Przeszukiwanie plaż z wykrywaczem metalu w zachodniopomorskim w pełni legalne

Gorące tematy Codzienne Zbrodnia i kara Dołącz do dyskusji (83)
Przeszukiwanie plaż z wykrywaczem metalu w zachodniopomorskim w pełni legalne

Urząd Morski w Szczecinie zrezygnował z konieczności pozwoleń na przeszukiwanie plaż z wykrywaczem metalu.

Pisaliśmy już o chodzeniu z wykrywaczem metalu i zachowaniach, jakie powinny towarzyszyć temu hobby. Wykrywacze tanieją, na rynku pojawiają się nowsze modele, a chętnych do poszukiwań skarbów nie brakuje. Jednymi z popularniejszych miejsc do wykrywek są plaże – dużo piasku, w którym mogą zaginąć drobniaki, obrączki, pierścionki i łańcuszki, a także zegarki.

Znajomy opowiadał mi swego czasu, że na niektórych miejscówkach mają swoje rewiry stali bywalcy i każdy, kto wchodzi im w paradę, może narazić się na szykany. Mówiąc bardziej konkretnie, można dostać w dziób, szczególnie tam, gdzie turystów jest najwięcej, gdyż to tam „połowy” są najobfitsze. Chodząc każdego dnia, można zebrać sporo fantów.

Niestety nie na wszystkich plażach można robić to legalnie. Do niedawna, aby móc chodzić wzdłuż linii brzegowej po zachodniopomorskich plażach, trzeba było wystąpić do Urzędu Morskiego po specjalne zezwolenie. Obecnie nie jest ono potrzebne, ale urząd konkretnie informuje jak i kiedy winno się zachować na plaży:

Odnosząc się do licznych pytań o zezwolenia na przeszukiwanie plaż wykrywaczami metali, biorąc pod uwagę, że działalność taka nie stanowi zagrożenia dla terenu pasa technicznego, informujemy, że nie jest wymagane uzyskiwania pisemnego zezwolenia Urzędu Morskiego w Szczecinie na wykonywane hobbystycznie przeszukiwania, przy zachowaniu następujących zasad:

  • obszar przeszukiwań to wyłącznie plaża (nie wolno tego robić na wydmach, klifach, w lasach, w obszarach portów i przystani rybackich oraz na terenie Wolińskiego Parku Narodowego),
  • przeszukiwania można wykonywać tylko w sposób niestwarzający uciążliwości dla plażowiczów, najlepiej w godzinach porannych i wieczornych,
  • należy zasypywać wykonane przez siebie wykopy.

Jednocześnie przypominamy, że sposób postępowania ze znalezionymi przedmiotami reguluje Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o rzeczach znalezionych (Dz.U. z 2015 r., poz. 397). Zwracamy także uwagę, że Urząd Morski w Szczecinie nie jest właścicielem ani zarządcą gruntów w pasie technicznym (są nimi właściwe terytorialnie starostwa powiatowe lub gminy), zatem niniejsza informacja dotyczy jedynie kompetencji Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie, jako organu odpowiedzialnego za ochronę brzegu morskiego.

Jednym słowem, warto życzyć wszystkim plażowiczom spokojnego wypoczynku, słonecznej pogody, wiatru tam, gdzie ktoś chce uprawiać sporty wodne zależne od niego, powrotu do domu z biżuteria (lepiej zostawiać ją w domu), a wykrywkowiczom udanych poszukiwań.

Masz problemy związane z użytkowaniem wykrywaczy metalu lub znalezionymi artefaktami i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com