Mimo wykonywania badań wstępnych i okresowych często możliwe jest nagłe pogorszenie stanu zdrowia pracownika. Jeżeli wynika ono z braku wiedzy o swoim zdrowiu lub zatajaniu jej przed pracodawcą, pracownik może być skierowany na badania. Dotyczy to przede wszystkim osób pracujących na odpowiedzialnych stanowiskach, gdzie stan zdrowia gra kluczową rolę.
Pogorszenie stanu zdrowia pracownika może zmuszać pracodawcę do podejmowania konkretnych decyzji
Mimo dopuszczenia pracownika do wykonywania swoich obowiązków służbowych poprzez odbycie badań lekarskich czasami pogorszenie stanu zdrowia pracownika może mieć miejsce w sposób nagły. Jeżeli dotyczy ono osoby, które wykonują niebezpieczną i odpowiedzialną pracę, pracodawca ma obowiązek zwrócić szczególną uwagę na jej samopoczucie.
Czasami pracodawca może podejrzewać, że pracownik cierpi na chorobę, której nie wykazały badania wstępne. W takim wypadku ma on obowiązek wysłać zatrudnionego na dodatkowe badania lekarskie. Pogorszenie stanu zdrowia pracownika może mieć kluczowy wpływ także na bezpieczeństwo jego współpracowników. Dlatego szybkie działanie pracodawcy jest kluczem do dobrego rozwiązania sprawy.
Pracodawca może skierować pracownika na badania lekarskie także wtedy, gdy te uprzednio wydane są ważne
Pracodawca zatrudniający wielu pracowników ma obowiązek dbania o ich bezpieczeństwo. Jeżeli pracodawca widzi, że pracownik nie jest w stanie wykonywać swoich obowiązków, ma prawo odsunąć go od stanowiska pracy.
Jeśli pracodawca chce, aby pracownik poddał się badaniu, musi wystawić odpowiednie skierowanie. W takim wypadku pracownik ma obowiązek poddania się badaniom zdrowotnym.
Konieczność wystawiania skierowań na badania lekarskie wynika także z orzecznictwa Sądu Najwyższego
Orzeczenie Sądu Najwyższego (I PK 44/02 oraz PKN 469/99) dotyczy podejścia pracodawcy do stanu zdrowotnego osoby zatrudnionej:
Aktualnym orzeczeniem lekarskim w rozumieniu Kodeksu pracy jest orzeczenie stwierdzające stan zdrowia pracownika w dacie, w której ma być dopuszczony do pracy. Zachowuje ono aktualność w okresie w nim wymienionym, jednak staje się nieaktualne w przypadku wystąpienia w tym okresie zdarzeń, które mogą wskazywać na zmianę stanu zdrowia pracownika.
Niezwykle ważne jest także taktowne podejście do pracownika ze strony pracodawcy. Mimo tego, że często pracownik może wiedzieć o swoich schorzeniach, w wielu wypadkach nie jest ich świadomy. Pracownicy mogą także cierpieć na choroby o podłożu psychicznym, które wpływają na ich zdolności do wykonywania swoich obowiązków. Takie schorzenia również nie mogą umknąć uwadze pracodawcy lub przełożonego.