Przedsiębiorcy mogą zostać zmuszeni do wysyłania comiesięcznych raportów do ZUS. I to nawet ci, którzy nie zatrudniają pracowników

Finanse Firma Dołącz do dyskusji (23)
Przedsiębiorcy mogą zostać zmuszeni do wysyłania comiesięcznych raportów do ZUS. I to nawet ci, którzy nie zatrudniają pracowników

Mimo że rządzący wciąż jeszcze nie ustalili ostatecznie, jaka składka zdrowotna będzie obowiązywać przedsiębiorców w 2022 r., to pewne jest, że firmom przybędzie obowiązków. W grę wchodzi m.in. o raportowanie dochodów do ZUS. Nowy obowiązek prawdopodobnie objąłby nawet tych, którzy nie zatrudniają pracowników. 

Możliwe raportowanie dochodów do ZUS już w 2022 r. Wszystko przez zmiany w Polskim Ładzie

Nadal nie do końca wiadomo, jaka będzie wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców, gdy Polski Ład wejdzie w życie. Cały czas pojawiają się bowiem pewne zmiany. Przedwczoraj okazało się na przykład, że prawdopodobnie będzie ulga podatkowa dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Miałaby ona zostać wprowadzona na wzór tzw. ulgi dla klasy średniej. Rządzący jednak chcą, by obejmowała wyłącznie przedsiębiorców rozliczających się według skali podatkowej. Na nowym rozwiązaniu nie zyskaliby zatem ani liniowcy, ani ryczałtowcy.

Większe obciążenia dla firm to jednak nie wszystko. Wiążą się z nimi nowe obowiązki. Z racji tego, że składka zdrowotna w 2022 r. będzie uzależniona od dochodu, przedsiębiorców prawdopodobnie czeka raportowanie dochodów do ZUS – razem z informacją, ile wynosi wyliczona przez nich składka. Obowiązek objąłby prawdopodobnie także tych przedsiębiorców, którzy nie zatrudniają pracowników. Teoretycznie nie jest to jeszcze przesądzone – w końcu Zakład, na podstawie współpracy z KAS, mógłby kontrolować, czy przedsiębiorcy prawidłowo wyliczają składkę. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że przedsiębiorcy będą po prostu przesyłać dodatkowe informacje do ZUS-u – tak, by ułatwić Zakładowi ewentualne kontrole.

Na razie pewne jest natomiast, że nastąpi zmiana terminu płatności składek ZUS. Obecnie przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, muszą opłacać składki ZUS do 10. dnia miesiąca. Ci, którzy zatrudniają – do 15. dnia miesiąca. Od przyszłego roku na opłacenie składek przedsiębiorcy będą mieć czas na zapłatę składek do 20. dnia miesiąca. To jeden z postulatów branżowych, do którego Ministerstwo Finansów postanowiło się przychylić.

Jeśli nie w 2022, to w 2023 r. Wcześniej czy później i tak przedsiębiorcy będą spowiadać się ZUS-owi

Warto jednak pamiętać, że nawet jeśli raportowanie dochodów do ZUS w 2022 r. nie okaże się ostatecznie konieczne, to na horyzoncie jest już Jednolity Plik Ubezpieczeniowy, który ma zacząć obowiązywać w 2023 r. Zgodnie z założeniami, to ZUS ma docelowo przejąć obowiązek rozliczania składek ZUS – przedsiębiorcy mieliby jedynie uiszczać kwotę wskazaną przez Zakład. Aby to było jednak możliwe, będą zobowiązani do przesyłania wspomnianego Jednolitego Pliku Ubezpieczonego, który ma być wzorowany na pliku JPK_VAT. W pliku będą musieli zawrzeć informacje o przychodach pracowników. I prawdopodobnie – swoim własnym, jeśli pracownika nie zatrudniają.

Tym samym nawet jeśli raportowanie dochodów do ZUS nie będzie obowiązkowe w 2022 r., to już rok później przedsiębiorcy i tak będą musieli wysyłać do ZUS-u więcej danych. A to wzbudza oczywistą nieufność – pomijając już fakt, że oznacza to dla firm dodatkowe obowiązki.