GUS przyznaje: w tych branżach zarabia się najwięcej. Jest jednak inny problem

Finanse Praca Dołącz do dyskusji
GUS przyznaje: w tych branżach zarabia się najwięcej. Jest jednak inny problem

Ponad 7 tys. zł brutto – tyle wynosiło przeciętne wynagrodzenie w Polsce na koniec 2022 r. GUS wskazuje również, w jakich branżach zarabia się najwięcej. Jest tylko jeden problem – wszelkiego rodzaju średnie niespecjalnie dobrze obrazują, jakie wynagrodzenia faktycznie dominują w Polsce. Na szczęście GUS opublikował dane o strukturze wynagrodzeń – dzięki czemu możemy dowiedzieć się znacznie więcej.

Ile zarabia się w Polsce? Mediana znacznie niższa od przeciętnego wynagrodzenia

Obecnie przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi 7368,97 zł (stan na sierpień 2023 r.). GUS opublikował jednak dane o strukturze wynagrodzeń – a żeby móc je ze sobą porównać, należy powrócić na chwilę do wysokości przeciętnego wynagrodzenia w październiku 2022 r.

Przeciętne wynagrodzenie w firmach zatrudniających co najmniej 10 osób wyniosło w październiku 2022 r. 7001,28 zł brutto. Nie od dziś jednak wiadomo, że średnia może być mocno zawyżona przez osoby, które zarabiają nawet kilka razy więcej – i z tego względu bardziej miarodajnym wskaźnikiem jest mediana. Natomiast ona, jak wynika z najnowszego raportu GUS, wynosiła w październiku 2022 r. 5701,62 zł brutto (czyli nieco ponad 4200 zł netto). Różnica jest zatem spora – zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że połowę Polaków zarabia jeszcze mniej, niż wynosi mediana.

Warto zresztą zwrócić również uwagę na pozostałe dane podane przez GUS. Okazuje się bowiem, że 13,5 proc. Polaków zarabiało w październiku 2022 r. co najwyżej połowę przeciętnego wynagrodzenia; najwięcej, bo aż 29,6 proc., zarabiało od 50 do 75 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Dla kontrastu – tylko 6,6 proc. Polaków zarabiało od 150 do 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia, natomiast 6,1 proc. – więcej niż dwukrotność. To najlepiej pokazuje zatem, że przeciętne wynagrodzenie niewiele mówi o realnych zarobkach Polaków – przynajmniej jeśli nie znamy struktury wynagrodzeń.

W jakich branżach zarabia się najwięcej? GUS zdradził informacje

Dla wielu osób znacznie bardziej interesujące jest jednak to, w jakich branżach zarabia się najwięcej – również i takie dane znalazły się w raporcie GUS. Zarobki w poszczególnych zawodach najlepiej ilustruje ta grafika:

źródło: GUS
źródło: GUS

Tym samym najwięcej zarabiano w obszarze informacji i komunikacji – nie powinno to specjalnie dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że to właśnie do tej sekcji PKD zalicza się większość zawodów z branży IT. Na wysokie wynagrodzenia tradycyjnie mogli liczyć również górnicy, jednak warto zwrócić uwagę również na działalność finansową i ubezpieczeniową. We wszystkich wymienionych branżach przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto przekraczało w październiku 2022 r. kwotę 10 tys. zł (choć warto również zwrócić uwagę na rozbieżności między wynagrodzeniem kobiet a mężczyzn).

W jakich branżach zarabiano natomiast najmniej? Po raz kolejny najmniej płacono w gastronomii i zakwaterowaniu (mniej niż 5 tys. zł brutto). W niewiele lepszej sytuacji byli pracownicy wykonujący działalność związaną z kulturą, rozrywką i rekreacją oraz pozostałą działalnością usługową.