Reddit zamyka alternatywną rzeczywistość, w której „kobiety lubią być gwałcone”

Gorące tematy Technologie Zbrodnia i kara dołącz do dyskusji (32) 12.11.2017
Reddit zamyka alternatywną rzeczywistość, w której „kobiety lubią być gwałcone”

Udostępnij

Kasia Bayer

Serwis Reddit zablokował ostatnio liczącego prawie 40 tys. użytkowników subreddita o wdzięcznej nazwie Incels. Miał on być „grupą wsparcia” dla osób, którym brakuje w życiu miłości. Zarówno tej fizycznej, jak i romantycznej. Coś jednak poszło nie tak, bo ostatecznie subreddit zniknął z serwisu, za naruszanie zasad dotyczących publikowanych treści, a zwłaszcza za rozpowszechnianie treści związanych z przemocą. 

Słowo incel jako takie nie występuje w języku angielskim. Jego definicji można jednak szukać w różnych słownikach slangu. Jeżeli chodzi o etymologię, jest to skrót od słów involuntary celibate, czyli mimowolny celibat. Jeżeli chodzi o zwięzłą definicję, incel to osoba, której współżycie seksualne jest, mimo wielkich chęci z jej strony, obce. Urban Dictionary idzie jednak o krok dalej i pisze:

„jest to osoba (najczęściej mężczyzna), o strasznej osobowości, która traktuje kobiety jak obiekty seksualne. Incel wierzy, że kobiety są winne mężczyznom seks. Takie osoby są często członkami internetowych społeczności, dla których głównym tematem rozmów jest wymyślanie nowych sposobów na to, jak zmusić kobiety do stosunku”.

Taka właśnie społeczność prężnie działała na Reddicie. Jako że jest już zablokowana, nie można w pełni zapoznać się ze złotymi poradami, których udzielali sobie użytkownicy. W przyrodzie, a tym bardziej Internecie jednak nic nie ginie i na subreddicie IncelTears można znaleźć zrzuty ekranu postów opublikowanych wcześniej na subreddicie Incels.

Większość postów dotyczy właśnie tych sposobów na doprowadzenie do zbliżenia fizycznego. Nie ma jednak nic o prowadzeniu konwersacji z potencjalną partnerką, kolacjach z winem, kwiatach czy innych, legalnych sposobach nawiązywania kontaktów seksualnych z innymi ludźmi. Dużo uwagi za to poświęcone jest gwałtom. Ich definicji, która zdecydowanie odbiega od tej z Kodeksu Karnego i sposobom dokonania oraz uniknięcia kary. Sporo można też dowiedzieć się o kobietach. I w porównaniu z tym, co można było przeczytać na zablokowanym już subreddicie, słowa Kobieto! Puchu marny, brzmią prawie jak komplement.

W jaki sposób da się usprawiedliwić gwałt?

Żeby jednak nie być gołosłowną, prezentuję przykłady, ale ostrzegam, że przeżycie jest raczej z kategorii nieprzyjemnych. Wszystko to cytaty w wolnym tłumaczeniu.

„Gwałt to wymyślona konstrukcja. Kobiety lubią być gwałcone”.

„Kobiety, które twierdzą, że zostały zgwałcone, same do tego zachęcały. Ubierały się nieprzyzwoicie, dużo piły, a nawet traciły przytomność na imprezach”.

„Jeżeli kobieta jest wilgotna, to nie jest gwałt. Jeżeli nie ma żadnego problemu z penetracją, to też nie jest gwałt. Feministki tylko udają trudne do zdobycia”.

„Pozwolenie kobietom decydować o tym, z kim uprawiają seks, było błędem. Kobiety nie są w stanie myśleć racjonalnie, więc nie powinny samodzielnie podejmować tak ważnych decyzji”.

„Kobiety są najgorszymi istotami, jakie kiedykolwiek istniały we wszechświecie”.

Wprowadzone jest też pojęcie odwróconego gwałtu:

„Odwrócony gwałt jest wtedy, kiedy ktoś nie chce się z tobą spotykać przez wzgląd na twój wygląd, wagę, rasę czy jakikolwiek inne uprzedzenia”.

Z jednej strony Reddit zablokował tego subreddita, a rzeczniczka serwisu potwierdziła oczywiście, że wszystkie społeczności i użytkownicy publikujący treści w jakikolwiek sposób zachęcające do przemocy czy gloryfikujące krzywdzenie innych osób będą usuwane. Z drugiej strony czy są to wystarczające środki? Ja rozumiem Internet Internetem, wolność słowa też rozumiem, ale czy takie wypowiedzi nie powinny być jednak karane?

32 odpowiedzi na “Reddit zamyka alternatywną rzeczywistość, w której „kobiety lubią być gwałcone””

 1. a to juz nie ociera sie o nawolywanie do nienawisci? chociaz jak przeczytalem art. 256 KK, to widze, ze niebardzo pasuje.
  no ale moze w takim razie podzeganie? czy moze raczej „publiczne nawolywanie do popelnienia przestepstwa” (art. 255 KK)?
  wyobrazmy sobie sfrustrowanego chlopaka, ktoremu sie nie uklada z dziewczynami. to idealny material na przyszlego gwalciciela, jesli trafi na takie forum i utrwali sie w nim takie wartosciowanie i przekonania.

  • Reddit, to amerykański serwis, więc polskie prawo w ogóle nie ma tu nic do rzeczy. Kolejna sprawa, Amerykanie z wielką chęcią korzystają z pierwszej poprawki konstytucji gwarantującą wolność słowa, więc nikt tam o zdrowym umyśle nie będzie nakładał na takich użytkowników kary.

 2. Nie trzeba daleko szukać – w Polsce mamy swój rodzimy Wykop, gdzie większość użytkowników ma dokładnie takie poglądy ;)

  Na Wykopie spora część użytkowników twierdzi też, że sex z dziećmi jeśli dziecko chciało to nie jest nic złego ani broń boże pedofilia. Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że dla moderatorów i administracji nie ma problemu, komentarze usprawiedliwiające pedofilię mimo wielu zgłoszeń wiszą sobie w najlepsze.

  Nie trzeba daleko szukać patologicznych grup, mamy swoje rodzime ;)

  • Jeżeli to prawda to gdzie jest policja? Mają podobno grupy, które przeczesują Internet. Jeżeli faktycznie takie ścierwa słodko sobie rozmawiają o tym, to przecież odpowiednie służby mają ich jak na dłoni.

  • Potwierdzam, że istnieje na wykopie nadreprezentacja wypowiedzi pochwalających gwałty i pedofilię. Trzeba też zwrócić uwagę na to, że wykopowicze to ogólnie przegrywy więc nic w tym dziwnego. Po drugie przegrywy nie mają życia więc będą więcej pisać w internecie, mimo że ich poglądy są marginesem to wydaje się że są poglądami większościowymi.
   Szef wykopu wydaje się wspierać gwałty. Kiedyś zaprosił gwałciciela Masę do biura i przepisywał co mu ten powiedział na odpowiedzi wykopowiczów.
   Później wiele osób wykopało znalezisko które było protestem przeciw zrobieniu AMA z gwałcicielem. Więc nie można wszystkich wykopowiczów oceniać tak samo.
   Szef wykopu niemiał nic przeciwko temu że „wykop obraża papieża”, ale jak się zrobiły dymy z tego powodu to zablokował wszystkich szkalujących papieża. Jak się będzie na niego medialnie naciskać to to samo zrobi z fanami gwałtów.

   Popieranie gwałtów na dzieciach nie jest tez domeną internetu. Kiedyś Polański odurzył i zgwałcił 13 letnia dziewczynkę, to jego kumpel Zanussi nazwał ofiarę gwałtu „nastoletnią prostytutką”.

   • > Potwierdzam, że istnieje na wykopie nadreprezentacja wypowiedzi pochwalających gwałty i pedofilię.

    No to na pewno nie będziesz miał problemu, żeby takie wypowiedzi zalinkować. W ich kontekście oczywiście.
    Nie krępuj się.

    • Oczywiście dla mnie to żaden problem. Później mogę Ci udowodnić że woda jest mokra. Tylko wyceń ta wiedzę.

     • Skoro to żaden problem, to znaczy, że Twoja wiedza jest g… warta. Statystyki pokaż, udowodnij, że powołujesz się na fakty a nie wyssane z palca bzdury. To na Tobie leży ciężar udowodnienia – ja tylko powiedziałem „sprawdzam”.

     • Żeby powiedzieć sprawdzam musisz najpierw wyłożyć forsę takie są zasady pokera.
      Masz jeszcze jakieś zadanie domowe dla mnie?

     • To nie poker, ale na stole już coś położyłem. To brak Twojej wiarygodności.
      I mam zadanie dla Ciebie – do nicka dopisz sobie „Troll”.

     • Chcesz sprawdzać to sprawdzaj, zrób Fact Check i wróć. Zobaczysz że mam rację. Bo próba zlecenia szukania mi czegoś za darmo w sieci jest niepoważna. Szczególnie, że za darmo się dziele z Tobą wiedzą. A Ty nie masz nic do dania, co niby położyłeś na stole? bo nic nie zauwazyłem

 3. Definicja odwróconego gwałtu mi się spodobało.

  Kilka koleżanek w ogólniaku odwrotnie mnie zgwałciło. Do tej pory sądziłem że taki już los mężczyzny, że zdobywa, a jak się nie udaje to pracuje żeby stawać się lepszym i dalej próbuje, ale teraz wiem, że to tak nie jest, randki z tymi kobietami mi się po prostu należały, a odrzucając me zaloty zostałem zgwałcony.

  Po ilu latach przedawnia się gwałt (odwrócony)?

 4. Zajmijcie się lepiej swoim kolega po fachu – Adam Golański (eimi) z dobrychprogramów.
  On tłumaczy gwałty syntetyczną teorią ewolucji (to jego konik). Do tego jest przeciwny karaniu pedofilii bo to by było „polowanie na czarownice”.
  Nawet założył na facebooku grupę do promowania takich treść. Nazywa się ona załupek czy jakoś tak (załupek powstaje po nieudanej operacji stulejki).

 5. Do autora:

  Zgadzam się, że takie wypowiedzi (jak te przytoczone w artykule) to czyste debilizmy. Jeśli jednak chcesz karać za debilne wypowiedzi w internetach to w następnej kolejności wrzucamy kary za idiotyczne i nierzetelne artykuły – bo często robią dużo większą szkodę z racji swojego zasięgu i tonu „faktów i prawdy”. Na waszym portalu już się takich trochę pokazało, bo redaktorzy w większości nie potrafią pisać obiektywnie. Ba, nawet się nie starają…
  Nie twierdzę, że wszystko jest tu be. Od czasu do czasu pojawia się coś rozsądnego i godnego przeczytania.

 6. Przecież to skarbnica mądrości ;-) Tego zdania sam lepiej bym nie sformułował ;-) „Pozwolenie kobietom decydować o tym, z kim uprawiają seks, było błędem. Kobiety nie są w stanie myśleć racjonalnie, więc nie powinny samodzielnie podejmować tak ważnych decyzji”. Może bym zmienił wyraz „tak” na „żadnych”. Czyli „kobiety nie są w stanie myśleć racjonalnie, więc nie powinny samodzielnie podejmować żadnych ważnych decyzji”. https://uploads.disquscdn.com/images/f4c57a7d3a551131606d7190bd02f98ed4e2438901fe40d6037109b1d45584d7.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *