Na Bezpieczny Kredyt może i kupisz wymarzoną nieruchomość, ale nie będziesz mógł nią dowolnie rozporządzać

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji
Na Bezpieczny Kredyt może i kupisz wymarzoną nieruchomość, ale nie będziesz mógł nią dowolnie rozporządzać

Bezpieczny Kredyt od kilku miesięcy jest głównym obiektem zainteresowania wielu osób planujących zakup mieszkania. Oczywiście przez wielu ekspertów program jest oceniany pozytywnie, nie brak jednak głosów przeciwnych. Cóż, kredyt hipoteczny 2 procent mimo swojej atrakcyjności nie jest dla wszystkich. I nie chodzi tylko o jego dostępność, ale też o obowiązki i pułapki, jakie się z nim wiążą.

Co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na Bezpieczny kredyt 2 procent?

Promocja nowego programu mieszkaniowego idzie pełną parą. Jest to w końcu bardzo atrakcyjna oferta, która rozbuja w najbliższych miesiącach rynek mieszkaniowy i z całą pewnością wpłynie na podwyższenie cen. Jak każdy program stworzony przez rząd, ma on również swoje haczyki, o których mówi się mniej. Co trzeba wiedzieć, zanim zdecydujecie się na kredyt 2 procent?

Pułapki kredytu 2 procent

Pierwszą „pułapką” Bezpiecznego kredytu 2 procent jest kwestia wynajmu mieszkania. Kredyt przeznaczony jest na zakup nieruchomości na własne potrzeby mieszkaniowe. Oznacza to, że przez okres 10 lat trwania programu nie można wynająć nieruchomości innej osobie. Wynajęcie mieszkania będzie równoznaczne z utratą prawa do dopłaty. Prawo do dopłat traci się z ostatnim dniem miesiąca, w którym doszło do wynajmu. Poprzednich dopłat nie trzeba będzie zwracać, zwrotowi podlegać będą jedynie dopłaty wypłacone po wygaśnięciu prawa. Oprócz wynajęcia, nieruchomości nie można również użyczyć innej osobie, a także sprzedać. W przypadku sprzedaży prawo do otrzymania dopłat wygasa z ostatnim dniem miesiąca, w którym doszło do sprzedaży.

Dość problematyczną pułapką numer dwa jest zakaz nabycia kolejnej nieruchomości w okresie trwania programu. Osoba korzystająca z dopłat nie będzie mogła kupić następnej nieruchomości. Jeśli to zrobi, podobnie jak w przypadku wynajmu, utraci dopłaty z rządowego programu. Utrata dopłat grozi również za otrzymanie kolejnej nieruchomości w darowiźnie. Jedynie odziedziczenie nieruchomości wyłącza ten zakaz.

Ważnym wyłączeniem jest również brak możliwości otrzymania kredytu w przypadku cesji umowy z deweloperem. Składany wniosek nie będzie mógł w ogóle dotyczyć tego typu umowy.

Zgodnie z założeniami programu Bezpieczny kredyt 2 procent w zakupionym mieszkaniu nie będzie można prowadzić również firmy. Jeżeli właściciel zmieni sposób użytkowania nieruchomości (lub jej części) w taki sposób, że nie może już ona zaspokajać potrzeb mieszkaniowych, nie otrzyma dalszych dopłat.

Warto pamiętać, że mieszkanie kupione w ramach kredytu będzie musiało być zamieszkałe. Kredytobiorca będzie musiał wprowadzić się do nabytej nieruchomości w ciągu 24 miesięcy od dnia nabycia nieruchomości lub zgłoszenia zakończenia budowy. Mieszkanie lub dom nie będą mogły również przestać być zamieszkałe. Jeśli nieruchomość przestanie być używana na dłużej niż 12 miesięcy, kredytobiorca straci dopłaty.