Zamierzasz kupować mieszkanie? UOKiK ostrzega przed kupnem nieruchomości na kredyt – nie tylko ze względu na groźbę wzrostu rat

Finanse Nieruchomości Dołącz do dyskusji (474)
Zamierzasz kupować mieszkanie? UOKiK ostrzega przed kupnem nieruchomości na kredyt – nie tylko ze względu na groźbę wzrostu rat

UOKiK ostrzega przed kupnem nieruchomości na kredyt – i apeluje o rozwagę. Tym razem jednak urząd zwraca uwagę nie tylko na fakt, że raty kredytów hipotecznych mogą wzrosnąć. UOKiK ostrzega też m.in. przed spadkiem wartości nieruchomości. 

UOKiK ostrzega przed kupnem nieruchomości na kredyt. Z różnych względów

Boom na rynku mieszkaniowym trwa. O ile wydaje się, że inwestorzy nieco pohamowali swoje zapędy, o tyle nieruchomość – w celach mieszkaniowych – próbują kupić też przeciętni obywatele. Potwierdza to chociażby fakt, że ten rok jest rekordowy, jeśli chodzi o wartość zaciągniętych kredytów hipotecznych. Ogromny popyt – przy niskiej podaży i wielu innych czynnikach – sprawia zatem, że ceny nieruchomości rosną. To jednak sprawia, że popyt, paradoksalnie, zwiększa się jeszcze mocniej – ponieważ mieszkania kupują także osoby, które chciały odłożyć zakup nieruchomości na później, ale boją się jeszcze większego wzrostu cen.

UOKiK ostrzega przed kupnem nieruchomości zwłaszcza na kredyt. Urząd zwraca uwagę jednak nie tylko na niebezpieczeństwa związane z zaciągnięciem kredytu, takie jak np. istotne wahania stóp procentowych, doprowadzające do wzrostu rat kredytu. UOKiK apeluje do przyszłych kredytobiorców, by pod uwagę wzięli również zmiany na rynku pracy (które mogą mieć istotny wpływ na wysokość dochodów kredytobiorcy w przyszłości). Oprócz tego chce też, by kredytobiorcy pamiętali o możliwości zmian, jeśli chodzi o wartość nieruchomości – i by byli przygotowani na ewentualny spadek.

„Ceny mieszkań nie będą rosły wiecznie”

Niemal wszyscy doskonale zdają sobie sprawę z faktu, że ceny nieruchomości rosną obecnie we wszystkich dużych miastach – co jest sytuacją rzadko wcześniej spotykają. Co jednak ciekawe, w komunikacie UOKiK możemy przeczytać, że

Należy jednak pamiętać, że taka sytuacja nie będzie trwała wiecznie. Im szybszy i wyższy jest wzrost cen, tym gwałtowniejszy i głębszy będzie ich spadek. Podobne zjawisko miało miejsce w przeszłości – kiedy po gwałtownym wzroście cen nieruchomości w latach 2005-2008 nastąpił długotrwały spadek cen nieruchomości w latach 2008-2012.

Urząd daje w ten sposób do zrozumienia, że za jakiś czas ceny nieruchomości prawdopodobnie zaczną spadać. Tym samym (przynajmniej teoretycznie) osoby, które wstrzymają się z kupnem, mogą sporo zaoszczędzić – zwłaszcza, że ceny wielu nieruchomości są zwyczajnie zawyżane. Niestety, należy pamiętać o tym, że na zakup własnego mieszkania bardzo często decydują się osoby, które wynajmują mieszkanie – i ponoszą spore opłaty z tego tytułu. Dla nich czekanie kilka lat na obniżkę cen nieruchomości może być zwyczajnie nieopłacalne.

Nie zawsze niższe oprocentowanie oznacza korzystniejszy kredyt

Oprócz ostrzeżenia o możliwym podniesieniu stóp procentowych (i tym samym – rat kredytów) UOKiK przypomina także potencjalnym kredytobiorcom, że nie zawsze niższe oprocentowanie oznacza korzystniejszy kredyt. Urząd podpowiada, że warto m.in. zwrócić uwagę na warunki, na jakich udzielany jest kredyt – czyli np.:

  • w jaki sposób bank zmieni oprocentowanie w przypadku zmiany stóp procentowych,
  • jakiego wkładu własnego wymaga bank
  • jaka jest wysokość marży i innych kosztów dodatkowych,
  • jakie są warunki wcześniejszej spłaty kredytu,
  • czy bank będzie mógł podjąć jakieś kroki w przypadku obniżenia wartości nieruchomości – a jeśli tak, to jakie.