Polacy są europejskimi ekspertami w wyciąganiu pieniędzy w słusznej sprawie

Biznes Podatki Technologie Dołącz do dyskusji
Polacy są europejskimi ekspertami w wyciąganiu pieniędzy w słusznej sprawie

Rozwój technologii to przyszłość świata. To właśnie postęp pozwala nam eksplorować kosmos, a także szukać lekarstwa na raka czy efektywnych sposobów recyklingu odpadów. Jednak bez pomocy państw naukowcy nie mogą prowadzić skomplikowanych eksperymentów. Co ciekawe Polska przoduje w Europie, jeśli chodzi o dotacje na prace badawczo-rozwojowe.

Polskie dotacje na prace badawczo-rozwojowe na wysokim poziomie

Amerykański think tank Tax Foundation przeanalizował dane dotyczące wsparcia działalności badawczo-rozwojowej. Dotyczyły one 32 europejskich państw (zarówno tych będących w Unii Europejskiej, jak i zrzeszonych w OECD). Analitycy sprawdzili, który kraj w największym stopniu wspiera działalność innowacyjną. Pod uwagę wzięto dwa czynniki: patent boxes oraz ulgi podatkowe.

Pierwszy element — patent box — jest szerzej znany w Polsce jako preferencyjna 5% stawka podatku w CIT/PIT. W naszym kraju jest to sposób, jak obniżyć podatek dochodowy na koniec roku. Z polskiego IP Box można skorzystać od 1 stycznia 2019 roku, a jego cel to zwiększenie atrakcyjność działań R&D w naszym kraju. Nie jesteśmy jednak pionierami takich pomysłów, które od lat funkcjonują we Francji, Holandii, Irlandii, Luksemburgu, Słowacji czy Wielkiej Brytanii.

Drugim czynnikiem, który wzięła pod lupę Tax Foundation, są ulgi podatkowe. W Polsce znajduje ona odzwierciedlenie w uldze B+R. Zgodnie z informacjami na stronie rządowej jej celem jest postawienie działalności innowacyjnej jako decydującej w procesie wzrostu dochodu narodowego. Firmy, które prowadzą działalność R&D mogą odliczyć od podstawy opodatkowania do 100% wysokości kosztów kwalifikowanych. Jeszcze wyższe dotacje na prace badawczo-rozwojowe mogą otrzymać centra B+R. W ich przypadku ulga może objąć nawet do 150% kosztów kwalifikowanych.

Polska na drugim miejscu w Europie

Raport Tax Foundation ukazuje Polskę jako drugi kraj w Europie pod względem dotacji na innowacje. Przed nami znajduje się jedynie Portugalia, która otrzymała wynik 39% wysokości dotacji podatkowych. Nasz kraj, ex aequo z Francją, legitymuje się wynikiem 36%, który pozwolił na zajęcie drugiego miejsca. Warto zwrócić uwagę, że raport podzielony jest na dwie części: dotacje dla MŚP oraz dotacje dla dużych przedsiębiorstw. Podane wyżej wartości, z których stworzono ranking, biorą pod uwagę oba wskaźniki. Gdyby brać pod uwagę jedynie wsparcie dla innowacji sektora MŚP na pierwszym miejscu znalazłaby się Islandia.

Na kolejnych miejscach raportu znalazła się Hiszpania (33%), Litwa (31%) oraz właśnie Islandia (30%). Na drugim końcu rankingu znajdziemy Cypr, Luksemburg i Szwajcarię — wszystkie z wynikiem -1%. Natomiast na ostatnim miejscu uplasowała się Malta (-2%).

Czym jest R&D?

R&D jest skrótem od angielskich słów „Research and Development”. W Polsce często wykorzystuje się również skróty B+R lub B&R, które pochodzą od słów „Badania i Rozwój”. Termin R&D określa proces poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych, a także innowacji, które pomogą stworzyć zupełnie nowe produkty lub usługi. Większość działań badawczo-rozwojowych prowadzą przedsiębiorstwa, organizacje naukowe i rządy, gdyż chcą rozwijać swoje dziedziny wiedzy. W ramach R&D przeprowadzane są analizy, badania czy eksperymenty, ale również testy np. prototypów.