 0,43 w pierwszym pomiarze w drugim 0,39 dostałem 1500 zł grzywny + 5000 na rzecz jakiegoś poprawczaka czy cos i na 3 lata zakaz prowadzenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *