Straż Miejska traci fotoradary – jest decyzja Sejmu

Moto Dołącz do dyskusji (2)
Straż Miejska traci fotoradary – jest decyzja Sejmu

Straż Miejska nie przyśle nam już zdjęcia z mobilnego fotoradaru. Co więcej, zmienią się też stawki mandatów.

Kierowcy, którzy często łamią przepisy są szczególnie wyczuleni na znak „Kontrola prędkości – Fotoradar”, a także na ostrzegających „długimi” światłami uczestników drogi. Prawdopodobnie ucieszy ich informacja, że „śmietniki”, czyli mobilne fotoradary przestaną być wykorzystywane przez Straż Miejską. Czy jednak piraci drogowi staną się bezkarni?

Zdecydowanie nie. Choć w Sejmie rzeczywiście przegłosowano nowelizację przepisów (404 głosy za, 18 przeciw, jeden wstrzymał się), nie oznacza to, że fotoradary przestaną być wykorzystywane. Będzie mogła z nich korzystać Policja. W dalszym ciągu wykroczenia będę rejestrować radary stacjonarne, które nadzoruje Inspekcja Transportu Drogowego.

Jakie mogą być konsekwencje tej zmiany? Przede wszystkim, o czym już pisaliśmy, nie do końca wiadomo czym będzie zajmować się Straż Miejska. Ciekawy pogląd na tą kwestię daje niedawny wywiad Głosu Pomorza z nowo mianowanym komendantem Straży Miejskiej w Słupsku.

Przypomnijmy – prezydentem tego miasta został Robert Biedroń, a przed wyborami często mówił o likwidacji tej służby. Po objęciu stanowiska stwierdził, że da Straży Miejskiej okres próbny oraz nowego komendanta. Jeśli pomysł się nie sprawdzi, wróci temat odwołania strażników.

Sam świeżo upieczony komendant został zapytany w wywiadzie m.in. o to, czy Straż Miejska weźmie na siebie rolę parkingowych tak, aby generować niezbędne dochody. Odpowiedź jednak sugeruje, że to nie są obowiązki godne strażnika miejskiego:

Nie wyobrażam sobie, aby takich specjalistów, jakimi są strażnicy z odpowiednim przeszkoleniem i uprawnieniami, wykorzystywać do pracy, która wymaga mniejszych kwalifikacji. To by była strata dla miasta. Poza tym mogłoby to obciążyć wykonywanie zadań ustawowych.

Jakie jeszcze zmiany wprowadza nowelizacja? Przede wszystkim, zmienią się mandaty związane z przekroczeniem prędkości. Będą one naliczane w zależności od wysokości przeciętnego wynagrodzenia za poprzedni rok. Przykładowo, w drugim kwartale 2014 wyniosło ono 3389,90 zł. Jak będą prezentowały się stawki za poszczególne wykroczenia?

Już teraz kierowcy jadą „o dziesięć więcej” licząc na tolerancję fotoradarów. Według przepisów to przyzwolenie będzie wręcz ustanowione prawnie, ponieważ mandatu nie otrzymamy przy przekroczeniu prędkości o maksymalnie 10 km/h. Od 11-20km/h kara wyniesie 3% średniej pensji czyli około 100 zł. Dla przekroczenia od 21 do 30 km/h będzie to 5%, dla 31-40 km/h – 9%, 41-50 km/h – 14%, natomiast powyżej 50 km/h będzie oznaczało grzywnę aż 20%, czyli około 670 zł. Taką samą karę poniesie także ten, kto zignoruje sygnalizację świetlną. Wymienione kary będą podwajane w przypadku przekroczenia prędkości w obszarach zabudowanych.

Problemy z prawem drogowym, niesłusznymi mandatami lub wątpliwościami odnośnie pracy stróżów prawa, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.