Prezydent zdecydował się podpisać ustawę o wakacjach kredytowych. Tym samym kredytobiorcy mają dziś powody do świętowania – choć nie wszyscy będą mogli skorzystać z zawieszenia spłaty rat kredytu.
Wakacje kredytowe już pewne. Już w czerwcu będzie można zawiesić spłatę raty kredytu
To wiadomość, na którą zapewne czekało wielu kredytobiorców – prezydent Andrzej Duda zdecydował się podpisać ustawę o wakacjach kredytowych na rok 2024 (co teoretycznie wcale nie było takie pewne, biorąc pod uwagę fakt, że część ustaw przygotowanych przez nowy rząd prezydent jednak odrzuca). Dzięki temu już w czerwcu kredytobiorcy objęci wakacjami kredytowymi będą mogli zawiesić spłatę raty kredytu.
Do skorzystania z wakacji kredytowych uprawnione są osoby, które wzięły kredyt hipoteczny przed 1 lipca 2022 r., wartość ich zobowiązania nie przekracza 1,2 mln zł, a rata kredytu pochłania co najmniej 30 proc. dochodów gospodarstwa domowego (należy przy tym pamiętać, że dochód ten liczony jest jako średnia za trzy miesiące przed złożeniem wniosku). Do wakacji kredytowych, bez względu na dochody, będą również uprawnione osoby, które w dniu złożenia wniosku mają na utrzymaniu co najmniej trójkę dzieci.
Ograniczenia, na które zdecydował się obecny rząd, mają zapobiec sytuacji, w której z wakacji kredytowych korzystają kredytobiorcy, którzy kompletnie takiego wsparcia nie potrzebują (a warto jednocześnie pamiętać o tym, że w zeszłym roku sporo osób wykorzystało wakacje kredytowe do nadpłacania swoich zobowiązań).
Zgodnie z ustawą podpisaną dziś przez prezydenta uprawnieni kredytobiorcy będą mogli zawiesić spłatę raty kredytu dwukrotnie między 1 czerwca a 31 sierpnia oraz – również dwukrotnie – między 1 września a 31 grudnia. Tym samym osoby, które zdecydują się jeszcze chwilę poczekać, będą mogły zawiesić spłatę kredytu aż na cztery miesiące z rzędu – czyli od lipca do października włącznie.
Co trzeba zrobić, żeby skorzystać z wakacji kredytowych?
Co muszą zrobić uprawnieni kredytobiorcy, by móc zawiesić spłatę rat kredytu? Konieczne jest złożenie wniosku w banku, który udzielił zobowiązania (formularz powinien być dostępny na stronach internetowych banków; w razie braku takiego formularza, kredytobiorca powinien móc go otrzymać w placówce stacjonarnej banku). Warto pamiętać, że oprócz uzupełnienia podstawowych danych (kredytobiorca musi wpisać nie tylko swoje dane, ale też numer umowy i wskazać, na jaki okres chce zawiesić spłatę raty) wnioskujący składa de facto dwa oświadczenia – że wniosek dotyczy umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych oraz że kredytobiorca spełnia warunki skorzystania z pomocy. Oba oświadczenia składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń.