Prezydent Bronisław Komorowski przed zakończeniem kadencji podpisał ustawę, która ułatwi rodzicom podjęcie przysługującego im urlopu.

Sejm niemalże jednogłośnie zadecydował, że nowelizacja kodeksu pracy zostanie przyjęta. Dzięki niej część świadczeń z zakresu urlopu rodzicielskiego będzie ujednolicona. Dodatkowo, rodzice otrzymają więcej czasu na wykorzystanie przysługującego wolnego.

Zmiany wejdą w życie na początku roku 2016. Zgodnie z nimi, dodatkowy urlop macierzyński w wymiarze 6 tygodni zostanie połączony z urlopem rodzicielskim (26 tygodni). Dzięki temu będzie można uniknąć dotychczasowych komplikacji wynikających z dwóch różnych uprawnień.

W tym wypadku jest jednak druga strona medalu. Normalnie, gdy wniosek zostanie złożony na 2 tygodnie przed datą porodu, matka otrzyma zasiłek w wysokości 80% wynagrodzenia. Jeśli natomiast wniosek wypełni dopiero po porodzie, to za przebywaniem na urlopie macierzyńskim zwykłym i dodatkowym mogłaby uzyskać nawet 100% kwoty. W przypadku urlopu rodzicielskiego może to być tylko 60%. Nie dla wszystkich będzie to więc zmiana korzystna.

Najbardziej zauważalna zmiana, to czas w jakim można wykorzystać płatny urlop rodzicielski. Do tej pory był na to rok od narodzin dziecka. Później, do 5-go roku życia można było skorzystać jedynie z bezpłatnego urlopu wychowawczego. Teraz, część tego pierwszego, płatnego wolnego w wymiarze 16 tygodni będzie można wykorzystać aż do ukończenia przez dziecko 6 lat.

Dłużej ze swoich przywilejów będą także mogli skorzystać sami ojcowie. Urlop ojcowski będą mogli wykorzystać jednorazowo lub w dwóch tygodniowych częściach aż do 2-go roku życia dziecka, a nie jak dotychczas, przez pierwsze 12 miesięcy.

Rodzice którzy sprawują opiekę nad dzieckiem do lat 14 będą też mogli liczyć na dodatkowe zwolnienie z pracy, w wymiarze 16 godzin. Czas ten będzie mógł być rozłożony na wiele dni lub skumulowany w dwa pełne dni wolne od pracy.

Potrzebujesz pomocy? Zadaj pytanie...

Pomoc prawna w najtrudniejszej sytuacji już od 49 złotych!

Planujesz powiększenie rodziny i nie wiesz jakie dokładnie prawa Ci przysługują, potrzebujesz pomocy prawnika? Z redakcją Bezprawnik.pl współpracuje zespół prawników specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach, który solidnie, szybko i tanio pomoże rozwiązać Twój problem. Opisz go pod adresem e-mailowym kontakt@bezprawnik.pl, a otrzymasz bezpłatną wycenę rozwiązania sprawy.