- Bezprawnik -
- Codzienne -
- Jestem totalnie za ochroną środowiska. Ale błagam, przywróćcie plastikowe słomki!
Jestem totalnie za ochroną środowiska. Ale błagam, przywróćcie plastikowe słomki!
Plastik nie jest dobry dla środowiska, z tym mało kto będzie polemizował. Ale pewnie nigdy nie uda nam się zupełnie z niego zrezygnować. Odstawiamy reklamówki, rezygnujemy z niepotrzebnych opakowań - świetnie. Ale może powinniśmy mieć za to wszystko jakąś małą nagrodę? Na przykład taką, że plastikowe słomki z nami zostaną?

Plastikowe słomki odchodzą do lamusa. Czy to McDonald's, czy fastfoodowa konkurencja, czy też kawiarnie czy stacje benzynowe - plastikowe słomki są zastępowane, zwykle tymi papierowymi.
To kompletnie bez sensu. Ostatnio próbowałem sobie przypomnieć smak z dzieciństwa i chyba po dekadzie przerwy zamówiłem w McDonald's shake'a waniliowego. Górna osłonka była, a jakże, plastikowa. Ale już słomka była z papieru. Może są ludzie, którzy potrafią w ten sposób konsumować napoje. Ja nie. Nie byłem w stanie wypić shake'a przez słomkę. "User experience" jest po prostu fatalny.
Papierowe słomki stają się tymczasem standardem. Czy to cola z automatu, czy mrożona kawa na stacji benzynowej - jest bardzo duża szansa, że nasza słomka będzie "ekologiczna".
Ekologia ekologią, ale czy naprawdę musimy tracić plastikowe słomki?
Zastąpienie plastikowych słomek wielkie koncerny mogą sobie odnotować jako wielki sukces w walce o środowisko. Szkopuł w tym, że te koncerny wcale nie są takie proekologiczne, jak chciałyby się przedstawiać. Można powiedzieć, że każda forma troski o środowisko jest potrzebna - także rezygnacja z plastikowych słomek. Ale słomki nie sprawią, że branża gastronomiczna stanie się zielona, bo przecież i tak ten sektor zużywa mnóstwo plastiku. To trochę tak, jak z miliarderami, którzy jeżdżą Teslami i pokazują, jak bardzo są "zieloni". Tyle że częściej niż "elektrykiem" poruszają się tak naprawdę prywatnymi samolotami, które są gigantycznymi trucicielami klimatu.
Poza tym - jako ludzkość, ale też jako Polacy - mamy ostatnio naprawdę spore sukcesy w walce o środowisko. Jasne, możemy narzekać na nasze kopalnie i na naszą emisyjność. Ale z drugiej strony ze smogiem walczymy coraz lepiej, niemal zupełnie zrezygnowaliśmy z jednorazowych reklamówek, recykling odpadów stał się u nas właściwie standardem. Sadzimy coraz więcej drzew i gołym okiem widać, jak na dobre zmieniają się nasze przestrzenie miejskie. Tak, przyjmuję argument, że to ciągle za mało i że musimy się jeszcze dużo bardziej starać. Ale może nie warto wylewać dziecka z kąpielą i lepiej by było zachować w pewnych miejscach plastik tam, gdzie naprawdę nam się przyda. Plastikowa słomka w shake'u waniliowym naprawdę mogłaby z nami zostać.
zobacz więcej:
05.06.2026 16:07, Piotr Janus

Kupują zniszczone książki za 20 zł i sprzedają na Allegro o kilkaset procent drożej. Oto legalny trik
05.06.2026 15:18, Aleksandra Smusz
05.06.2026 14:29, Marcin Szermański
05.06.2026 13:41, Rafał Chabasiński
05.06.2026 12:54, Joanna Świba
05.06.2026 12:06, Edyta Wara-Wąsowska
05.06.2026 11:19, Piotr Janus
05.06.2026 10:31, Edyta Wara-Wąsowska
05.06.2026 9:57, Jakub Bilski
05.06.2026 9:21, Mateusz Krakowski
05.06.2026 8:37, Mateusz Krakowski
05.06.2026 7:44, Aleksandra Smusz

Mówi, że mieszkając z partnerem, oszczędza 2000 zł miesięcznie. Proste obliczenia pokazały, że się myli
05.06.2026 6:58, Aleksandra Smusz
04.06.2026 9:20, Joanna Świba
04.06.2026 8:33, Mateusz Krakowski
04.06.2026 7:53, Aleksandra Smusz
04.06.2026 7:07, Aleksandra Smusz
03.06.2026 15:43, Marek Śmigielski
03.06.2026 14:57, Joanna Świba
03.06.2026 14:09, Piotr Janus
03.06.2026 13:22, Rafał Chabasiński

Zapłacili fiskusowi 112 tys. zł przez jeden brakujący papierek. Trybunał przyznał im rację, a pieniędzy nadal nie ma
03.06.2026 12:31, Edyta Wara-Wąsowska
03.06.2026 11:42, Aleksandra Smusz
03.06.2026 10:47, Joanna Świba
03.06.2026 9:54, Edyta Wara-Wąsowska
03.06.2026 8:33, Edyta Wara-Wąsowska
03.06.2026 7:32, Miłosz Magrzyk
03.06.2026 6:44, Piotr Janus


























