Polska psychiatria tkwi w kryzysie. Resort zdrowia obiecuje pomoc i miliardy złotych

Zdrowie Dołącz do dyskusji
Polska psychiatria tkwi w kryzysie. Resort zdrowia obiecuje pomoc i miliardy złotych

Na początku czerwca odbyła się konferencja Ministerstwa Zdrowia poświęcona kondycji psychiatrii dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Przedstawiono przygnębiające ujęcia obdrapanych ścian, niewygodnych łóżek i wieloosobowych sal. Braki w infrastrukturze to jedynie wierzchołek góry lodowej. Polska psychiatria pilnie potrzebuje zmian.

Na szczęście nie wszystkie ośrodki leczenia zdrowia psychicznego wyglądają źle. Coraz częściej pacjenci mogą korzystać z miejsc zapewniających dobre warunki kadrowe, diagnostyczne i komfortowe. Jednak jeszcze dużo trzeba naprawić. „Mamy sporo do zrobienia” – zadeklarowała minister Izabela Leszczyna.

Obecny stan polskiej psychiatrii jest alarmujący, zwłaszcza źle jest w przypadku młodych ludzi wymagających pomocy psychiatry. W Polsce pracuje tylko kilkuset psychiatrów dziecięcych, zdecydowanie za mało w obliczu rosnącego zapotrzebowania.

Polska psychiatria w trudnych czasach. Problemy dotyczą m.in. infrastruktury

Ministerstwo Zdrowia wskazuje na poważne problemy w infrastrukturze placówek psychiatrycznych. W związku z tym rząd planuje dofinansować poprawę infrastruktury placówek leczniczych udzielających świadczeń psychiatrycznych. Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, zapowiedziała uruchomienie stref przyjaznych dla pacjentów, w których będą mogli spotykać się z rodziną.

Resort planuje budowę nowych budynków dostosowanych do potrzeb diagnostyki i leczenia pacjentów, inwestowanie w mniej liczne sale z osobnymi węzłami sanitarnymi oraz w nowoczesny sprzęt wspomagający diagnostykę i leczenie. Celem resortu jest zminimalizowanie liczby zaniedbanych ośrodków i walka z wyzwaniami w postaci wzrostu liczby hospitalizacji, w tym liczby dzieci, młodzieży oraz dorosłych wymagających wsparcia psychiatrycznego oraz niewystarczającej kadry specjalistów w służbie zdrowia. Planowane jest wsparcie ośrodków zgłoszeniowo-interwencyjnych, centrów zdrowia psychicznego oferujących natychmiastową, bezpłatną pomoc przez całą dobę.

Rząd chce wesprzeć ochronę zdrowia psychicznego. Obiecał, że przeznaczy na to kilka miliardów

Rząd chce zainwestować w ochronę zdrowia psychicznego 4,2 mld zł. Z tego aż 3 mld zł to środki budżetowe z Funduszu Medycznego, a reszta to wsparcie unijne. Na projekty o wartości od 2 mln zł do 50 mln zł zostanie przeznaczone 1,7 mld zł. Natomiast 1,3 mld zł powędruje na projekty warte od 50 mln zł do 200 mln zł.

Jak podało Ministerstwo Zdrowia, beneficjentami środków z Funduszu Medycznego mogą być: szpitale wojewódzkie i powiatowe, instytuty,  poradnie, fundacje, stowarzyszenia, niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej, samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej oraz centra medyczne. Nabór wniosków potrwa do końca sierpnia.

Celem zaplanowanych działań jest zapewnienie szerszego dostępu do świadczeń, poprawa komfortu leczenia, zwiększenie jakości i bezpieczeństwa świadczeń oraz skrócenie czasu oczekiwania na wizytę i hospitalizację. Nowe zmiany mają zmotywować przyszłych lekarzy do wybierania specjalizacji psychiatrycznej, a pacjentom zagwarantować łatwiejszy dostęp do pomocy.