Firmy z tych branż będą poszukiwać pracowników w 2024 r. Wiadomo też, w których regionach kraju może być więcej ofert pracy

Praca Dołącz do dyskusji
Firmy z tych branż będą poszukiwać pracowników w 2024 r. Wiadomo też, w których regionach kraju może być więcej ofert pracy

Sytuacja na rynku pracy od jakiegoś czasu nie jest najlepsza dla osób, które poszukują zatrudnienia lub chcą zmienić pracę. Wszystko wskazuje jednak na to, że pracowników i pracodawców czeka większa stabilizacja. Jak wynika z raportu ManpowerGroup, prezentującego plany rekrutacyjne firm, prognoza netto zatrudnienia dla Polski to obecnie +18 proc. – co oznacza, że najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2024 r. pojawi się więcej ofert pracy. Wiadomo też, w jakich branżach rekrutacja może być szczególnie wzmożona, a nawet – w jakich regionach Polski może zostać opublikowanych najwięcej ofert.

W jakich branżach brakuje pracowników? Wiadomo, kto będzie szczególnie poszukiwany

Z opublikowanego raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia” wynika, że najprawdopodobniej sytuacja na rynku pracy zaczyna się powoli stabilizować. Prognoza netto zatrudnienia dla Polski na miesiące styczeń-marzec 2024 r. wynosi obecnie +18 proc., czyli tyle samo, co w ostatnim kwartale roku. Co jednak istotne, jest o 18 punktów procentowych wyższa w porównaniu rok do roku. Tym samym można wnioskować, że nastroje pracodawców w ciągu kilku ostatnich miesięcy polepszyły się, a spora część firm planuje zwiększenie zatrudnienia. Z raportu wynika, że 33 proc. przedsiębiorstw zamierza poszukiwać nowych pracowników; 49 proc. zamierza utrzymać dotychczasowe zatrudnienie. 16 proc. planuje natomiast redukcję etatów.

W jakich branżach brakuje zatem pracowników, a raczej – pracodawcy z których branż będą poszukiwać nowych osób? Z raportu wynika, że największe zapotrzebowanie na nowych zatrudnionych zgłaszają pracodawcy z branży energetyki i usług komunalnych (+30 proc.), dóbr i usług konsumpcyjnych (+21 proc.) oraz sektora transportu, logistyki i motoryzacji (+21 proc.). Co jednak ważne, nie oznacza to wcale, że pracodawcy z pozostałych branż nie zamierzają rekrutować pracowników – wręcz przeciwnie. Całkiem wysoki popyt na nowych pracowników odnotowano również w sektorze usług komunikacyjnych (+19 proc.), sektora przemysłu i surowców (również +19 proc.) czy IT (+18 proc.).

Najwięcej pracowników zamierzają zrekrutować największe firmy

Nie powinno być zaskoczeniem, że z danych zebranych przez ManpowerGroup wynika, że na powiększanie zespołów najbardziej otwarte są największe firmy – zatrudniające od 250 do 999 pracowników (+24 proc.). Firmy, w których pracuje powyżej 5000 osób, od 1000 do 4999 osób czy między 50 a 249 osób również deklarują otwartość na powiększenie zespołów (odpowiednio +20 proc., +21 proc., +21 proc.). Z raportu wynika jednocześnie, że prognoza rekrutacyjna dla firm zatrudniających do 9 pracowników (które w Polsce zdecydowanie przeważają) jest już znacznie gorsza i wynosi +3 proc.

Dla wielu osób interesujące może być również to, że największy popyt na nowych pracowników zgłosiły firmy z południa, centrum i południowego-zachodu Polski (odpowiednio +23 proc., +21 proc., +19 proc.). Można się zatem spodziewać, że to właśnie w tych regionach kraju pojawi się najwięcej ofert pracy w pierwszym kwartale 2024 r.