Urlop rodzicielski dłuższy i łatwiejszy do wykorzystania

Praca Rodzina Dołącz do dyskusji (1)
Urlop rodzicielski dłuższy i łatwiejszy do wykorzystania

Prezydent Bronisław Komorowski przed zakończeniem kadencji podpisał ustawę, która ułatwi rodzicom podjęcie przysługującego im urlopu.

Sejm niemalże jednogłośnie zadecydował, że nowelizacja kodeksu pracy zostanie przyjęta. Dzięki niej część świadczeń z zakresu urlopu rodzicielskiego będzie ujednolicona. Dodatkowo, rodzice otrzymają więcej czasu na wykorzystanie przysługującego wolnego.

Zmiany wejdą w życie na początku roku 2016. Zgodnie z nimi, dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze 6 tygodni zostanie połączony z urlopem rodzicielskim (26 tygodni). Dzięki temu będzie można uniknąć dotychczasowych komplikacji wynikających z dwóch różnych uprawnień.

W tym wypadku jest jednak druga strona medalu. Normalnie, gdy wniosek zostanie złożony na 2 tygodnie przed datą porodu, matka otrzyma zasiłek w wysokości 80% wynagrodzenia. Jeśli natomiast wniosek wypełni dopiero po porodzie, to za przebywaniem na urlopie macierzyńskim zwykłym i dodatkowym mogłaby uzyskać nawet 100% kwoty. W przypadku urlopu rodzicielskiego może to być tylko 60%. Nie dla wszystkich będzie to więc zmiana korzystna.

Najbardziej zauważalna zmiana, to czas w jakim można wykorzystać płatny urlop rodzicielski. Do tej pory był na to rok od narodzin dziecka. Później, do 5-go roku życia można było skorzystać jedynie z bezpłatnego urlopu wychowawczego. Teraz, część tego pierwszego, płatnego wolnego w wymiarze 16 tygodni będzie można wykorzystać aż do ukończenia przez dziecko 6 lat.

Dłużej ze swoich przywilejów będą także mogli skorzystać sami ojcowie. Urlop ojcowski będą mogli wykorzystać jednorazowo lub w dwóch tygodniowych częściach aż do 2-go roku życia dziecka, a nie jak dotychczas, przez pierwsze 12 miesięcy.

Rodzice którzy sprawują opiekę nad dzieckiem do lat 14 będą też mogli liczyć na dodatkowe zwolnienie z pracy, w wymiarze 16 godzin. Czas ten będzie mógł być rozłożony na wiele dni lub skumulowany w dwa pełne dni wolne od pracy.

Planujesz powiększenie rodziny i nie wiesz jakie dokładnie prawa Ci przysługują, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.