Nagrobek można ubezpieczyć. I to nie tylko bliskiej osoby. Nawet psa czy kota

Finanse Prawo Prywatność i bezpieczeństwo Dołącz do dyskusji
Nagrobek można ubezpieczyć. I to nie tylko bliskiej osoby. Nawet psa czy kota

Postawienie nagrobka to poważny wydatek. Ale nie chodzi tu przecież tylko o poniesione koszty. Miejsce pochówku bliskich ma wyjątkową, trudną do wyceny wartość. Warto wiedzieć, że możliwe jest ubezpieczenie nagrobka.

Ubezpieczenie nagrobka

O ubezpieczeniu nagrobka trzeba pamiętać, gdy wykupuje się polisę chroniącą dom czy mieszkanie. Ubezpieczyciele nie oferują odrębnie takiego ubezpieczenia. Ale też nie każda firma daje możliwość rozszerzenia ubezpieczenia o ochronę nagrobka. Ofercie ubezpieczycieli przyjrzeli się eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl. Typowe ubezpieczenie nagrobka zapewnia ochronę przed szkodami związanymi z dewastacją, wandalizmem i upadkiem drzewa lub konaru. Czyli przed najczęstszymi przyczynami szkód, do jakich dochodzi na cmentarzach. Są jednak zdarzenia, za które ubezpieczyciele nie chcą brać odpowiedzialności, chyba że decydujemy się na wariant „all-risks”. Wtedy ochrona będzie szersza. Często jednak polisą nie są objęte skutki zapadnięcia się ziemi. Co też, niestety, nie tak rzadko się zdarza. Ale to nie jedyne wyłączenie.

„Jeżeli szkodę wyrządziła firma kamieniarska albo administracja cmentarza, to roszczenia trzeba będzie kierować do niej lub ewentualnie do ubezpieczyciela, który sprzedał sprawcy polisę OC. Typowym rozwiązaniem stosowanym przez ubezpieczycieli jest także wyłączenie swojej odpowiedzialności za skutki naturalnego zużycia nagrobka. Na przykład wyblaknięcia płyty.  A także  szkody spowodowane przez wosk ze zniczy. Trzeba też sprawdzić, czy zakład ubezpieczeń nie wprowadził minimalnego limitu wartości likwidowanej szkody (np. 100 zł – 500 zł). To rozwiązanie jest dobrze znane osobom posiadającym autocasco. ” – tłumaczy Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

A co z ławeczką?

Często koło nagrobka montuje się ławkę. Choć też jest narażona na zniszczenie, to ubezpieczyć jej nie będzie łatwo. Bardzo często polisy nie obejmują ochroną elementów niezwiązanych trwale z nagrobkiem.  Takim elementem jest właśnie ławka, ale też, na przykład, misy czy wieńce.

„Ryzyko kradzieży i zniszczenia takich przedmiotów niestety bywa duże. Co wpłynęło na politykę zakładów ubezpieczeń” – komentuje Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Chcąc ubezpieczyć nagrobek trzeba wskazać jego dokładną lokalizację i cechy umożliwiające jego identyfikację. Możliwe, że ubezpieczyciel będzie oczekiwał zdjęcia nagrobka. Ubezpieczyć można tylko nagrobki na terenie Polski. Ale za to, co wychwycili eksperci porównywarki, objęty ochroną nagrobek nie musi być formą upamiętnienia człowieka. Niektóre firmy ubezpieczeniowe przewidują możliwość wykupienia ochrony dla nagrobka ukochanego zwierzęcia.

Diabeł tkwi w OWU

Wybierając ofertę z ubezpieczeniem nagrobka trzeba koniecznie przeczytać Ogólne Warunki Ubezpieczenia. Tam znajdziemy informacje, co obejmuje polisa, a czego nie. Ewentualny udział własny klienta w usuwaniu szkody. Jaką kwotę na wypadek różnych szkód można dostać. Na przykład w polisie Inter Risk Dom Max maksymalna suma ubezpieczenia to 12 tys. zł, ale w przypadku wandalizmu ochrona obejmuje szkody do 2000 zł. Możliwość rozszerzenia polisy o ochronę nagrobka mają w tej firmie ci klienci, których roczna składka za ubezpieczenie mieszkania wynosi minimum 250 zł.

Z kolei ubezpieczenie Uniqa Twoje Miejsce dopuszcza sumę ubezpieczenia do 150 tys. zł, ale grób nie może być starszy niż 20 lat. Dodatkowo w tym przypadku polisa obejmuje szkody spowodowane zapadaniem się ziemi, o ile nie są one skutkiem prac ziemnych. W PZU Dom ochrona zawsze obejmuje skutki dewastacji i kradzieży z włamaniem, a także uprzątnięcie miejsca ubezpieczenia po szkodzie.

Poza ochroną nagrobka w postaci polisy warto też sobie przypomnieć na kim spoczywa obowiązek sprzątania grobu. A także, kto ma uprawnienia do pochówku w grobie rodzinnym.