Ulga prorodzinna przysługuje także w przypadku dorosłych dzieci

Podatki Rodzina Dołącz do dyskusji
Ulga prorodzinna przysługuje także w przypadku dorosłych dzieci

Niemal każdy, kto ma dorosłe dziecko, powinien rozważyć odliczenie ulgi prorodzinnej od podatku. Można tego dokonać pod kilkoma warunkami. Jeśli podatnik spełni je, może cieszyć się mniejszymi opłatami.

Ulgi podatkowe to drażliwy temat, gdyż niektórzy boją się konfrontacji z urzędami skarbowymi. Jednakże większość podatników narzeka na coraz mniej możliwości odliczania różnych wydatków od podatku i szuka wszelkich możliwości na zaoszczędzenie pieniędzy. Jedną z takich możliwości jest ulga prorodzinna, lecz wątpliwości pojawiają się, gdy dziecko kończy 18 lat i staje się według prawa dorosłe.

Nawet w takim przypadku podatnikowi przysługuje ulga na dorosłe dziecko, ale muszą zostać spełnione pewne warunki. Odliczać takiej ulgi nie mogą ryczałtowcy lub rozliczający się na postawie karty podatkowej. W innych przypadkach trzeba wypełnić PIT-36 lub 37, a także dołączyć PIT/O. Dziecko musi także kontynuować naukę w liceum, na studiach lub w innych szkołach, także poza granicami Polski. Dziecko może także zarabiać, ale nie więcej niż 3089 zł w ciągu roku, ale tylko w wyniku pracy, renty nie są brane pod uwagę.

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości związane z podatkami i rozliczeniami, a także w przypadku kłopotów z urzędem skarbowym, to możecie skonsultować się z naszymi prawnikami, którzy są dostępni stale pod adresem kontakt@bezprawnik.pl, chętnie doradzą i pomogą.

Zdjęcie pochodzi z serwisu shutterstock.com