Opracowano szczepionkę na koronawirusa. „Działa w 90 proc. przypadków”

Gorące tematy Codzienne Zdrowie Dołącz do dyskusji (306)
Opracowano szczepionkę na koronawirusa. „Działa w 90 proc. przypadków”

Pandemia koronawirusa rzuciła świat na kolana. Ale wreszcie jest nadzieja. Firmy Pfizer i BioNTech zapewniają, że ich szczepionka na koronawirusa działa w 90 proc. przypadków. „To wielki dzień dla ludzkości” – uważa prezes tej pierwszej firmy.

Informacja, że już jest skuteczna szczepionka na koronawirusa pojawia się, gdy świat jest już w naprawdę dramatycznym momencie. Na całym świecie liczba przypadków dobija do 51 milionów, a liczba zgonów na COVID-19 przekroczyła już 1,2 mln.

„Trzecia faza naszego badania objęła 43,5 tys. uczestników z sześciu krajów” – poinformowała firma Pfizer. Gigant zapewnia, że szczepionka na koronawirusa ma działać w 90 proc. przypadków. Według firmy szczepionka zapewnia ochronę siedem dni po drugiej dawce i 28 dni po pierwszej dawce.

„To wielki dzień dla ludzkości, ale i wielki dzień dla nauki” – uważa prezes amerykańskiego giganta farmaceutycznego, dr Albert Bourla. I uważa, że szczepionka przybliża koniec wielkiej pandemii.

Szczepionka na koronawirusa. Trzeba uzbroić się w cierpliwość

Czy więc świat może już odetchnąć? Nie do końca – przestrzega Bourla.

„Nie możemy ubiegać się o zezwolenie na podstawie samych wyników skuteczności. Potrzebnych jest również więcej danych na temat bezpieczeństwa i nadal gromadzimy te dane w ramach naszych trwających badań klinicznych” – podkreśla szef Pfizer.

Nie będzie więc tak, że pandemię uda się pokonać w ciągu dni czy tygodni. Przed firmą farmaceutyczną jeszcze sporo testów. Jednak pewnie światowe rządy będą już się ustawiać w kolejce po szczepionkę. Ciekawe, czy polski będzie wśród nich.

Nie będzie jednak tak, że szybko zapomnimy o lockdownach, zamkniętych sklepach czy maseczkach. Nie zapomnimy też o dramatycznych statystykach nowych zakażeń. Wątpliwe, by te spadły w ciągu najbliższych dni. Nie wspominając już o tym, że szczepionka na koronawirusa, nawet jak już dostanie wszystkie pozwolenia, ma być ciągle nieskuteczna w 10 proc. przypadków.

Pojawia się jednak światło w tunelu – po raz pierwszy od wielu miesięcy. To oczywiście ważny sygnał, również dla przedsiębiorców. Do tej pory mieli tylko perspektywę zamkniętych gospodarek i kolejnych lockdownów. Eksperci uważali, że paść może nawet połowa polskich firm. Teraz przedsiębiorcy mogą mieć nadzieję, że to się wszystko wkrótce skończy – więc może odłożą jednak trudne decyzje, na przykład o zwolnieniach.

Z drugiej strony, szczepionka na koronawirusa na horyzoncie może spowodować też ulgę – i wiele osób, może uznać, że już nie warto się stresować maseczkami czy dezynfekcją. Oby jednak zbyt wiele osób do tego wniosku jednak nie doszło.