O tym od jutra trzeba będzie pamiętać przy sprzedaży mieszkania. Część osób może być zaskoczona

Nieruchomości Prawo Dołącz do dyskusji
O tym od jutra trzeba będzie pamiętać przy sprzedaży mieszkania. Część osób może być zaskoczona

Od jakiegoś czasu sprzedający mieszkanie (lub dom) muszą posiadać świadectwo energetyczne nieruchomości – to wciąż stosunkowo nowy obowiązek, ponieważ ostatecznie wszedł w życie pod koniec kwietnia 2023 r. Teraz jednak sprzedający będą musieli pamiętać o czymś jeszcze. Dotyczy to zresztą również kupujących.

Sprzedaż mieszkania po zastrzeżeniu numeru PESEL. O tym warto pamiętać

Osoba sprzedająca nieruchomość nie ma zbyt wielu obowiązków, których musi dopełnić, zanim dojdzie do transakcji; konieczne jest oczywiście zgromadzenie wymaganych dokumentów (w tym m.in. zaświadczenia o wymeldowaniu właścicieli lub lokatorów albo o terminie wymeldowania, zaświadczenia o braku zaległości wobec wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej). Od 28 kwietnia 2023 r. konieczne jest też posiadanie świadectwa energetycznego.

Teraz jednak, po 1 czerwca, sprzedający który zdecydują się na zastrzeżenie numeru PESEL muszą pamiętać, że może im to przeszkodzić w dokonaniu transakcji. Jak przypomina bankier.pl, zgodnie z przepisami dostęp do Rejestru Zastrzeżeń Numeru PESEL zyskają m.in. notariusze i ich zastępcy; będą oni mogli szybko połączyć się z rejestrem dzięki dodatkowemu modułowi utworzonemu w systemie teleinformatycznym Rejestry Notarialne, prowadzonym przez Krajową Radę Notarialną. Jest to o tyle istotne, że zgodnie z nowymi przepisami, jeśli stroną transakcji jest osoba fizyczna, której numer PESEL został zastrzeżony, notariusz powinien odmówić dokonania szeregu czynności. Mowa nie tylko o sprzedaży nieruchomości, ale też jej nabyciu, obciążenia lub udziału w nieruchomości, prawa użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu lub udziału w niej, a także sporządzenia pełnomocnictwa do którejkolwiek z tych czynności. Jak wskazuje Krajowa Rada Notarialna, notariusze będą mogli odmówić również poświadczenia dziedziczenia, umowy majątkowej małżeńskiej czy umowy przedwstępnej kupna-sprzedaży nieruchomości, jeśli jedna ze stron zastrzegła PESEL i jest osobą fizyczną.

Warto jednocześnie podkreślić, że ograniczenie dotyczy obu stron transakcji; tym samym nawet jeśli sprzedający nie zastrzegł PESEL-u, ale zrobił to kupujący, do sprzedaży nieruchomości nadal nie dojdzie.

Przed zawarciem transakcji lepiej się upewnić, że obie strony nie mają zastrzeżonego numeru PESEL

Tym samym obie strony, zanim odwiedzą kancelarię notarialną, powinny upewnić się, że nie mają zastrzeżonego numeru PESEL. Jeśli jednak tak się nie stanie i któraś ze stron zdecydowała się na ten ruch, to dobra wiadomość jest taka, że zastrzeżenie numeru PESEL można szybko cofnąć. Dokonanie czynności prawnych jest możliwe właściwie natychmiast po cofnięciu zastrzeżenia numeru PESEL (co można zrobić m.in. przez aplikację mObywatel). Dobrze by było zatem, by w najgorszym wypadku obie strony mogły cofnąć zastrzeżenie PESEL-u online.