Przedsiębiorcy z podatkiem liniowym jako formą opodatkowania jednak z kwotą wolną od podatku? Ma być też nowa propozycja dla ryczałtowców

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (437)
Przedsiębiorcy z podatkiem liniowym jako formą opodatkowania jednak z kwotą wolną od podatku? Ma być też nowa propozycja dla ryczałtowców

Teoretycznie wciąż jest szansa, że przedsiębiorcy z podatkiem liniowym skorzystają z kwoty wolnej od podatku. Wicepremier Gowin chce forsować swoje pomysły. Ma też propozycję dla ryczałtowców. 

Przedsiębiorcy z podatkiem liniowym skorzystają z kwoty wolnej? Gowin chce takiego rozwiązania

Już od dłuższego czasu wiadomo, że wicepremier Gowin nie zgadza się z częścią propozycji zawartych w tzw. Polskim Ładzie. Mowa m.in. o dużych podwyżkach dla przedsiębiorców (w tym przede wszystkim liniowej składce zdrowotnej bez możliwości odliczenia od podatku). To oznacza znaczny wzrost obciążeń dla osób prowadzących własną działalność – a zwłaszcza dla tych, którzy jako formę opodatkowania wybrali podatek liniowy. Oni bowiem nie skorzystają na zwiększeniu kwoty wolnej od podatku. Co więcej – mimo że wcześniej rząd rozważał wprowadzenie tzw. ulgi dla samozatrudnionych, tak w projekcie reformy podatkowej nie ma o nim ani słowa.

Czy mimo to możliwe jest, że przedsiębiorcy z podatkiem liniowym skorzystają z kwoty wolnej od podatku? Wicepremier Gowin chce takiego rozwiązania. Poinformował o tym podczas spotkania z przedsiębiorcami w Rzeszowie. Jego zdaniem nie ma żadnych powodów by dzielić Polaków na „dwie kategorie” – czyli przedsiębiorców (jak można się domyślać, zwłaszcza samozatrudnionych) oraz osoby pracujące na etacie. Tym samym chce, by „liniowcy” mogli jednak skorzystać z kwoty wolnej od podatku (obecnie jest to niemożliwe). Taką propozycję ma złożyć rządowi.

Co istotne, Gowin ma też propozycję dla przedsiębiorców, którzy jako formę opodatkowania wybrali ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. 9 proc. składki zdrowotnej ryczałtowcy mieliby płacić od kwoty średniego wynagrodzenia. Tym samym składka zdrowotna wyniosłaby ok. 500 zł. To propozycja, która ma nawet pewne szanse na realizację – zwłaszcza, że niedawno premier, podczas rozmów z organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców, przedstawił podobne rozwiązanie. Chodzi o 500 lub 300 zł składki zdrowotnej dla przedsiębiorców na ryczałcie – miałaby to być stawka ustalana odgórnie, uzależniona od obrotu.

Wszelkie ulgi dla przedsiębiorców z podatkiem liniowym wydają się jednak nierealne

Niestety – o ile ryczałtowcy mogą mieć nadzieję na wypracowanie korzystniejszych rozwiązań, o tyle liniowcy – raczej nie. Wszystko dlatego, że rząd nawet nie ukrywa, że wolałby aby przedsiębiorcy na liniowym przeszli np. na ryczałt. Polski Ład może zatem wprowadzić likwidację podatku liniowego bez jego faktycznej likwidacji. Odpowiednio skonstruowana reforma podatkowa z pewnością zmusi przynajmniej część przedsiębiorców do zmiany formy opodatkowania.