O tym, że Polacy spożywają suplementy na potęgę, wiemy nie od dzisiaj. Jednak gdy spojrzymy na dane, okaże się, że Polska jest naprawdę suplementowym eldorado na skalę europejską. Z analiz ekspertów wynika, że wartość rynku suplementów w Polsce cały czas rośnie i będzie na fali wznoszącej także w niedalekiej przyszłości. O prognozach, które dotyczą rynku suplementów w Polsce, mówi nam raport PMR.
Rynek suplementów diety w Polsce jest silny, a w przyszłości będzie jeszcze silniejszy
Z raportu PMR „Rynek suplementów diety w Polsce 2023. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2023-2028” wynika, że wartość rynku suplementów diety rośnie i będzie rosła w kolejnych latach. Według ekspertów PMR, wartość rynku w 2022 r. osiągnęła poziom 6,9 mld zł, rosnąc nominalnie o 12% rok do roku. Eksperci są zgodni – w ciągu pięć najbliższych lat trend wzrostowy w branży suplementów diety zostanie utrzymany.
Co więcej, przybywa także Polaków, którzy kupują suplementy diety. Z danych wynika, że ponad trzy czwarte dorosłych Polaków deklarowało zakup chociaż jednego produktu tego typu w roku 2022. Oznacza to blisko 3,5-krotny wzrost w porównaniu z rokiem 2019.
Polacy bardzo lubią kupować suplementy w internecie. Tego typu trend nasilił się zwłaszcza w pandemii i utrzymuje się do dzisiaj. Bardzo duże zainteresowanie konsumentów zakupami tego typu produktów online, jest także spowodowane ich szeroką dostępnością. Produkty te są dostępne nie tylko w internetowych aptekach lub drogeriach. Można je kupić także w sklepach sportowych, zielarskich czy internetowych punktach ze zdrową żywnością. Tak duża dostępność suplementów w e-handlu sprzyja kupowaniu ich przez coraz szersze grono konsumentów w Polsce.
Popularność suplementów diety to nie wszystko. Kupujemy także coraz więcej tzw. superfoods i produktów opartych o CBD
Popularność produktów, zwanych szeroko suplementami (czy są one dobre dla ludzkiego organizmu, to inna sprawa), opiera się nie tylko o tabletki i kapsułki. Coraz częściej sięgamy także po żywność, która jest bogata w witaminy i minerały – zwaną w skrócie superfoods.
Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się produkty oparte o CBD, zawierające kannabidiol pochodzący z konopi. Tego typu produkty mają udowodnione działanie prozdrowotne – działają uspokajająco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Obie te kategorie produktów zdobywają popularność nie tylko w Polsce – z badania PMR, przeprowadzonego w lipcu 2023, wynika, że w 2023 r. produkty superfoods kupiło 3% osób, a produkty na bazie olejków CBD – 7% osób.