RPP podniesie stopy procentowe. Ekonomiści są zgodni i wskazują, jak duża może być podwyżka

Finanse Dołącz do dyskusji (72)
RPP podniesie stopy procentowe. Ekonomiści są zgodni i wskazują, jak duża może być podwyżka

Dziś odbędzie się kolejne decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Nastroje są zupełnie inne niż w październiku – teraz już zdecydowana większość ekonomistów i analityków uważa, że RPP podniesie stopy procentowe. Wątpliwości dotyczą raczej tego, jak wysoka będzie to podwyżka. 

RPP podniesie stopy procentowe – prawdopodobnie o 50 pkt bazowych

RPP zdecydowała o podniesieniu stóp procentowych w październiku. Dziś odbędzie się kolejne posiedzenie decyzyjne Rady. W grę wchodzi co najmniej kilka scenariuszy – łącznie z tym, że w tym miesiącu RPP nie zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp. Jest to jednak wariant w zasadzie najmniej prawdopodobny. Co zatem wróżą ekonomiści?

Ci, z którymi rozmawiała Polska Agencja Prasowa, twierdzą, że RPP podniesie stopy procentowe o 50 pkt bazowych. Taką prognozę mają zarówno ekonomiści z Banku Pekao, jak i PKO BP czy Alior Banku. Podniesienie stóp do 1 proc. to zresztą zdaniem większości ekonomistów i analityków najrozsądniejsze rozwiązanie na ten moment. Z jednej strony – już po podwyżce – poziom stóp procentowych i tak byłby niższy niż przed pandemią, z drugiej – znacznie wyższe niż minimum, z którym mieliśmy do czynienia przez dłuższy czas.

Co ciekawe, z badań wynika, że za kolejną podwyżką stóp procentowych są również… sami Polacy, którzy coraz mocniej oczekują od RPP podjęcia odpowiednich działań. Wszystko przez szalejącą inflację i najnowsze odczyty GUS. Dodatkowo wiceminister finansów zapowiada, że inflacja może przekroczyć nawet 8 proc. – chociaż jednocześnie „uspokaja”, że nie powinna przekroczyć 10 proc.

Wydaje się zatem, że w obecnej sytuacji RPP niemal na pewno podniesie stopy procentowe – i podwyżka o 50 pkt bazowych faktycznie jest bardzo prawdopodobna. Już teraz pojawiają się jednak głosy, że RPP powinna zdecydować się na znacznie bardziej radykalny ruch w postaci podwyżki o 2 punkty procentowe. Takiego zdania jest prof. Grzegorz Kołodko. Scenariusz tak radykalnej podwyżki jest jednak mało prawdopodobny – chociażby ze względu na fakt, że przełożyłoby się to na silny wzrost rat kredytów.

Kolejna podwyżka czy dłuższa przerwa?

Ekonomiści ostrożnie prognozują również, jakie będą kolejne decyzje RPP. Na przykład ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak uważa, że kolejna podwyżka możliwa jest już w grudniu – o 25 pkt bazowych. Z kolei ekonomistka PKO BP Marta Filipowicz-Rybicka twierdzi, że po listopadowej podwyżce (o ile ta nastąpi) można liczyć na dłuższą przerwę od podnoszenia stóp procentowych – nawet do marca przyszłego roku. Na ten moment ekonomiści zgodni są zatem jedynie co do tego, że jeszcze dziś RPP ogłosi kolejną podwyżkę – dalsze posunięcia Rady trudno jednak na ten moment przewidzieć.