Twój odkurzacz zbiera na ciebie kwity. Europa boi się co Amazon wciągnie z polskich dywanów

Prywatność i bezpieczeństwo Technologie Zakupy Dołącz do dyskusji
Twój odkurzacz zbiera na ciebie kwity. Europa boi się co Amazon wciągnie z polskich dywanów

W dobie Internetu Rzeczy (IoT), nasze domy stają się coraz bardziej ‚inteligentne’, a my korzystamy z szerokiej gamy urządzeń, które mają na celu uproszczenie i ułatwienie codziennych czynności. 

Jednym z takich urządzeń są inteligentne odkurzacze, które są teraz nie tylko zdolne do zbierania kurzu, ale także, jak wynika z ostatnich badań, do gromadzenia i analizy naszych danych.

Czy Roomba zbiera na ciebie kwity?

Od momentu pojawienia się na rynku pierwszych modeli, technologia robotów sprzątających znacznie się rozwinęła. Zaawansowane sensory, czujniki GPS, a nawet kamery pozwoliły odkurzaczom na niezwykle efektywne sprzątanie. Nie bez powodu eksperci ds. cyberbezpieczeństwa zwracają uwagę, że te same narzędzia, które pozwalają twojemu odkurzaczowi na zbieranie kurzu, umożliwiają mu również gromadzenie twoich danych osobowych.

Jak mówi Kami Sadkowski, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa ESET:

„Roboty sprzątające mogą m.in. uczyć się naszego codziennego harmonogramu na podstawie ustawionego planu sprzątania. Zapisane przez nie mapy podłóg ujawniają wielkość i układ mieszkania, co może sugerować pewien poziom dochodów i pozwolić na wyciągnięcie innych wniosków o warunkach czy trybie życia. Wyciek danych mógłby potencjalnie ujawnić zdjęcia naszego miejsca zamieszkania, czy pozwolić w niektórych przypadkach na identyfikację tożsamości i adresu”.

Co zbiera Roomba?

Na początku 2022 r., MIT Technology Review zdobył zdjęcia z prywatnych domów wykonane przez wersję próbną iRobota Roomba serii J7. Zdjęcia zostały wykonane w ramach procesu rozwoju produktu i wysłane do firmy Scale AI, która miała na celu rozwijanie możliwości rozpoznawania obiektów i przeszkód. Niestety, niektóre z tych zdjęć zostały udostępnione przez pracowników Scale AI na prywatnych grupach w mediach społecznościowych, co skutkowało wyciekiem danych użytkowników.

Amazon, iRobot i Komisja Europejska Plan przejęcia firmy iRobot przez Amazon w sierpniu 2022 roku wywołał dyskusję na temat tego, jak dane zbierane przez te roboty mogłyby zostać wykorzystane przez giganta sprzedaży internetowej. W lipcu 2023 roku Komisja Europejska ogłosiła oficjalne śledztwo w sprawie tej transakcji. Celem jest zrozumienie, czy taka transakcja mogłaby dać firmie takiej jak Amazon znaczącą przewagę na rynku sprzedaży internetowej i czy zebrane dane mogłyby być wykorzystane do poprawy sugestii zakupowych i reklam dostosowanych do preferencji użytkowników.

Jak nie dać się odkurzyć?

Eksperci ESET podpowiadają jak wybrać odkurzacz bezpieczny dla naszych danych:

  • Niektóre modele mogą działać offline bez pewnych funkcji, takich jak zdalne sterowanie lub planowanie. Inne wymagają zmiany ustawień, aby nie przesyłać danych na serwer producenta.
  • W wielu modelach dostępna jest funkcja zablokowania dostępu do określonych pomieszczeń, takich jak sypialnia czy łazienka. Można to zrobić za pomocą ustawień lub stosując wirtualne ściany. Warto korzystać z tych ustawień.
  • Przed zakupem nowego robota sprawdź, jaką politykę zarządzania danymi stosuje jego producent. Wybierz takiego, który stosuje szyfrowanie danych i wymaga dwuskładnikowej autoryzacji w mobilnej aplikacji obsługującej sprzęt.
  • Wybierz producenta, który oferuje regularne aktualizacje aplikacji mobilnej i oprogramowania odkurzacza oraz jak najdłuższe wsparcie dla sprzętu.
  • Korzystając z opcji sterowania odkurzaczem za pomocą telefonu, używaj aplikacji mobilnej zamiast sterowania głosowego.