ZUS odpowiada na pytania o wnioski o świadczenie postojowe złożone na początku miesiąca. Czy trzeba będzie je składać ponownie?

Finanse Firma Praca Dołącz do dyskusji (65)
ZUS odpowiada na pytania o wnioski o świadczenie postojowe złożone na początku miesiąca. Czy trzeba będzie je składać ponownie?

Wniosek o kontynuację świadczenia postojowego RSP-D w nowej formie pojawił się na platformie PUE ZUS dopiero 7 maja. Część samozatrudnionych złożyła więc wniosek na starym druku – i teraz obawiają się, że będą musieli zrobić to ponownie, ale już na „właściwym” formularzu. ZUS odpowiada, czy to konieczne.

Świadczenie postojowe: ZUS rozwiewa wątpliwości co do konieczności składania nowego wniosku

Samozatrudnieni i osoby na umowach cywilnoprawnych, które spełniają określone warunki, mogą ubiegać się o świadczenie postojowe z ZUS – zarówno po raz pierwszy (jeśli we wcześniejszym miesiącu nie udało im się wykazać spadku przychodów względem marca 2020 r.) jak i po raz kolejny. Większość uprawnionych stara się złożyć wniosek na początku miesiąca – tak, by szybciej otrzymać świadczenie na konto. Dzięki szybszemu otrzymania świadczenia można też bez problemu składać wniosek o kontynuację świadczenia postojowego w kolejnym miesiącu. Jeśli ktoś składał np. wniosek w kwietniu (i chciał po raz kolejny wnioskować w maju), to pieniądze na konto musiał dostać w tym samym miesiącu, co składał wniosek.

Wątpliwości mają jednak ci, którzy między 1 a 6 maja złożyli wniosek o świadczenie postojowe z ZUS na starym formularzu. 7 maja pojawił się nowy, odświeżony wniosek. W związku z tym niektórzy zaczęli się zastanawiać, czy nie powinni złożyć wniosku po raz kolejny – już w „poprawnej” wersji.

ZUS jednak rozwiewa te wątpliwości. Wnioski przekazane na starym formularzu są nadal ważne – i Zakład je rozpatrzy. Nie ma konieczności składania wniosku po raz kolejny.

ZUS przypomina jednak o tym, że wciąż zdarzają się osoby składające wniosek w błędnej formie

O ile złożenie wniosku na starym formularzu (przed pojawieniem się zaktualizowanego) nie jest błędem, o tyle Zakład przypomina, że wciąż zdarzają się osoby, które nie składają wniosku w prawidłowej formie. Chodzi o wysyłanie skanu lub zdjęcia wniosku przez wiadomość e-mail – jest to forma niedopuszczalna i takie wnioski nie będą rozpatrywane przez ZUS. Zakład informował o tym zresztą znacznie wcześniej, dlatego może dziwić, że wciąż znajdują się osoby, które nie przestrzegają tego zalecenia.

Wniosek o świadczenie postojowe z ZUS można natomiast złożyć za pośrednictwem PUE ZUS, pocztą (tradycyjną) lub osobiście w placówce. Na razie nie potwierdzają się natomiast informacje, że wniosek do ZUS będzie można złożyć jedynie elektronicznie – prawdopodobnie rządzący wycofali się z tego pomysłu. Wprowadzenie takiego rozwiązania argumentowali oszczędnościami.