Już wszystko wiadomo. Ministerstwo Edukacji i Nauki oficjalnie poinformowało, jak będzie wyglądał powrót do szkół we wrześniu

Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (481)
Już wszystko wiadomo. Ministerstwo Edukacji i Nauki oficjalnie poinformowało, jak będzie wyglądał powrót do szkół we wrześniu

To już właściwie oficjalne – na tydzień przed powrotem uczniów do szkół Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje o przygotowaniach do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Wiadomo już, jak ma przebiegać powrót do szkół we wrześniu 2021. 

Powrót do szkół we wrześniu 2021. Jednak lekcje stacjonarne

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek już od jakiegoś czasu twierdził, że powrót do szkół we wrześniu 2021 nastąpi na zajęcia stacjonarne – i inny scenariusz nie jest rozpatrywany przez rządzących. Mimo to uczniowie, ich rodzice, a także – nauczyciele i dyrektorzy szkół mieli uzasadnione obawy, że minister zmieni w ostatniej chwili zdanie. Na szczęście jednak wczoraj Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało oficjalnie, że trwają przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego w trybie stacjonarnym. Uczniowie w roku szkolnym 2021/2022 mają uczyć się na zasadach sprzed pandemii – przynajmniej na razie. Nauczyciele i lekarze twierdzą bowiem, że prawdopodobnie za kilka tygodni ministerstwo zdecyduje o powrocie do nauki hybrydowej, a być może – całkowicie zdalnej.

Dyrektorzy mieli otrzymać specjalne wytyczne od ministerstwa, a także pakietu edukacyjne dotyczące organizacji szczepień. Jak informuje ministerstwo, przeznaczono też 100 mln zł na środki bezpieczeństwa w szkołach. Do placówek trafią m.in. stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury przed wejściem do budynku, maseczki, termometry czy środki do dezynfekcji. Oprócz tego szkoły i przedszkola otrzymają też środki ochrony osobistej – rękawiczki, maseczki czy płyny dezynfekujące.

Jednocześnie ministerstwo postanawia doposażyć szkoły, jeśli chodzi o naukę zdalną

Resort edukacji poinformował też przy okazji, że Rada Ministrów przyjęła nowelizację programu „Aktywna tablica”. Chodzi m.in. o doposażenie szkół w nowe rodzaje sprzętu, które miałyby wspomóc kształcenie na odległość. Dodatkowo nowelizacja ma doprecyzować pewne kwestie związane z nauką zdalną i wyjaśnić wątpliwości dyrektorów szkół i nauczycieli, pojawiające się w zeszłym roku podczas realizacji programu. Tym samym wszystko wskazuje na to, że ministerstwo jednak bierze pod uwagę konieczność wdrożenia nauki zdalnej podczas nadchodzącego roku szkolnego.

Szczepienia w szkołach

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że w szkołach – w trzecim tygodniu września – ma rozpocząć się akcja szczepień. Preparat będą mogły przyjąć dzieci, które skończyły 12 lat. Ministerstwo przygotowało specjalny pakiet informacyjny – dotyczący m.in. zakresu zadań dyrektora szkoły i współpracy z punktem szczepień.

Akcja edukacyjna – skierowana do uczniów i ich rodziców – ma rozpocząć się już na początku września, zaraz po powrocie do szkół.