Osoby uczące się (do 26. roku życia) mogą korzystać z różnego rodzaju ulg, w tym z tańszych przejazdów komunikacją miejską czy kolejową. Już wkrótce jednak uczniowie i studenci będą jeździć koleją za darmo – a przynajmniej jeśli zdecydują się na jazdę pociągami jednego z przewoźników.
Uczniowie i studenci będą jeździć koleją za darmo. Nowy pomysł
Zgodnie z przepisami, polscy uczniowie mogą liczyć na ulgę ustawową na bilety kolejowe. W przypadku biletów jednorazowych wymiar ulgi to 37 proc. (obowiązuje ona we wszystkich rodzajach pociągów) lub 49 proc. (w pociągach regionalnych oraz pospiesznych, np. TLK i IC) przy zakupie imiennych biletów miesięcznych. Studenci są w jeszcze lepszej sytuacji; ulga w ich przypadku wynosi 51 proc. Obowiązuje wyłącznie do ukończenia 26. roku życia, a student musi posiadać ważną legitymację.
Dzięki ulgom dzieci i młodzież mogą dojeżdżać do szkół i na uczelnie, które często są znacznie oddalone od miejsca zamieszkania. Nierzadko zresztą pociąg jest jedynym środkiem transportu pozwalającym na dojazd do danej miejscowości; we wsiach i małych miastach PKS-y często nie jeżdżą wcale lub jedynie kilka razy na dzień. W rezultacie często kolej jest środkiem transportu, który w jakimkolwiek stopniu pozwala na walkę z wykluczeniem komunikacyjnym.
Okazuje się zresztą, że właśnie ze względu na wspomnianą walkę uczniowie i studenci będą jeździć koleją za darmo – to pomysł samorządu łódzkiego. Już od lipca dzieci i młodzież nie będą płacić za przejazd pociągami (i autobusami) Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. Jak zapewnia marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber, w ten sposób łódzki samorząd chce zapewnić możliwość łatwiejszego przemieszczania się po województwie. Schreiber podkreśla, że przejazd pociągiem czy autobusem np. do stolicy województwa umożliwia uczniom i studentom „naukę, rozwój i realizację pasji”. Nowy bilet „zero złotych” ma obowiązywać już od 1 lipca; na razie trwa przygotowywanie szczegółów oferty. Jeśli chodzi natomiast o samą ŁKA, wszystko wskazuje na to, że spółka ma dalsze ambitne plany rozwoju – co powinno przełożyć się na zwiększenie komfortu podróży mieszkańców województwa łódzkiego.
Być może to najwyższy czas, by pomyśleć o podobnym zwolnieniu dla uczniów i studentów w całym kraju
Nie ma wątpliwości, że darmowe przejazdy koleją (lub np. jeszcze wyższe zniżki) mogłyby pozytywnie wpłynąć na mobilność dzieci i młodzieży oraz ich możliwości w kontekście zdobywania wykształcenia. Być może zatem to najlepszy moment na to, by rozważyć zmiany na poziomie ogólnokrajowym – co mogłoby też choć częściowo zmniejszyć wykluczenie komunikacyjne.