Jesteś przedsiębiorczy? W nagrodę od nowego roku wyższe składki ZUS

Gorące tematy Firma Podatki Dołącz do dyskusji (12)
Jesteś przedsiębiorczy? W nagrodę od nowego roku wyższe składki ZUS

W 2016 wyższe składki ZUS dla prowadzących działalność gospodarczą.

W pierwszych dwóch latach działalności prowadzący działalność gospodarczą opłacają składki ZUS w preferencyjnej wysokości. Po dwóch latach prowadzenia swojej firmy składki wzrastają dość znacznie. W 2016 roku przedsiębiorcy zapłacą wyższe składki ZUS zarówno przy preferencyjnych, jak i przy pełnych składkach.

Składki ZUS 2016 – idą zmiany

Do 1 stycznia 2016 roku preferencyjne składki bez składki zdrowotnej, czyli emerytalna, rentowa, chorobowa, wypadkowa dawały w sumie 166,79 zł. Po podwyżce będzie to 176,33 zł. W przypadku pełnej składki (dodatkowo dodaje się do niej składkę na Fundusz Pracy) do niedawna płacono 812,87 zł, a po podwyżce będzie ona wynosiła 832,57 zł. Niestety nie wiadomo do tej pory, ile dokładnie wyniesie składka zdrowotna, precyzyjnych informacji należy się spodziewać w ciągu dwóch najbliższych tygodniu.

Powiecie, że nie są to podwyżki nad wyraz wysokie i znacznie uszczuplające konta przedsiębiorców, ale jednak jest to podwyżka. Te kilka procent może wkurzyć niejedną osobę prowadzącą działalność gospodarczą, bo czy są tacy, którzy lubią płacić podatki i inne daniny?

Zwłaszcza, że niestety składki ZUS uchodzą za jeden z aspektów najbardziej ograniczających przedsiębiorczość i powstawanie nowej firmy – nawet mimo preferencyjnych ulg na samym początku, de facto nie daje się czasu na rozkręcenie interesu i pozyskanie klientów. Płacić trzeba od samego początku.

Jeśli prowadzisz lub zakładasz firmę i masz problemy lub wątpliwości związane z opłatami składek  lub ich wysokością i chciał(a)byś uzyskać poradę prawnika, to z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.

Zdjęcie z serwisu shutterstock.com