Chcesz prawidłowo rozliczyć ulgę? W niektórych przypadkach oprócz księgowej potrzebny będzie też… inżynier

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (595)
Chcesz prawidłowo rozliczyć ulgę? W niektórych przypadkach oprócz księgowej potrzebny będzie też… inżynier

Spora część przedsiębiorców jest zdania, że rozliczanie ulgi B+R jest stosunkowo łatwe. Problem polega jednak na tym, że wielu z nich wciąż popełnia przy tym błędy. Dlaczego? Okazuje się, że jedną z przyczyn może być brak wsparcia inżynierów na niektórych etapach procesu.

Rozliczenie ulgi B+R: teoretycznie proste, ale w praktyce wciąż sprawia problemy

Rozliczenie ulgi B+R może być problematyczne – zwłaszcza, jeśli przypomnimy sobie, jak skarbówka podchodzi do korzystania z ulgi B+R przez firmy i jak mocno potrafi do tego zniechęcać, m.in. poprzez masowe rozsyłanie pism. Jeszcze w tym roku przedsiębiorcy otrzymywali wiadomości z których wynikało, że fiskus żąda dostarczenia odpowiednich dokumentów w celu udowodnienia, że korzystanie z ulgi w ogóle było zasadne.

Tym bardziej przedsiębiorcy powinni zwracać uwagę na to, by rozliczenie ulgi B+R było przeprowadzone w sposób prawidłowy. Tymczasem okazuje się, że w aż 38 proc. firm do tego procesu angażuje jedynie finansistów, a konkretnie – księgowe. Prawidłowe rozliczenie ulgi B+R wymaga natomiast – oprócz znajomości podatków i prawa – także pewnej wiedzy technicznej. Potwierdza to zresztą fakt, że najwięcej błędów w rozliczeniach wynika m.in. ze złej identyfikacji działalności B+R.

O ile bowiem dokumentacja finansowa jest zazwyczaj wykonana poprawnie, o tyle znacznie gorzej jest w przypadku analizy technicznej. To może skutkować dokonaniem nieuzasadnionych odpisów podatkowych. Tendencję do takich działań mają zwłaszcza księgowi, którzy do ulgi kwalifikują wszystkie działania B+R – mimo, że np. nie spełniają kryteriów ustawowej definicji działalności badawczo-rozwojowej.

Może też dochodzić do odwrotnych sytuacji, czyli takich, w której odliczona zostaje tylko część kosztów. Często dzieje się tak wtedy, gdy rozliczeniem ulgi B+R zajmuje się np. dział rozwoju. Osoby zatrudnione w takich działach często mają tendencję do pomijania działalności badawczo-rozwojowej w standardowych projektach, czyli takich, które z założenia nie mają na celu opracowania nowej technologii. Mimo to często nawet w takich projektach działalność B+R również występuje. Przedsiębiorca bywa zatem stratny, ponieważ mógłby odliczyć więcej kosztów niż wynikałoby z dokonanych analiz. To właśnie z tego względu potrzebne jest połączenie wiedzy z kilku dziedzin, by dokonać identyfikacji prawidłowo. Pomóc w tym mogą m.in. właśnie inżynierowie. Często to właśnie ich wiedzy brakuje, by poprawnie zidentyfikować poszczególne działania.

Na co zwrócić uwagę przy rozliczeniu działalności B+R?

Oprócz identyfikacji samej działalności B+R warto też pamiętać o kilku innych rzeczach. Skarbówka lubi przeprowadzać kontrole w firmach, które korzystają z ulgi B+R, dlatego istotne jest m.in. również prawidłowe i bieżące prowadzenie dokumentacji działalności B+R. Na przykład bardzo ważne jest, by cel projektu był dokładnie zdefiniowany – włącznie z parametrami technicznymi. W tych działaniach również warto skorzystać z pomocy inżynierów, ponieważ dokumentacja powinna być możliwie jak najbardziej szczegółowa i dopracowana. To powinno wykluczyć przynajmniej część ewentualnych wątpliwości ze strony skarbówki, jeśli w firmie dojdzie do kontroli.