Prawo jazdy będzie zabierane za niewłaściwe przejechanie przez tory?

Gorące tematy Moto Dołącz do dyskusji (4)
Prawo jazdy będzie zabierane za niewłaściwe przejechanie przez tory?

Polskie Linie Kolejowe wystąpiły z projektem nowelizacji, według której kierowcy nieprawidłowo przejeżdżający przez przejazdy kolejowe stracą prawa jazdy.

W połowie maja 2015 w życie weszła nowelizacja, w myśl której przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym o ponad 50 km/h może skutkować odebraniem prawa jazdy. Choć już w pierwszym miesiącu dotknęła ponad 2000 kierowców, szybko została zaskarżona jako niekonstytucyjna.

Wszystko wskazuje na to, że kolejne jednostki widzące w nieprzepisowo jeżdżących kierowcach spory problem, uzyskały przez niedawne przepisy wzór dla nowego systemu karania. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. również chce zabierać prawa jazdy – w tym wypadku za nieprzestrzeganie znaków przy przejazdach kolejowych.

Według rzecznika PKP PLK S.A., aż 98% wypadków na torach jest spowodowanych faktem, że kierowcy nieodpowiednio poruszają się po torach. Mowa tu o ignorowaniu znaków STOP i zmniejszaniu prędkości, zamiast zatrzymaniu pojazdu, a także wjeżdżaniu na przejazd mimo włączonych świateł ostrzegawczych i zamykających się rogatek lub półrogatek.

W myśl nowego prawa za pierwsze złamanie przepisów kierowcy mieliby otrzymać – poza standardowym mandatem i punktami karnymi – dodatkowe ostrzeżenie o możliwości utraty prawa jazdy. Dopiero ponowne powtórzenie tego wykroczenia miałoby stanowić podstawę do odebrania dokumentu.

Oczywiście, nowelizacja przepisów musi zostać przedyskutowana w ministerstwie infrastruktury i innych resortach. Stamtąd czeka ją jeszcze decyzja rządu i parlamentu. Szanse na to, że zostanie uchwalona są jednak spore, jeżeli tylko zostanie uznane, że prawa jazdy rzeczywiście można odbierać w zgodzie z konstytucją, a argumenty kolejarzy mają istotny wpływ na bezpieczeństwo użytkowników dróg.

Jest także druga strona medalu. Zatwierdzenie tych zmian prawdopodobnie pociągnie za sobą kolejne pomysły tego typu. Po cichu zgaduję, że nie będzie to ostatni pomysł na odbieranie prawa jazdy. Tymczasem mamy przecież punkty karne, które służą właśnie karaniu regularnych „piratów” i do tej pory działały stosunkowo dobrze.

Problemy z przepisami na drodze, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.