Test przedsiębiorcy ma sprawdzić, która jednoosobowa działalność gospodarcza jest faktycznie działalnością gospodarczą, a która służy jedynie unikaniu wyższych podatków i składek.
Samozatrudnienie i podatek liniowy
Rzeczpospolita cytuje wiceministra finansów Filipa Świtałę, który w czasie warsztatów podatkowych na Uczelni Łazarskiego miał wypowiedzieć słowa: Jednym z problemów polskiego systemu podatkowego jest opodatkowanie jednoosobowych firm. Przeważnie płacą one liniowy podatek dochodowy w skali 19%. Chętnie też korzystają z niskiej, zryczałtowanej stawki składki ubezpieczeniowej odprowadzanej do ZUS.
Prawdziwi przedsiębiorcy a samozatrudnieni
Pracują dla jednej firmy i wystawiają na jej rzecz jedną fakturę miesięcznie. Co więcej, często mają zakaz pracy na rzecz innych firm. Nie znam prawdziwych przedsiębiorców, którzy godziliby się na zakaz konkurencji. Tak zdaniem Rzeczpospolitej Świtała miał sprecyzować, kto ma się teraz obawiać fiskusa. Mają to być zatem osoby, które robią to samo, co etatowi pracownicy, pod kierownictwem pracodawcy, w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie. Ci mikroprzedsiębiorcy różnią się od pracowników tym, że wystawiają swoim pracodawcom kontrahentom faktury i na ich podstawie otrzymują wynagrodzenie. Różnią się też tym, jak rozliczają się z tego przed urzędem skarbowym i ZUSem. Zdaniem wiceministra są to uprzywilejowani podatnicy bogacący się kosztem fiskusa. I to chce ukrócić.
Mysz się nie prześlizgnie
W sukurs wiceministrowi poszedł Maciej Żukowski, dyrektor Departamentu Podatków Dochodowych w Ministerstwie Finansów. Zapowiedział on, że ministerstwo opracuje test przedsiębiorcy, który pozwoli oddzielić prawdziwych przedsiębiorców od samozatrudnionych. Ci pierwsi nadal będą przez fiskusa uważani za prowadzących działalność gospodarczą. Ci drudzy będą płacili podatek dochodowy jak podatnicy mający dochody z pracy, rent, emerytur i innej działalności wykonywanej osobiście. Żukowski najwyraźniej ufa sobie i reszcie resortu, że test przedsiębiorcy spełni ministerialne oczekiwania, gdyż skwitował ten pomysł słowami: Mysz się nie prześlizgnie.
Test przedsiębiorcy obleje 160 tys. osób?
Zdaniem ministerstwa aż 160 tys. jednoosobowych działalności gospodarczych w Polsce to świadczenie usług jednemu podmiotowi. Ci samozatrudnieni mają się zatem czego obawiać. Jeśli fiskus uzna, że zarejestrowali działalność tylko po to, by płacić niższy PIT i ZUS, przestanie ich uważać za przedsiębiorców. Jeśli pomysł wiceministra Świtały zostanie zrealizowany, będzie to końcem w Polsce samozatrudnienia w jego dotychczasowej formie.