Przez donos wpadł wielbiciel militariów, może posiedzieć nawet 5 lat

Gorące tematy Codzienne Dołącz do dyskusji (4)
Przez donos wpadł wielbiciel militariów, może posiedzieć nawet 5 lat

Wielbiciel militariów przez donos kogoś „życzliwego” miał przeszukanie policyjne, grozi mu do 5 lat więzienia.

O poszukiwaczach skarbów pisaliśmy już kilkakrotnie. Amatorów chodzenia z wykrywaczami przybywa, bo jest to ciekawe zajęcie, które wielu traktuje jako hobby i bodziec do rozwijania wiedzy historycznej. Inni chcą po prostu zarobić i znalezione artefakty sprzedają na tajnych aukcjach lub przez ogłoszenia na zamkniętych forach. Pewien wielbiciel militariów miał przeszukanie policyjne, które nastąpiło dzięki donosowi „życzliwej” mu osoby. Teraz grozi mu nawet 5 lat więzienia.

Wszystko zaczęło się od donosu, który 17 grudnia 2015 roku ktoś złożył anonimowo do łódzkiej komendy policji. Znalazły się tam informacje o rzekomo posiadaniu przez jednego z mieszkańców niedużej miejscowości w gminie Głowno niebezpieczne przedmioty, a mianowicie broń palną, niewybuchy i inne akcesoria wojskowe.

Policjanci z Głowna i Zgierza nie zasypiając gruszek w popiele błyskawicznie udali się pod wskazany adres i dokonali przeszukania w posesji wielbiciela militariów. Okazało się, że jest to amator poszukiwania skarbów, czyli w tym przypadku artefaktów historycznych i wojskowych. W wyniku przeprowadzonej kontroli nie odnaleźli żadnych niebezpiecznych przedmiotów, czy też środków wybuchowych.

Niestety dla fana chodzenia z wykrywaczem okazało się, że w swoich zbiorach ma on 25 hełmów wojskowych i strażackich, manierki wojskowe, łuski po nabojach, a nawet fragmenty pocisków, które wykopał i zamiast oddać do muzeum, zachował dla siebie. Dodatkowo ujawniono, że wielbiciel militariów posiada kilka różnych wykrywaczy metalu. Oceniono, że przedmioty te są zabytkami archeologicznymi i należą do Skarbu Państwa. Najprawdopodobniej ich wartość historyczną potwierdzą biegli, którzy zbadają wnikliwiej znalezione przedmioty.

Jak podała Komenda Powiatowa Policji w Zgierzu:

W związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do głowieńskiego komisariatu policji. Grozi mu kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Niewinne hobby może stać się źródłem sporych kłopotów, szczególnie, jeśli nie zna się przepisów dotyczących pewnych zachowań, a w takim przypadku warto wiedzieć, co można po znalezieniu wykopać samemu, co zachować dla siebie, a co się powinno oddać do muzeum, na policję lub zgłosić do jednostki saperów.

Jeśli masz problemy lub wątpliwości związane z poszukiwaniami artefaktów historycznych lub militariów, albo masz wiedzę o tym, że ktoś przechowuje w swoim domu lub na posesji materiały niebezpieczne, w tym także wybuchowe i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com i Komendy Powiatowej Policji w Zgierzu