Split payment tylko dla ochotników? Tak, a świstak siedzi i zawija go w te sreberka…

Finanse Firma Gorące tematy Podatki dołącz do dyskusji (108) 30.06.2018
Split payment tylko dla ochotników? Tak, a świstak siedzi i zawija go w te sreberka…

Mateusz Madejski

Split payment wchodzi 1 lipca. Zgódźmy się, że nic dobrego dla przedsiębiorcy to nie oznacza. – Ale spokojnie, to dla ochotników – próbuje nam wmówić rząd. Jasne.

Split payment wchodzi 1 lipca. Ale co o w nim chodzi?

W telegraficznym skrócie: przedsiębiorca, który otrzyma płatność za fakturę, dostanie dwa przelewy. Kwota netto trafi na jeden rachunek, a podatek VAT na drugie, specjalnie stworzone konto. Bez zgody Urzędu Skarbowego przedsiębiorca nie będzie mógł wykorzystać tych pieniędzy na żaden inny cel niż zapłacenie podatku.

Na razie teoretycznie przedsiębiorca-nabywca będzie mógł zdecydować czy woli split payment, czy woli dostać po prostu wszystko na konto, razem z podatkiem VAT. Czemu teoretycznie? Zdaniem resortu finansów zastosowanie split paymentu ma być jedną z przesłanek do tego, że nabywca dochował należytej staranności weryfikacji kontrahenta. Czytaj: jak będą jakieś problemy ze skarbówką to lepiej, żebyś korzystał ze split payment.

Oczywiście można się zastanawiać czy to w ogóle jest fair ze strony państwa, że z jednej strony mówi, że niby wszystko jest dobrowolne, ale z drugiej – że za pójście inną drogą można mieć problemy. Ale to nie wszystko.

Split payment pewnie będzie obowiązkowy. Prędzej niż później

Jeśli państwo szykuje coś takiego przedsiębiorcom, to raczej nie po to, by panowała tu „pełna dowolność”. Powiedzmy sobie szczerze: rząd bardzo chce, by to dziecko Morawieckiego było obowiązkowe dla każdego przedsiębiorcy. Jasnego komunikatu jednak tu nie mamy (zaskoczenie, prawda?). Jeden wiceminister finansów mówi, że owszem, chciałby, żeby split payment był obowiązkowy, ale jeszcze Komisja Europejska musi się na to zgodzić. Inny wiceminister finansów mówi, że jak rozdzielona płatność będzie to obowiązkowa, to tylko dla poszczególnych branż, ale nie dla wszystkich.

Połapać się w tym ciężko, ale trudno nie zauważyć, że rząd kombinuje, żeby jednak split payment był dla każdego. A to spowoduje sporo komplikacji. Przede wszystkim firmy nie będą mogły dysponować podatkiem do czasu rozliczenia z fiskusem. A to może spowodować konkretne kłopoty. Resort finansów zresztą doskonale o tym wie. – Istnieje grupa podatników, którym split payment w pewnym zakresie pogorszy płynność finansową – to odpowiedź ministerstwa na jedną z poselskich interpelacji. No i przedsiębiorca będzie miał mnóstwo dodatkowej roboty. Już kolejnej, bo przecież niedawno zrzucono na niego obowiązek wysyłania JPK.

Trzeba zaznaczyć, że rząd oferuje jakąś tam marchewkę za split payment. I tak przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na rozdział płatności, nie będą musieli bać się o konsekwencje związane z zaległościami podatkowymi dostawcy.

Jednak wiadomo, o co tu naprawdę chodzi. O kasę. W ciągu 10 lat budżet państwa ma się wzbogacić dzięki split payment o 82 mld zł przez dodatkowe wpływy z VAT. Można się tu wyzłośliwiać. Skoro rząd tak doskonale sobie radzi z „mafią VAT-owską”, a przecież to próbuje nam wmówić, to po co zawraca jeszcze głowę i tak zapracowanym przedsiębiorcom?

No i przede wszystkim: czemu stara nam się wmówić, że to wszystko dobrowolne i nieobowiązkowe, skoro robi wszystko, żeby to było jak najbardziej obowiązkowe?

108 odpowiedzi na “Split payment tylko dla ochotników? Tak, a świstak siedzi i zawija go w te sreberka…”

 1. Polscy komuniści rozpędzają się. Jeszcze kilka takich ustaw i za dziesięć lat w sklepach znowu będzie tylko ocet. Ostatecznie rządy komunistów zawsze kończą się tak samo.

  • potrafisz wskazać jakiś logiczno-praktyczny związek pomiędzy komunizmem a mechanizmem split payment czy tylko tak pie….sz żeby coś napisać ?

   • To ja podam. Prywatne jest złe, prywaciorze to złodzieje, więc zabierzemy im, żeby dać klasie robotniczej, która jest zdrową i podstawową komórką prawdziwego państwa.

    • Dalej nie widzę związku, wiesz w ogóle co to jest split payment i na czym on polega ? raczej nie kumasz bo inaczej nie wypisywałbyś takich pierdofonów

     • Tak wiem więcej na pewno niż Ty. To jest zmuszanie ciężko pracujących ludzi do proszenia się o swoje pieniadze pie…olonych urzędasów, którzy mają pojęcie o życiu i pracy podobne do Twojego czyli żadnego.

     • Jestem właścicielem firmy, zatrudniam 40 osób, wiem co to jest split payment i jakie może nieść skutki, również dla mnie, ale po pierwsze nie ma to nic wspólnego z komunizmem, stopniowo wprowadza to cała Europa, po drugie nikt do końca nie wie jakie będą tego skutki. Nasłuchałem się już lamentu różnych lobbystów i biznesmenów w krótkich spodenkach przy okazji jpk, podatku bankowego czy 500+. Firmy miały się pozamykać, banki upaść a PL zbankrutować. Nic takiego jednak nie nastąpiło. Z powodu jpk mogły się zamknąć tylko firmy gdzie właściciel komputer widział tylko na obrazku. Jeśli taka ma być cena żeby z gangsterka w białych kołnierzykach nie okradała nas wszystkich na naście (dziesiąt ?) miliardów zł rocznie, to warto ją ponieść. A wam życzę mniej histerii i twardszych cojones

     • Split payment ma rację bytu w jednym, konkretnym przypadku:

      1. Potrzebna jest ustawa mówiąca że w koszty można wrzucać tylko faktury opłacone a po drugiej stronie VAT odprowadza się dopiero po otrzymaniu pełnej kwoty za wystawioną fakturę.

      W innym przypadku będzie jeszcze gorzej niż obecnie już jest, a jak dojdzie obowiązkowy split payment o małym i mikro firmom będzie jeszcze ciężej niż obecnie.

     • Jesteś właścicielem firmy ale jej nie prowadzisz. Najwyraźniej robi to ktoś inny.
      .

      O bankach tez nic nie wiesz – pieniądze na koncie VATowskim nie są ani do Twojej dyspozycji ani nawet US tylko banki sobie nimi obracają.
      .
      Banalnie prosty przykład: do tej pory pieniądze od kontrahenta mogłeś wrzucić na lokatę aż do 25 następnego miesiąca – a teraz już ich nie wrzucisz, ale bank może z nimi zrobić co chce.
      Po co płacić Morganowi 20 baniek jak można każdemu bankowi zrobić prezent i dać w prezencie 23% wolumenu pieniądza na rynku, no nie ?

      .

      Ze względu, że VAT płaci się w następnym miesiącu wiele firm używa ich do zapłacenia np. pensji pracownikom. Teraz z czego zapłacą ?
      .
      W Twojej Firmie się przelewa – i niech Ci się wiedzie jak najlepiej ! Ale w wielu firmach jak zapłacą w terminie pensje i większość faktur to się cieszą.
      Polecam zapoznać się z historią jak już sam VAT schłodził gospodarkę praktycznie w ciągu 3 lat.

   • Komunizm mamy wtedy kiedy urzędnik zarządza przedsiębiorstwem. Kiedy urzędnik zarządza w mojej firmie pieniędzmi to znaczy, że to nie jest moja firma tylko urzędnika. A przecież od chwili wejścia w split payment to urzędnik bezpośrednio zarządza 23% twoich pieniędzy. Oprócz tego mówi ci jakich żarówek możesz używać w swojej firmie, jakie fotele możesz kupić pracownikowi, ile pieniędzy masz mu zapłacić i ile godzin może przepracować w twojej firmie. Wymogów urzędniczych, do których musisz się stosować we własnej firmie jest jakiś milion pięćset więc nie ma sensu ich tu wypisywać. I stąd logiczny wniosek, że w drodze do pełnego komunizmu brakuje nam tylko paru kosmetycznych zmian.

    • Widać, że nie żyłeś w komuniźmie, jeżeli tak definiujesz komunizm to znaczy, że prawie wszystkie kraje gospodarczo rozwinięte są komunistyczne i pozostaje Ci przeniesienie biznesu do np. Rwandy albo na Wybrzeże Kości Słoniowej. To co Ty opisujesz to tzw. przeregulowanie gospodarki. Jest to reakcja (zapewne zbyt przesadzona) na działanie części biznesu które polegają na tym, że pracownik nie ma żadnego krzesła, nie otrzymuje w ogóle wynagrodzenia albo pracuje po 12 godzin bez dodatkowej płacy. W Polsce jest to spuścizna gospodarki pańszczyźnianej w której pracownicy to chłopi małorolni a manager to fornal. Gwoli ścisłości – te 23% to podatek VAT, który uiścił Ci klient, więc to nie są do końca Twoje pieniądze, jesteś tylko depozytariuszem do czasu przekazania ich do US.

     • Mam 47 lat więc zażywałem już poprzedniej komuny i nie musisz mi tłumaczyć na czym polega życie w tak fantastycznym systemie ;-) Za to ty za dużo się nasłuchałeś marksistowskich bredni i stąd pasuje ci to co komuniści z PIS wyrabiają z polską gospodarką ;-) To, że podatek VAT jest przez jakiś czas na moim koncie sprawia, że ja jestem jego właścicielem i mogę nim dowolnie rozporządzać do momentu dokonania przelewu do US. Jeśli ktoś odbiera mi możliwość dysponowania własnymi pieniędzmi w tym czasie to mnie okrada. Zgadzam się z tobą w jednym – cały zachodni półwysep europejski jak i USA są skażone komunizmem w coraz większym stopniu. Stąd porównywanie komunistycznej Polski z komunistyczną Francją nie ma najmniejszego sensu ;-)

     • To nie do końca prawda, w zasadzie to zupełnie nieprawda. Z tych 23% odprowadzasz do urzędu jedynie część, którą pomniejszasz o VAT z faktur zakupu. Czyli otrzymujesz płatność za FV na 12300 zł (10000 + VAT). Twoje koszta materiałowe i inne to 6150 zł (5000 + VAT). W obecnym systemie płacić 1150 zł podatku VAT w następnym miesiącu. W split payment zapłacisz 2300 zł w momencie wejścia środków na konto, a swoje 1250 zł odzyskasz po złożeniu odpowiedniego wniosku w US, brzmi rewelacyjnie, prawda?

      To może mieć sens dla dużych firm które operują na długich terminach płatności, bo wtedy szybciej muszą zapłacić VAT niż otrzymują płatność. Ale małe firmy to po prostu zarżnie.

      P.S.
      domyślam się że w przypadku wszczęcia kontroli US wszelkie zwroty zostają wstrzymane?

   • W split-payment zostaje odebrana przedsiębiorcy możliwość rozporządzania pieniędzmi, które mu się należą. Aby wypłacić pieniądze, do których US i państwo polskie nie mają żadnych praw człowiek musi pytać o zgodę urzędnika i czekać 60 dni. Komunizm robił podobnie z cudzą własnością.

 2. „Inny wiceminister finansów mówi, że jak rozdzielona płatność będzie to obowiązkowa, to tylko dla poszczególnych branż, ale nie dla wszystkich.”

  Typowa dla komunistów próba podziału społeczeństwa na „lepszych” i „gorszych”…. aby ostatecznie upodlić wszystkich.
  Dziel i wygrywaj! Jak mówi algorytm…..

 3. Co do solidarnej odpowiedzialności. Skarbówka stworzyła chorobę (odpowiadasz za kontrahenta) i teraz ją wyleczyła (split payment).
  To nie pochwała skarbówki, jeżeli już to ich intelektu.

 4. Ale przecież to było bardzo do przewidzenia. Robią dokładnie tak jak w wielu zakładach pracy – przychodzi szef i „prosi” abyś „dobrowolnie” coś podpisał lub wiele podobnych akcji. Odnoszę wrażenie że do końca wakacji ludzie ledwo się z RODOgedonem uporają bo w międzyczasie wchodzi pełno innych zmian i potem się obudzą z ręką w… wiadomo gdzie bo czegoś się nie dowiedzieli na czas.

 5. Przy okazji innej dyskusji wyraziłem swoją opinie na temat Split Paymanetu – powtórzę – dzieki temu wiele drobnych firm zostanie dosłownie dorżnietych. Niestety średnio 4 miesięczny okres oczekiwania na zapłacenie faktury plus zablokowane środki z tytułu Splitu stanowi problem dla wielu małych firm. I wiele z nich tego niestety nie przetrwa… Plus kolejna pdowyżka ZUS… Amen

 6. Pomysł split-paymentu jest bez sensu bo to znowu są półśrodki.
  Trzeba po prostu wprowadzić przepis, że płatności za każdą fakturę dokonuje się na konto urzędu skarbowego. Pracujący w tym urzędzie najwyższej klasy specjaliści dokonają błyskawicznej analizy tego czy cena sprzedaży na fakturze jest wystarczająco wysoka w stosunku do kosztów wytworzenia i czy koszty wytworzenia nie zostały bezpodstawnie zawyżone w celu zaniżenia należnego podatku. Następnie urząd z kwoty faktury sam pobierze należne podatki, zusy, srusy, daniny, dolę dla Rydzyka, prowizję na nagrody dla ministrów co to im się za uczciwą pracę po prostu należą i opłatę manipulacyjną za obsługę.
  Jeżeli przypadkiem coś jeszcze zostanie to połowę z tego co zostało przeleje na rachunek przedsiębiorcy w terminie nie dłuższym niż 60 dni – chyba, że wystąpią szczególne powody wymagające przedłużenia tego terminu. Druga połowa będzie zdeponowana na nieoprocentowanym rachunku na wypadek gdyby z kolejnej faktury brakło na pokrycie zobowiązań.
  Voila – proste i skuteczne, a jak tylko sondaże zaczną spadać będzie można dać i 1000+ na każde dziecko bo co to za problem jak się cudzymi pieniędzmi płaci.

 7. „przedsiębiorcy, którzy zdecydują się na rozdział płatności, nie będą musieli bać się o konsekwencje związane z zaległościami podatkowymi dostawcy.”
  to nigdy nie powinien być problem nikogo innego niż samego dłużnika

 8. Rozumiem że na razie nikt nie wie jak to będzie działać w praktyce? Mbank utworzył mi subkonto VAT. Rozumiem że nie mam dostępu do tych środków, mogę tylko je podglądać? Większa część moich obrotów to sprzedaż w internecie. Powstaje pytanie czy split payment dotyczy tylko wpływów od firm(via faktura), przelewy od osób prywatnych będą w całości? Kolejne pytanie jak będą traktowane przelewy od payU, przelewy24, zwroty pobrań od kuriera? Częściowo są to wpłaty od osób fizycznych, częściowo od firm na FV. Wpłata na konto od pośrednika nie jest umocowana, żadną fakturą VAT, jedynie zestawieniem transakcji, pośrednik nie wie jakie ja wystawiam dokumenty dla klienta.

  Jednym słowem będzie ostry burdel na kontach, albo wszystkie płatności będą podzielone, a to oznacza gwóźdź do trumny, bo otrzymam płatności netto, a sam będę musiał opłacić faktury brutto

  • (…) gwóźdź do trumny, bo otrzymam płatności netto, a sam będę musiał opłacić faktury brutto

   Nie będzie gwoździa ;)
   Patrz na przykłądzie:
   Wystawisz fakturę drugiemu przedsiębiorcy na 200 zł netto + 46 zł vat. Ten zapłaci Tobie w SP, więc będziesz mieć na zwykłym rachunku 200 zł, a na tym vatowskim 46 zł. Teraz Ty kupujesz coś od innego gościa i dostajesz fakturę na 100 zł netto + 23 vat. Będziesz mieć w takiej sytuacji wybór – albo zapłacisz 123 zł tylko w tego zwykłego rachunku, ale zrobisz przelew podzielony, wtedy ze zwykłego rachunku wyjdzie 100 zł, a z vatowskiego 23 zł.

   W ten sposób „dobrowolny” SP niczym wirus stanie się powszechnie stosowany.

   • Tylko co w sytuacji kiedy dużą część zakupów robię kartą lub płatnościami on-line (payU itp)? Tam na razie nie da się podzielić płatności.

    P.S.
    W odpowiedzi na mój pierwszy post: płatności od pośredników płatności i zwroty pobrań od kurierów nie są podzielone

  • Jeśli chcesz wiedzieć jak będą traktowane przelewy z PayU itp to się ich po prostu zapytaj. Ja się zapytałem i otrzymałem informację że płatności elektronicznych split nie dotyczy, czyli będziesz otrzymywać środki z PayU tak samo jak do tej pory.

 9. To by było do przyjęcia, gdyby split-payment umożliwiało z utworzonego konta podatkowego zapłatę podatku dochodowego. Jeśli uczciwie w terminie opłacam podatki to jaki sens gromadzenia na tym koncie nadwyżek, które w tym przypadku są moimi pieniędzmi? Dlaczego nie ma możliwości opłaty z tego konta innej daniny dla Państwa? Druga sprawa to płatność VATu z góry. Jeśli wystawisz FV jakiejś budżetowej instytucji, a ta nie zapłaci ci w terminie, a w ratach po wielu miesiącach to w zasadzie masz obowiązek zapłaty podatku podmiotowi, który nie zapłacił ci należności, w której ten podatek się zawiera. Powinniśmy wzorem Czech płacić podatek po wpłynięciu należności na konto. Wówczas US także byłby stroną, której zależy, aby nabywcy opłacali FV w terminie.

 10. Świstak siedzi bo wiewiórka była nieletnia, ale oficjalnie bo by mu współtowarzysze zrobili kuku bo sreberka były kradzione

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *