Właściciele nieruchomości są coraz częściej bezradni. Nawet usunięcie niepotrzebnej studni z działki oznacza papierologię

Nieruchomości Prawo Dołącz do dyskusji
Właściciele nieruchomości są coraz częściej bezradni. Nawet usunięcie niepotrzebnej studni z działki oznacza papierologię

Po zakupie działki często może zdarzyć się tak, że nie chcemy mieć na niej jakiegoś obiektu.  Dlatego decydujemy się wycinać drzewa, rozbierać baseny czy demontować huśtawki. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku ujęć wody. Usunięcie niepotrzebnej studni z działki może być niezbędne, jednak wymaga przygotowania wielu dokumentów. Tylko wtedy będziemy mogli wykonać likwidacje studni w sposób bezproblemowy i legalny.

Usuniecie niepotrzebnej studni z działki czasami jest niezbędne, ale wymaga tzw. papierologii

Usunięcie studni może być konieczne w przypadku wielu prac. Czasami nieużywana studnia stoi na terenie działki, na którym będziemy stawiać inny obiekt budowlany. Często jednak chcielibyśmy użytkować studnię, lecz poziom wód gruntowych nie pozwala nam na to. W przypadku dużej części nowych działek rekreacyjnych i budowlanych posiadanie studni mija się z celem, gdyż jest do nich doprowadzony wodociąg.

Niestety, ale kiedy chcemy usunąć studnię, nie wystarczy, abyśmy po prostu to zrobili. Musimy odwiedzać stosowne urzędy po to, aby złożyć tam szereg dokumentów, koniecznych do potwierdzenia usunięcia studni.

Pozwolenie wodnoprawne jest w wielu przypadkach konieczne do usunięcia nieużywanej studni

W 2015 r. nastąpiła nowelizacja przepisów, które dotyczyły nie tylko budowy, ale i likwidacji studni na działkach. Kiedy chcemy likwidować studnię, która jest głębsza niż 30 m, musimy wykonać i przedstawić operat wodnoprawny. Sporządzony wniosek musimy dostarczyć do właściwego organu administracji geologicznej.

Przeprowadzanie prac ziemnych również musi odbywać się z zachowaniem wielu zasad. Jeżeli nie dopełnimy obowiązków, może dojść do skażenia wód podziemnych. Dlatego tak ważne jest wybieranie odpowiedniej firmy, która przeprowadzi likwidację studni na naszej działce. Jeżeli prace związane z likwidacją niepotrzebnej studni dobiegają końca, konieczne również jest sporządzenie odpowiedniej dokumentacji.

Likwidacja studni wiąże się także z dodatkowymi czynnościami

Wiele firm stosuje różne technologie likwidowania studni. Do najpopularniejszych z nich zaliczymy zasypywanie urobkiem lub cementację. Profesjonalne firmy zajmują się także iłowaniem niepotrzebnych studni na posesjach. Jednak te czynności nie są jedynymi, które muszą zostać wykonane podczas likwidacji studni. Ekipa zajmująca się tym zadaniem jest zobowiązana także do usuwania wszelkich, utopionych w studni narzędzi.

Usunięta studnia musi zostać także odpowiednio oznakowana. Bardzo często do tego celu używana jest cementowa płyta, która jest używana do oznaczania miejsca, w którym znajdowało się ujęcie wody.