Kierowcy mogą liczyć na droższe mandaty i więcej punktów karnych

Gorące tematy Moto 11.01.2017
Kierowcy mogą liczyć na droższe mandaty i więcej punktów karnych

Udostępnij

Maciej Lewczuk

Nowy taryfikator mandatów 2017 i punkty karne na razie nam nie grożą, ale od 4 czerwca 2018 roku… Będzie drożej, a punkty karne szybciej doprowadzą do utraty prawa jazdy. 

Czy jest tu ktoś, kto lubi dostawać mandaty, punkty karne? Nie sądzę, chyba że gromadzi punkty, licząc na nagrodę w postaci… roweru – jak to było w pewnym dowcipie. Mandaty niestety sypią się głównie za przekroczenia prędkości, powodowanie stłuczek, wypadków i inne wykroczenia drogowe. Z dniem 4 czerwca 2018 roku zmieni się taryfikator mandatów. Kierowcy mogą liczyć na droższe mandaty i więcej punktów karnych.

Taryfikator mandatów 2017 i punkty karne – póki co bez zmian, ale…

Kierowcy zapewne będą uszczęśliwieni kolejnymi podwyżkami mandatów i ilości punktów karnych, które przysługują za wykroczenia drogowe oraz innymi zmianami. Ostatnio o zmianach pisałem jeszcze w 2015 roku. Już wtedy wywiązała się spora dyskusja.

4 czerwca 2018 roku wejdzie w życie nowy taryfikator mandatów, który wprowadzi podwyżki kar oraz ilości punktów karnych, jakie drogówka może wlepić kierowcom przekraczającym przepisy. Najważniejsze zmiany wymienię poniżej. Jeśli uważacie, że któreś są ważniejsze, to proszę o informacje w komentarzach.

Jazda z pasażerem, który nie przypnie się pasami bezpieczeństwa, będzie „kosztowała” do 500 zł.

Jazda po wzdłuż po chodniku lub pasach to do 500 zł i 5 punktów karnych.

Spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa innej osoby poza drogami publicznymi (przepis ten dotyczy choćby parkingów przy marketach lub firmach) oraz nieustąpienie pierwszeństwa pojazdom szynowym skutkować będzie 6 punktami karnymi.

Wyprzedzanie z niewłaściwej strony pojazdu sygnalizującego zamiar skrętu w lewo oraz za nie zatrzymanie pojazdu przed przystankiem bez wysepki to 3 punkty karne na koncie.

Niski staż kierowcy będzie równał się 20 punktowemu limitowi, powyżej którego zatrzymane będzie prawo jazdy. Nie będzie go można odzyskać poprzez kurs doszkalający zmniejszający ilość punktów karnych zgromadzonych przez kierowcę. Kierowca, który zbierze ponad 24 punkty karne, będzie musiał odbyć kurs doszkalający (tylko raz na pięć lat), a recydywa, czyli trzy wykroczenia lub przestępstwo drogowe poskutkuje odebraniem uprawnień na stałe.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Mamy jeszcze półtora roku na to, aby podszkolić się w jeździe, przepisach i aby ograniczyć cwaniactwo, brawurę, a także wyplenić złe nawyki. Warto się postarać, żeby nie żałować, gdy trzeba będzie znacznie uszczuplić budżet domowy, płacąc mandaty, albo gdy uprawnienia do prowadzenia pojazdów zostaną zatrzymane. Życie bez prawa jazdy może być naprawdę trudne.

24 odpowiedzi na “Kierowcy mogą liczyć na droższe mandaty i więcej punktów karnych”

 1. Można rozwinąć definicje recydywy? Nie wiem czy dobrze rozumie. Za trzy wykroczenia niezależnie od ich charakteru będą na stałe odbierane uprawnienia?

 2. powinno się jeszcze podnieść kary za skręcanie bez kierunkowskazów (nagminne), wyprzedzanie na trzeciego, blokowanie lewego pasa i jazdę poniżej dozwolonej prędkości (tzn jak jest 70 to nie wleczemy się 50)

  • Kara za jazdę poniżej dozwolonej? Nie przesadzasz? Jakby nie było, przepisami jest ustalona maksymalna dopuszczalna, a nie bezpieczna prędkość poruszania się w danym momencie.

   • Też ale żeby zdać egzamin na prawo jazdy należy jeździć dynamicznie, tzn. jak są dobre warunki to jedziemy 50 w zabudowanym bo za 40 uwalą.

    • minimalna predkosc jest okreslona wylacznie na autostradach i drogach ekspresowych. za 40 nie uwala. za 30 owszem. powinienes jezdzic rowniez odpowiednio do samopoczucia (zmeczenie, niewyspanie, stres spowodowany egzaminem, zdenerwowanie itp.) i umiejetnosci. warunki drogowe to tylko jeden z czynnikow.

     • Formalnie na autostradzie masz prędkość minimalną, jaką pojazd jest w stanie osiągnąć. Jak masz gołoledź czy inne ustrojstwo masz prawo jechać wolniej.

     • Ty masz prawo jazdy? W PRD nic nie pisze o minimalnej prędkości, doczytaj sobie ten artykuł.

     • ano mam. art. 2 pkt 3 PRD, indy 5 dni temu zauwazyl ze scisle rzecz biorac chodzi o dopuszczenie do ruchu pojazdow ktore moga osiagnac min. predkosc 40 km/h (co nie znaczy ze musza tyle jechac). jaki artykul mam doczytac nie wiem, bo nie podales linka a w myslach, nomen omen czytac, nie umiem.

     • Stwierdziłeś, że cyt. „minimalna predkosc jest okreslona wylacznie na autostradach i drogach ekspresowych.”,więc założyłem, że źle doczytałeś w PRD na temat prędkości :))

     • Oczywiście, że oblewasz prawko jak jedziesz zbyt wolno cyt.:”zbyt mała dynamika jazdy”

   • Masz rację, ale tylko gdy droga ma jeden pas ruchu. Jeśli są dwa pasy, to powolniacy powinni się wlec z prawej strony – mogą nawet pchać swoje auta, mnie to nie obchodzi. Z kolei lewy pas ma być wolny, żeby dało się tam jechać szybciej i wyprzedzać.
    Najczęściej jednak oba są zawalone i wszędzie się wloką… a przepis mówi żeby się trzymać jak najbliżej prawej krawędzi jezdni.

    • W tym przypadku zgadzam się bezsprzecznie – jak akurat jadę wolniej, to oczywiście prawym pasem. Trochę nie ogarnąłem Twojej wypowiedzi, bo oddzielnie napisałeś o blokowaniu lewego pasa.

 3. „Kierowcy mogą liczyć na droższe mandaty” wydaje mi się językowo niepoprawne. „Liczyć na coś” odnosi się do czegoś pozytywnego, czegoś na co ma się nadzieję, na co się czeka. Wątpię, żeby kierowcy z utęsknieniem czekali na wyższe mandaty. Poprawniej było by napisać „kierowcy mogą się spodziewać wyższych mandatów”. No ale, może się mylę… :-)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *