Rząd rozważa zmiany, które mogą nawet zabronić emerytom dorabiania

Gorące tematy Praca dołącz do dyskusji (2) 21.12.2015
Rząd rozważa zmiany, które mogą nawet zabronić emerytom dorabiania

Maciej Lewczuk

PiS rozważa pomysły, w których dorabianie przez emerytów może zostać znacznie ograniczone.

Niejeden emeryt w Polsce dorabia sobie do niskiej emerytury. Aby nie stracić świadczeń, zgłasza ten fakt do ZUS i przedstawia też wysokość swoich dodatkowych dochodów. Obecnie coraz głośniej mówi się o tym, że PiS jako partia rządząca rozważa pomysły, w których dorabianie przez emerytów może zostać znacznie ograniczone lub całkiem zabronione.

Zgodnie z przepisami, obecnie emeryci mogą do końca lutego 2016 roku dorobić nieco ponad 2 726 zł brutto miesięcznie i liczyć na to, że otrzymają pełne świadczenia od Państwa. Jeśli zarobi więcej, ale jednocześnie nie przekroczy kwoty 5 064 zł brutto miesięcznie, to świadczenie emerytalne zostanie zmniejszone o sumę przekroczenia 70 proc. miesięcznego wynagrodzenia. Powyżej wymienionej wcześniej kwoty, świadczenie zostanie wstrzymane całkowicie.

Wymienione kwoty ogłaszane są co kwartał, gdyż zależą one od średniej przeciętnej płacy w poprzednim kwartale, a ogłasza je prezes GUS. Podstawą prawną są w tym przypadku art. 103, 103a, 104 i 105 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. 1998 Nr 162 poz. 1118 z pozn. zm.).

Jak donosi między innymi Dziennik, Gazeta Prawna, PiS zastanawia się jak zachęcić do pracy ludzi, którzy mogą przejść na emeryturę wcześniej lub jeśli nabywają prawa do świadczeń zgodnie z wymogami prawa. Jednym z rozwiązań jest jeszcze większe ograniczenie możliwości zarabiania, a w wariancie najmniej optymistycznym dorabianie przez emerytów może zostać całkowicie zabronione, czyli albo praca, albo emerytura.

Okazuje się jednak, że to nie jest nowy pomysł, a chciała go wprowadzić koalicja PO-PSL przed kilkoma laty. Wtedy zadziałał jednak Trybunał Konstytucyjny, który uznał, że taka zmiana przepisów jest niezgodna z konstytucją. Teraz, jeśli PiS i Kukiz’15 rozmontują Trybunał Konstytucyjny, lub obsadzą jego stanowiska przychylnymi sobie sędziami, to możliwe, że powrót do tego pomysłu będzie możliwy i realnie da się go przeforsować.

Co na to emeryci, których w Polsce jest bardzo duża rzesza, a spora część z nich jest elektoratem PiS? Czy to zmieni podejście emerytów obecnych, jak i przyszłych do Rządu? Ja do emerytury mam jeszcze sporo do wypracowania, ale tego typu zagrywki mające ograniczyć dochody, które można uzyskać prócz należących się ludziom, zgodnie z przepisami, świadczeń nie podobają mi się.

Jeśli masz problemy lub wątpliwości związane ze świadczeniami emerytalnymi, rentowymi albo pracą w trakcie ich pobierania i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com