Państwo nadal nie opodatkuje nierządu, ale utrudni życie ukrywającym dochód

Gorące tematy Podatki dołącz do dyskusji (427) 14.12.2015
Państwo nadal nie opodatkuje nierządu, ale utrudni życie ukrywającym dochód

Cezary Adamczyk

Jednym z dość desperackich i specyficznych sposobów wyjaśnienia Urzędowi Skarbowemu źródła pochodzenia nieujawnionych (nieopodatkowanych) przychodów było wskazywanie, że pochodzą one z nierządu.

Zgodnie bowiem z art. 2 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu nie podlegają dochody osiągnięte w Polsce, gdy przychody te nie wynikają z czynności, które nie mogą być przedmiotem prawnie skutecznej umowy. Jak w chwili obecnej przedstawia się i jak ma się zmienić sytuacja osób osiągających nielegalny dochód?

Przedmiotem prawnie skutecznej umowy nie mogą być zachowania, które ze swojej istoty są sprzeczne z prawami przyrody, ustawą lub zasadami współżycia społecznego i w konsekwencji w ogóle nie mogą być określone w treści ważnej i wywołującej zamierzone skutki umowy. Podatnicy nie są więc zobowiązani do odprowadzenia podatku od dochodu uzyskanego z działalności przestępczej, a także z tytułu świadczenia usług seksualnych. W katalogu tym znajdują się również dochody z paserstwo, czerpanie zysków z cudzego nierządu, zakazanych gier lub zakładów itp.

Czytaj też: Amnesty International chce legalnej prostytucji

Walka toczy się przy tym o wysoką stawkę, gdyż dochody pochodzące ze źródeł nieujawnionych są w Polsce opodatkowane ryczałtową 75-procentową stawką podatku.

Czy łatwo jest uciec przed fiskusem?

Nie i będzie jeszcze trudniej. Organy jak i sąd badają bowiem czy podatnik faktycznie nierządem się trudni. Cytując treść jednego z wyroków NSA ,,Twierdzenia samej podatniczki zasadnie uznano za niewiarygodne, gdyż opierają się wyłącznie na jej oświadczeniu, które ma niską wartość dowodową z uwagi na nieprzedstawienie jakichkolwiek dowodów je popierających i potwierdzających osiągnięcie przychodów we wskazywanej wysokości.”

Jednakże nie tylko sam fakt prostytuowania się należy uprawdopodobnić, należy również wykazywać wysokość dochodu z niego osiąganego.

Projektowane zmiany mają powyższe jeszcze utrudnić wprowadzając od 1 stycznia 2016 r. domniemanie legalności uzyskiwanych dochodów. Zgodnie z przepisami to na podatniku będzie spoczywał ciężar wykazania, że dochody uzyskał nielegalnie, a więc w praktyce ciężar dowodzenia w sprawach zostanie przerzucony jeszcze mocniej na podatnika. Nie zmieni się jednak zasada, że dochody z nielegalnego źródła nie będą opodatkowane.

Jeśli chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika w powyższym lub też innym zakresie, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: Shutterstock