Przerobili Seata Ibizę i teraz można legalnie jeździć nim od 16 roku życia

Gorące tematy Moto Zagranica dołącz do dyskusji (9) 24.03.2016
Przerobili Seata Ibizę i teraz można legalnie jeździć nim od 16 roku życia

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Legalny Seat Ibiza od 16 roku życia? Najwyraźniej dla bawarskiej firmy takie rozwiązanie nie jest przeszkodą.

Samochody chce prowadzić niejedno dziecko. Marzą o tym nie tylko chłopcy, ale i sporo dziewczyn. Zwykle czekają do pełnoletności, by zdać egzamin na prawo jazdy i móc zasiąść za sterami… Kierownicą samochodu. Jednakże bawarska firma wpadła na pomysł jak zrobić legalne auto dla 16-latka.

Jedenaście miesięcy tamu popełniłem tekst dotyczący problemów z ubezpieczeniem samochodów dla 14-latków. Pewne czterokołowe pojazdy, które do złudzenia przypominają małe samochody miejskie, mogą być prowadzone przez dzieci po 14 roku życia, a ubezpiecza się je jak motorowery, gdyż do ich prowadzenia potrzebne jest prawo jazdy AB.

Seat Ibiza od 16 roku życia?

Takie samochodziki są fajne, ale są małe i niezbyt mocne. Niemiecki producent z Bawarii wpadł na pomysł, jak przerobić samochód, by stworzyć legalne auto dla 16-latka. Okazuje się, że w prawie jest zapis, że młodzież w wieku 16 lat może zdać egzamin na prawo jazdy A1, które uprawnia do prowadzenia motocykli o pojemności silnika do 125 cm3.

Jak się okazuje, dodatkowo mogą oni jeździć legalnie pojazdami trójkołowymi, których silniki nie mają mocy wyższej od 20 KM. Ten zapis wykorzystał właściciel niemieckiej firmy Ellenator, Wenzel Ellenrieder.

Na warsztat wziął Seata Ibizę, któremu elektronicznie ograniczył moc do 20 KM, a tylne zawieszenie zmodyfikował tak, że na tylnej osi zbliżył do siebie koła na odległość nie większą niż 46,5 cm. Nadkola zaślepił blachą i… uzyskał homologację wydaną przez TÜV.

W porównaniu do małych samochodzików, które mogą prowadzić 14-latkowie, Ibiza jest niemal tak samo bezpieczna i przestronna jak jej normalny odpowiednik. Jedynie ma ograniczoną moc, ale pamiętać należy, że może pomykać z prędkością do 100 km/h. Wszystkim, którzy już ujrzeli takiego trójkołowca zrobionego z Seata Ibizy, Volkswagena Polo lub Skody Fabii, bo podobno je najłatwiej przerobić, muszą się jednak liczyć z tym, że aby mieć legalnie auto dla 16-latka trzeba na przeróbkę wydać 4 500 euro.

W każdej sprawie, dotyczącej problemów związanych z rejestracją samochodów, utratą uprawnień do prowadzenia pojazdów, a także wszelkimi innymi, w których chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, możesz skontaktować się z redakcją Bezprawnik.pl. Współpracuje z nią zespół osób specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Fot. tytułowa: Seat Ibiza od 16 lat via Pexels