Dofinansowanie do fotowoltaiki to nie wszystko. Od 17 czerwca można składać wnioski o nowe dopłaty

Energetyka Środowisko Dołącz do dyskusji
Dofinansowanie do fotowoltaiki to nie wszystko. Od 17 czerwca można składać wnioski o nowe dopłaty

Dofinansowania odnawialnych źródeł energii dotyczą nie tylko fotowoltaiki. Od 17 czerwca 2024 roku możemy także składać wnioski o dopłatę do budowy przydomowego wiatraka. Dopłaty są realizowane w ramach programu Moja Elektrownia Wiatrowa. Warto jednak pamiętać, że program ten kierowany jest do konkretnej grupy obywateli. Oprócz tego istnieje kilka wytycznych, którymi warto kierować się przy podejmowaniu decyzji o wypełnieniu wniosku o dofinansowanie.

Dofinansowanie siłowni wiatrowych może być uzyskane tylko przez osoby fizyczne

Program Moja Elektrownia Wiatrowa jest skierowany do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami lokalu mieszkalnego czy budynku. Głównym celem programu jest nie tylko umożliwienie zakupu siłowni wiatrowej, ale także jej niezbędnych elementów i magazynu energii. Wnioski można składać od 17 czerwca 2024 r., a całkowity budżet przewidziany na ten cel wynosi 400 mln złotych.

W ramach dotacji możemy otrzymać maksymalnie 30 tysięcy złotych na jedną mikroinstalację o mocy 1-20 kW. Jednak w tym wypadku finansowanie jest objęte limitami. W takim wypadku możemy otrzymać nie więcej niż 30 tys. zł na jedną mikroinstalację wiatrową o zainstalowanej mocy elektrycznej nie mniejszej niż 1 kW oraz nie większej niż 20 kW, lecz nie więcej niż 5 tys. zł/1 kW.

Zakup magazynu energii elektrycznej również jest objęty dofinansowaniem. Na ten cel można uzyskać 17 tys. złotych dofinansowania, jednak nie więcej niż 17 tys. zł na jeden magazyn energii elektrycznej – akumulator o pojemności minimalnej 2 kWh, lecz nie więcej niż 6 tys. zł/1 kWh.

Sfinansowanie inwestycji również jest obwarowane kilkoma wymogami

W ramach dotacji możemy uzyskać środki nie tylko na uruchomienie siłowni wiatrowej, ale także montaż niezbędnych elementów – okablowania, masztu, inwertera czy licznika i magazynu energii. Warto jednak pamiętać, że wszystkie zakupione przez nas urządzenia powinny być nowe i nie mogą być wyprodukowane wcześniej, niż 2 lata przed rozpoczęciem montażu. Muszą one także posiadać odpowiednie certyfikaty (w tym wypadku B i CE).

Jeżeli będziemy chcieli postawić wiatrak do 12 metrów wysokości, nie będziemy musieli ubiegać się o pozwolenie na jego budowę. Musimy jednak zgłosić planowaną inwestycje do odpowiedniego dla naszego miejsca zamieszkania urzędu miasta lub gminy.

Termin składania wniosków do programu upływa 16.06.2025 r. W razie wyczerpania alokacji środków przed terminem, na stronie NFOŚiGW pojawi się odpowiednia informacja o braku możliwości składania kolejnych wniosków. Wnioski składamy w sposób elektroniczny na specjalnie przygotowanej do tego celu stronie internetowej.