Eksperci wieszczą problemy z ulgą podatkową dla przedsiębiorców wprowadzoną w ramach Polskiego Ładu

Firma Podatki Dołącz do dyskusji (37)
Eksperci wieszczą problemy z ulgą podatkową dla przedsiębiorców wprowadzoną w ramach Polskiego Ładu

Całkiem niedawno okazało się – dość niespodziewanie – że rządzący rozważają wprowadzenie ulgi podatkowej dla przedsiębiorców, którzy osiągają określone zarobki. Problem polega jednak na tym, że sama ulga stwarza wrażenie zaprojektowanej na kolanie, a szereg ekspertów już teraz podkreśla, że ulga może być nie tylko trudna do zastosowania, ale w dodatku – nadal nie wiadomo dokładnie, którzy przedsiębiorcy będą mogli z niej skorzystać. 

Ulga podatkowa dla przedsiębiorców w ramach Polskiego Ładu. Eksperci wskazują na problemy

Trudno zliczyć, ile dotychczasowych wersji miał sztandarowy program obozu władzy, czyli Polski Ład. Najwięcej zmian – w porównaniu do pierwotnego projektu – wprowadzono w liniowej składce zdrowotnej. W międzyczasie pojawiła się też ulga dla klasy średniej, zerowy PIT dla dużych rodzin i inne rozwiązania, które dosłownie wrzucono w ostatniej chwili do projektu ustawy. Kolejnym pomysłem, który został niespodziewanie ogłoszony, jest ulga podatkowa dla przedsiębiorców w ramach Polskiego Ładu. O tym, że będzie nowa ulga dla jednoosobowych działalności gospodarczych poinformował jako pierwszy szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Łukasz Schreiber. Na Twitterze poinformował, że premier Morawiecki zarekomendował przyjęcie odpowiedniej poprawki. Zgodnie z nią, z nowej ulgi mogliby skorzystać przedsiębiorcy, którzy rocznie zarabiają w granicach 70-132 tys. zł rocznie. Co jednak istotne – tylko ci, którzy rozliczają się według skali podatkowej.

Jak można było się jednak spodziewać, eksperci mają poważne wątpliwości co do stosowania potencjalnej nowej ulgi. „Rz” alarmuje, że przepis dotyczący ulgi został błędnie sformułowany. Zgodnie z projektowanym przepisem pod uwagę będzie brany przychód pomniejszony o koszty prowadzenia działalności – a nie o koszty uzyskania przychodu. To z kolei może oznaczać, że konieczne będzie podwójne wyliczanie dochodów – osobno dla celów zaliczki PIT i osobno dla nowej ulgi. Taka „niedogodność” to jednak tylko jeden z potencjalnych problemów. Może się również zdarzyć, że przedsiębiorca – po odliczeniu wszystkich kosztów prowadzenia działalności – nie będzie po prostu spełniać wymogu przekroczenia dolnego limitu.

Ulgi podatkowe w Polskim Ładzie – pisane na kolanie i bez głębszego zastanowienia

Niestety – ulga podatkowa dla przedsiębiorców w ramach Polskiego Ładu to nie jedyna ulga, która sprawia wrażenie pisanej na kolanie. Podobnie jest z ulgą dla klasy średniej (mimo skomplikowanego algorytmu, który wydaje się jednak mało funkcjonalny). Zarówno pracownicy, którzy skorzystają z ulgi dla klasy średniej jak i przedsiębiorcy powinni być przygotowani na to, że przez pierwsze miesiące funkcjonowania obu ulg pojawi się wiele nieprzewidzianych problemów. Przedsiębiorcy znajdują się zresztą w gorszej sytuacji – dopóki przepisy nie zostaną ostatecznie uchwalone (nie podpisze ich prezydent), nie mogą podejmować jeszcze żadnych ostatecznych decyzji związanych z możliwymi optymalizacjami na przyszły rok.